نرم افزار انبارداری

انبار ( انبارداری و انبارگردانی پیشرفته )

امروزه با پیشرفت علوم و تکنولوژی امکان تولید انبوه کالا فراهم شده است و انبار فضایی برای نگهداری کالاها می ­باشد که از دو جهت اطلاعاتی و فیزیکی دارای اهمیت بسیار بالایی برای صاحبان کالا و خدمات است. در حقیقت هدف از تشکیل و ایجاد انبارها تامین، نگهداری و در دسترس قرار دادن کالا های مورد نیاز مشتریان است. اطلاعات انبار می­تواند در برنامه ­ریزی کارآمد تولید و فروش و همچنین استفاده بهینه از منابع نقش مهمی را ایفا نماید.

 

فرآیند انبارداری و انبارگردانی

در فرآیند های کسب ‌و کار، انبارداری و انبارگردانی به ‌طور خلاصه جز اصلی سیستم تامین تلقی می ‌گردند و نقش اتصال واسط را در انتقال کالا از مراکز تولیدی به بازار های مصرف و سپس توزیع محلی بر عهده دارد. حجم قابل‌ ملاحظه ‌ای از سرمایه سازمان‌ ها را مواد اولیه، قطعات، تجهیزات و کالاها تشکیل می‌ دهند و نگهداری و مراقبت دقیق از آن ها و برقراری یک سیستم صحیح اطلاعاتی و نرم ‌افزار جامع برای کنترل موجودی انبار، زمان به‌ موقع جهت سفارش ضروری است، با بهبود وضع انبارداری میتوان از زیان‌ های ناشی از بی ‌دقتی در نگهداری کالا جلوگیری نمود و به میزان سود سازمان افزود. یکپارچگی انبار با سایر نرم ‌افزار های یکپارچه در سازمان دوباره‌ کاری‌ ها را در سازمان به ‌شدت کاهش می ‌دهد و سرعت ارائه گزارشات مدیریتی را افزایش خواهد داد. با مکانیزه کردن سیستم انبارداری وضعیت موجود را برای کاربران بسیار آسان نموده است. نرم افزار انبارداری از جهت جامعیت و متمرکز بودن منابع و اطلاعات نقش مهمی در مدیریت موجودی و جایگاه کالاها در انبار دارد و از این رو کمک بسیار زیاد و چشمگیری به مدیران شرکت ها و سازمان ها در حوزه تولید و بالا بردن عملکرد و بهره‌وری این موسسات اقتصادی کرده است. نرم افزار های انبارداری با هدف بالا بردن کارایی جهت کنترل تمامی قسمت های انبار، دسترسی سریع و جامع به اطلاعات داخل انبار و سهولت در گزارش گیری در بازه های زمانی متفاوت و کاهش هزینه ها در این قسمت مورد توجه قرار گرفته است، چرا که بخش بزرگی از دارایی های یک سازمان در موجودی انبار انباشته شده است و در راستای اداره صحیح، ساده و در عین حال کم هزینه ترین روش ممکن را در به کارگیری از منابع نرم افزاری اقدام نموده اند.

 

انبار بچ

در بسیارى از شرکت ها و موسسات تولیدى، نیاز است که مواد اولیه وارد شده و مراحلى که براى هر سرى تولید انجام مى شود پیگیرى شود. در این شرکت ها اغلب دسته هاى کالاهاى مهم خریدارى شده و دسته هاى کالاهاى تولید شده را توسط بچ را شناسایى مى کنند. در سیستم انبار یک بچ، داراى کد منحصر بفرد و یک نام مى باشد. یک بچ حتماً داراى تاریخ است و در ضمن مى تواند تاریخ انقضا هم داشته باشد. نام بچ مى تواند بر اساس روز و ساعت، مواد اولیه، خط تولید و .. تعیین شده باشد.  استفاده از بچ این امکان را برای کاربران فراهم میکند تا بتوانند رد گیری کنند که محصول تولید شده از چه مواد اولیه ای است. این ماژول مختصری از ماژول مدیریت، که امکانی جهت نگهداری ویژگی های تولیدی به کار رفته در کالا ها می باشد. با بهره ‌گیری از این ماژول میتوان انواع اطلاعات متفاوت مربوط به شیفت تولیدی، دستگاه‌ های تولیدی، مواد اولیه استفاده شده در کالا، زمان تولید و هر اطلاعات دیگر از هر نوع را می‌توان ثبت کرد و به کالای تولید شده اختصاص داد .کد بچ تولید شده به همراه همه‌ ویژگی ‌های مربوط به آن را میتوان به عنوان عامل کنترل موجودی در کالای تولید شده استفاده و روی بارکد محصولات چاپ کرد. ماژول مدیریت بچ مانع از حجیم شدن کد های بارکد می شود و در صنایع مختلفی کاربرد دارد.

 

انبار سریالی

در سازمان هایی که اجناس فارغ از نوع و طبقه بندی دارای سریال منحصر به فرد باشند لزوم کنترل و به کارگیری سریال در فرآیند انبارداری و فروش، امری ضروری خواهد بود. در نرم افزار انبار شرکت مهندسی مشاور ترازپویش برای آن دسته از سازمان ها که کالای خود را با اختصاص سریال یکتا شناسائی می نمایند امکانات و قابلیت های منحصر به فردی طراحی شده که توسط آن قادر خواهند بود کلیه مراحل خرید ، فروش و انبار داری را مبتنی بر سریال کالا تحت کنترل داشته باشند به عنوان نمونه در شرکت هایی که در زمینه تجهیزات و مواد اولیه فعالیت می نمایند برای هر کالا بایستی سریال مجزا در نظر گرفته شود تا از این طریق بتوان ردیابی و کنترل هر ماده را از ابتدای ورود به شرکت تا فروش و خروج آن تحت نظر داشت. با توجه به لزوم استفاده از سریال کالا در انبارها جهت اطلاع از آمار دقیق کالا های تولید شده به تفکیک هر سریال کالا که خود دارای شناسنامه ای مجزا از وزن، ابعاد، تاریخ تولید، اپراتور تولیدکننده، رنگ و… می باشند و شرکت مهندسی مشاور ترازپویش اقدام به ارائه نرم افزار انبار محصول مبتنی بر شماره سریال کالا نموده است.

 

انبار مرحله ای

در انبارداری مرحله ای معمولا چند مرحله اهمیت بسیار زیادی دارند. این مراحل عبارتند از پذیرش کالا، جاگذاری و جابجایی کالا، انتخاب و گردآوری کالا برای خروج، بسته بندی و تحویل کالا

پذیرش کالا : صاحبان کالا یا شرکت‌ های حمل و نقل متقاضی استفاده از خدمات انبارداری با توجه به قوانین، مجوز های لازم برای ورود کالا به انبار را ارائه می‌کنند. این مجوزها ممکن است شامل درخواست تحویل کالا به انبار و مدارک مربوط به کالا ( نظیر اظهارنامه، مانیفست، پته گمرکی، مجوزهای گمرک ) باشد. با توجه به نوع و وضعیت کالا و امکانات انبار، در این قسمت کالاها دسته ‌بندی می‌ شوند و به انبار متناسب ارسال می ‌شوند.

جاگذاری و جابجایی کالا : پس از ورود کالا به انبار لازم است تا بر اساس استاندارد های موجود در خصوص نحوه ذخیره ‌سازی کالا، مکان مناسبی برای هر کالا در نظر گرفته و کالا در محل مورد نظر جاگذاری شود. محل نگهداری دقیق کالا در داخل انبار باید در اسناد کاغذی یا سامانه مدیریت انبار ثبت شود. پس از تکمیل فرآیند تحویل، صاحب کالا یا نماینده قانونی وی که ممکن است شرکت حمل‌ و نقل باشد رسید یا قبض انبار را دریافت می ‌کند.

انتخاب و گردآوری کالا برای خروج : در صورت درخواست صاحب کالا برای خروج کالا از انبار، پس از انجام تشریفات خروج کالا، عملیات گرد آوری کالا از سطح انبار و حمل آن به نقطه تحویل انجام می‌ شود.

بسته ‌بندی و تحویل کالا : پس از صدور مجوز خروج کالا، با دریافت اطلاعات مربوط به تحویل کالا و وسیله نقلیه، منابع لازم برای انجام بارگیری کالا تخصیص داده می‌ شود و در صورتی که صاحب کالا درخواست بسته ‌بندی داشته باشد، کالا های مورد نظر بسته ‌بندی و بارگیری می‌ شوند.

 

جزئیات کالا

جزئیات و یا اطلاعات کالاها اعم از شماره فنی، شرح، بهای نرمال، حداقل موجودی و یا حتی یادداشت های سفارشی را می توان در این نرم افزار ثبت نمود و یک کد کالا برای آن در نظر گرفت.

 

سیستم بارکدینگ در انبار

در سیستم باردکدینگ از طریق خود نرم افزار، قبل از آن که محصول وارد انبار شود برای هر عدد محصول یک بارکد منحصر به فرد (شماره سریالی) تولید می کند که بر روی هر محصول چسبانده و در هر کدام از رسید انبار، حواله انبار، برگشتی به انبار، در هر مرحله توسط دستگاه بارکدخوان بارکدی که از هر محصول خوانده می شود اسناد ثبت می گردد. بنابراین در هر سند انبار، کلیه محصولات همراه با بارکد آن ها و تعداد واقعی آن ها مشخص و ثبت می شود.

 

ارتباط و انبارگردانی هوشمند با PDA

عملیات ورود و خروج کالا، چیدمان نظام مند کالا در قفسه و از همه مهم تر، انبارگردانی از اموری می باشد که به صورت روزمره و یا دوره ای در انبار انجام می شود و با استفاده از دستگاه PDA علاوه بر حذف کاغذ و قلم، در هر لحظه و یا هر زمان که نیاز به اطلاعات و موجودی انبار باشد، به راحتی امکان دسترسی به آن ها وجود دارد و زمان عملیات انبارگردانی درصد خطا های انسانی به طرز قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. یکی از کاربرد های اصلی PDA در زمینه مدیریت خدمات می باشد که می توان در این حوزه مدیریت خدمات پس از فروش، مدیریت تعمیر و نگهداری نام برد. در فروشگاه های بزرگ یکی از معضلات عمده، تغییرات مکرر قیمت و کنترل و تعویض برچسب های قیمت قفسه است، با استفاده از امکانات PDA همچون شبکه بی سیم و اسکنر بارکد مسئولین فروشگاه می توانند با خواندن بارکد کالاها و بازخوانی قیمت جدید و شرح کالا، نسبت به کنترل برچسب های قیمت اقدام نموده در صورت نیاز به تغییر برچسب با استفاده از موبایل پرینتر نسبت به چاپ برچسب جدید اقدام نمایند.

در استفاده از پی دی ای (PDA)، مشتری (متقاضی کالا) می تواند در کنار فروشنده یا انباردار در سالن و محوطه فروش یا انبار از تک تک محصولات دیدن نماید و به طور لحظه ای  از قیمت و تعداد تمامی محصولات موجود توسط دستگاه آگاهی یابد، همزمان درخواست کالای خود را ارائه دهد و فروشنده (انباردار) توسط دستگاه به صورت آنلاین و در لحظه پیش فاکتور و فاکتور فروش صادر نماید و در کمال دقت و نظم و با کمترین زمان ممکن تنها با مراجعه به سیستم که نرم افزار انبار و فروش مبتنی بر بارکد روی آن نصب می باشد فاکتور ثبت شده و ارسال شده از دستگاه، چاپ گرفته شده و به مشتری ارائه می گردد. همچنین در این سیستم بارکد پس از ثبت فاکتور فروش به طور همزمان کاهش موجودی در سیستم انبار صورت می پذیرد. با به ‌کارگیری فناوری بارکد، الصاق بارکد، شناسایی کالا های مرتبط به کمک بارکد خوان و مکانیزه‌ کردن انبار با صرف هزینه‌ی پایین امکان ‌پذیر است. در انبارها با استفاده از بارکد، شناسایی کالاها به سادگی امکان‌پذیر است و نیاز به متخصصین فنی انبار را کاهش می ‌دهد. افزون‌ بر این عملیات انبار از حالت دستی خارج شده و در پایان دوره نیز عملیات انبارگردانی به آسانی و با سرعت انجام می ‌شود. همچنین اطلاعات موجودی کالا، موقعیت قرارگیری و مشخصات آن‌ ها همیشه در دسترس است. صادر شدن قبض‌ های انبار و تهیه گزارش ‌‌های مورد نیاز مانند زمان سفارش مجدد برای هر قلم کالا نیز به راحتی از طریق سیستم انجام می ‌شود.

 

حسابداری انبار

حسابداری انبار با محاسبه، کنترل، حفاظت و تخصیص اطلاعات دقیق از انبار و ارائه آن به مدیران، آن ها را در فرآیند تولید و عرضه محصولات یاری می­رساند و تاثیر مستقیمی بر وضعیت مالی شرکت دارد. حسابداری انبار دو هدف اساسی را در پی دارد یکی محاسبه سود و زیان از طریق تطابق صحیح هزینه ­ها و درآمدها و دیگری محاسبه موجودی کالاها به عنوان یکی از منابع اقتصادی برای انعکاس در ترازنامه. در حقیقت حسابداری انبار به مجموع عملیاتی گفته می­شود که در راستای تعیین قیمت موجودی انبار انجام می­شود. این عملیات شامل مشخص کردن قیمت اسناد وارده به انبار (رسید خرید کالا، رسید ساخت کالا، رسید مصرف مستقیم، برگشت به انبار) و اسناد صادره از انبار (حواله انبار، برگشت از خرید) می­ باشد. حسابداری انبار وظیفه محاسبه بهای تمام شده کالای صادره را بر عهده دارد. برای محاسبه بهای کالای صادره ابتدا باید وارده ­های انبار تعیین قیمت گردد. تقدم و تاخر در ثبت رسید و حواله انبار در بهای کالای صادره از انبار تاثیرگذار می­ باشد.

 

چرا نرم افزار انبار شرکت مهندسی ترازپویش را انتخاب کنیم؟

از دیرباز موضوع نگهداری کالاها و امکان ثبت و شمارش آن ها به عنوان یکی از دغدغه ‌های مهم در تمامی اصناف بوده و مدیران سعی در کنترل آن با روش ‌های مختلفی داشته ‌اند. یکی از این روش­ ها استفاده از نرم افزار های سیستماتیک و منطقی انبار می ­باشد. این نرم افزارها که یکی از مولفه­ های اصلی زنجیره تامین می ­باشند وظیفه­ کنترل جابجایی ­ها، پردازش تراکنش­ های مربوطه شامل حمل، دریافت، ذخیره سازی و بازیابی را دارند. نرم افزار انبار محصول شرکت ترازپویش، ضمن ثبت، نگهداری و کنترل عملیات ورود و خروج کالا در انبار و مدیریت کالا و گزارشات متنوع از جمله نمایش موجودی کالاها در انبارهای مختلف و یا کاردکس کالا و گزارشات مربوط به نقل و انتقالات فیزیکی و ریالی کالاها، کلیه نیاز های اصناف مختلف را تامین می­ نماید. همچنین نرم افزار حسابداری انبار شرکت مهندسی تراز پویش ابزاری انعطاف پذیر، قدرتمند و سریع برای تجمیع و یکپارچه سازی اطلاعات حاصل از تراکنش ­های مقداری و ریالی انبار می ­باشد و برای مدیریت و مکانیزه نمودن فرآیند های انبارداری طراحی و پیاده سازی شده است و راهکاری قدرتمند جهت برنامه­ ریزی و تصمیم­ گیری خرید مواد و تولید و فروش محصولات و استفاده بهینه از منابع شرکت می­ باشد.کنترل آمار ورودی و خروجی و همچنین داشتن آمار محصولات انبار شده یکی از دغدغه های مدیران واحدهای تولید می باشد. نرم افزارهای انبار ترازپویش توانسته است تا قسمتی از این نگرانی را کاهش دهد. طبق گزارشات، از دیگر نیاز های واحد های صنعتی آن است که نمی دانند کدام محصول و در چه زمانی برای چه کسی ارسال شده است چون برخی از واحد های صنعتی به علت خدمات پس از فروش گارانتی های محصولات خود و یا بیمه کردن محصولات و یا قرعه کشی جهت خریداران محصولات و یا علت های دیگر نیازمند این اطلاعات هستند. نرم افزار انبار شرکت ترازپویش با ارائه گزارشات کامل و دقیق در این زمینه کمک شایانی به واحد های صنعتی کرده است و برای انواع کسب و کارهای متوسط و بزرگ مناسب می باشد.

این نرم افزار در چه سازمان‌ هایی کاربرد دارد؟

نرم افزار حسابداری انبار شرکت مهندسی ترازپویش در کلیه سازمان­ها و موسسات بازرگانی، خدماتی، تولیدی، پیمانکاری اعم از خصوصی و دولتی بصورت مقداری و ریالی قابل تنظیم و استفاده می باشد.

 

این نرم افزار چه کمکی به مدیران می‌ کند؟

نرم افزار حسابداری انبار شرکت مهندسی ترازپویش که یک ابزار بسیار مهم به منظور کنترل موجودی­ ها از لحاظ مقداری و ریالی است به مدیران کمک می ­کند تا با استفاده از گزارشات دقیق و اطلاعات صحیح و به روز از وضعیت موجودی­های انبار بتوانند به دقت در سازمان تصمیم­ گیری نموده، انحرافات را از بین برده و هزینه ­ها را کاهش دهند.

 

این نرم افزار در چه محیطی قابل اجرا می ­باشد؟

نرم افزار حسابداری انبار شرکت مهندسی ترازپویش در محیط سیستم عامل ویندوز با رابط کاربری قوی ابزاری صحیح برای یاری مدیران انبار برای اجرای عملیات مربوط به کالای موجود در انبار و همچنین اعمال کنترل ­های لازم طراحی و پیاده‌سازی شده است.

 

این نرم افزار با چه سیستم­ هایی در ارتباط است؟

سیستم حسابداری انبار شرکت مهندسی ترازپویش به صورت یکپارچه با سیستم‌های دیگر نظیر: خرید، فروش، تولید و تدارکات و تعمیر و نگهداری و … در ارتباط است.

 

ویژگی ­ها و امکانات این نرم افزار چیست؟

 • امکان کنترل موجودی (حداقل و حداکثر موجودی، نقطه سفارش و میزان سفارش) و آلارم سفارش کالا و اعلام موجودی
 • امکان تعیین کالاهای مشابه جهت استفاده در صنایع خاص
 • امکان صدور سند حسابداری از سیستم انبار
 • امکان کنترل کلیه تراکنشهای انبار با ثبتهای مالی مرتبط و گزارش مغایرت به تفکیک انبار
 • امکان تعریف کدینگ کالا و گروههای کالا بدون وابستگی به گروه های بالاتر و یا استفاده از روش کنترل شده
 • امکان صدور مجوز خروج کالا بر اساس حواله های ثبت شده در سیستم و چاپ جهت تایید خروج از انبار
 • امکان انجام عملیات انبارگردانی با دوره­های قابل تعریف
 • امکان ثبت کلیه اسناد اعم از خرید، مصرف، تولید، فروش و …
 • امکان انبارگردانی با روش­های مختلف یک یا چند شمارشی
 • امکان قطعی نمودن دوره ای اسناد جهت جلوگیری از تغییرات در تعداد کالا
 • امکان انتقال کالا میان انبارها با استفاده از حواله مستقیم میان انبارها
 • امکان صدور درخواست خرید کالا جهت انبارهای مختلف به تفکیک انبار و دوره‌های مالی مختلف
 • امکان صدور رسید انبار بر اساس نوع عملکرد: درخواست خرید، وارده مستقیم، برگشت از فروش و از برنامه‌ریزی و از تولید
 • امکان صدور حواله انبار بر اساس نوع عملکرد: فروش، برگشت از خرید، مرکز هزینه و فراخوانی از درخواست کالا از انبار و فرمولاسیون و برنامه تولید
 • امکان انجام عملیات انبارگردانی به‌صورت یک مرحله‌ای و چندمرحله‌ای، ریالی و تعدادی و صدور تک انبار و لیست‌های مرتبط به‌صورت سیستمی
 • امکان قیمت گذاری واقعی، اصلاحی، برآوردی و ارزی در اسناد
 • امکان استفاده از روش‏های ثبت موجودی دائمی یا ادواری و امکان استفاده از روش‏های قیمت گذاری میانگین، FIFO  و LIFO به تفکیک کالا

 

محاسبات نرم افزار انبار چگونه است؟

 • محاسبه موجودی‌های هر انبار به تفکیک
 • محاسبه مانده موجودی انبار و اعلام هشدار برای موجودی‌های منفی شده
 • محاسبه میزان ضایعات موجودی انبار
 • محاسبه کلیه انحرافات مربوط به قیمت تمام شده
 • محاسبه نرخ ­های کالا به روش استاندارد و …

 

گزارشات نرم افزار انبار چیست؟

 • گزارش گردش کالا و انبار بر اساس پارامترها و گروه های قابل انتخاب
 • گزارش کاردکس و موجودی کالا بر اساس گروه ها و خصوصیات قابل انتخاب و آمارهای مربوط
 • گزارش درخواست خرید صادره جهت هر انبار و به تفکیک نوع کالا به‌صورت خاص و یا کلی
 • گزارش موجودی کالا، قیمت تمام شده، سود و زیان به تفکیک انبار در فاصله تاریخی معین
 • گزارش مقایسه ای موجودی کالا در مجموعه انبارهای انتخابی کاربر
 • گزارش لیست کالاهای ورودی و خروجی به انبارهای مختلف در دوره زمانی خاص و به تفکیک
 • گزارش کسری و اضافه انبارگردانی جهت هر یک از انبارها در دوره زمانی مشخص
 • گزارش لیست انبارهای فعال و غیرفعال
 • گزارش رسیدهای انبار تعدادی و ریالی
 • گزارش حواله‌های انبار تعدادی و ریالی
 • گزارش درخواست کالا از انبارها
 • گزارش انتقالی بین انبارها
 • گزارش انبار گردانی، لیست شمارش ­های انبارگردانی، گزارش مغایرت موجودی
 • گزارش تگ‏های انبار همراه با گزارش شمارش‏ های اول تا سوم انبارگردانی و گزارش ‏های مغایرت موجودی انبارها
 • گزارش پیگیری کالاهای دارای شماره‌ سریال
 • گزارش کالاهای فاقد موجودی
 • گزارش کسری کالای تولیدی
 • گزارش مصرف مراکز هزینه
 • گزارش گردش کالا با سریال مشخص و موجودی کالاها به تفکیک سریال
 • گزارش تطبیق عملیات کالا و اسناد مالی مرتبط و مغایرتهای موجود
 • گزارش کنترل گردش و مانده موجودی کالا و گردش و مانده حسابهای مالی مرتبط در فاصله زمانی مشخص