حسابداری بهای تمام شده چیست؟

حسابداری بهای تمام شده در کنار حسابداری مالی گزارشاتی از جزئیات تولید و مراکز ایجاد هزینه ارائه می­دهد و به صورت دقیق مقدار مصرف مواد، میزان تولید، ساعات کار انجام شده و هزینه­ های سایر عوامل تولید را در اختیار مدیریت قرار می­دهد تا براساس این اطلاعات و گزارشات مدیریت تصمیم­ گیری، ارزیابی، کنترل و برنامه ­ریزی کند.

تصمیمات مدیریت نیازمند پایه­های اطلاعاتی است که بهای تمام شده یکی از مهمترین این اطلاعات است که جزئیات مرتبط با هزینه ­ها را براى استفاده در سیستم حسابدارى مدیریت و حسابدارى مالى گردآورى، انباشت و ارائه می ­کند.

در حقیقت حسابداری بهای تمام به زبان ساده مجموع هرینه­ های مستقیم و غیر مستقیم کالا های تولیدی است که در نتیجۀ پیشرفت‌‌های اقتصادی کشور و افزایش رقابت مثبت و دستیابی به بلوغ صنعتی در صنایع و سازمان‌‌های مختلف ایجاد شده است.

 اجزای بهای تمام شده

۱٫     مواد اولیه:  مواد اولیه رکن اصلی تولید کالا و محصول می­ باشد.

مواد اولیه به دو بخش تقسیم می­شود:

الف) مواد مستقیم: آن بخش از مواد مصرفی که از کالای ساخته شده جدائی ناپذیر است ومستقیماً در ساخت کالا نقش دارد.

ب) مواد غیرمستقیم: آن بخش از مواد مصرفی که بـرای تکمیل کالا ضـروری می­باشد ولیکن به علت مصرف ناچیز آن نتوان آن را به عنوان موادمستقیم مصرفی تولید طبقه­بندی کردمواد غیرمستقیم محسوب می­شود.

۲٫    دستمزد: حقوق و حق الزحمه ای که در جریان تولید و ساخت برای تبدیل مواد به کالا به کارگران پرداخت می شود را به عنوان دستمزد شناسایی می­ کنند. دستمزد نیز به دو بخش زیر تقسیم خواهد شد:

الف) دستمزد مستقیم: دستمزدی است که بابت کاری پرداخته می شود که مستقیم صرف تبدیل مواداولیه به کالای ساخته شده انجام می­ شود.

ب) دستمزد غیرمستقیم: دستمزدی است که بابت کاری پرداخت می شود که مستقیماً در ساخت و ترکیب کالای ساخته شده نقش نداشته است.

۳٫    هزینه­ های سربار: کلیه هزینه­ هایی که در جریان تولید اتفاق می­افتد ولیکن نمی­توان آنها را به طور مستقیم و مشخص به اقلامی از تولید یا محصولی خاص اختصاص داد به عنوان سربار کارخانه یا سایر هزینه ها شناسایی می‎شوند. نمونه­های مشخص این هزینه ­ها؛ موادغیرمستقیم تولید، دستمزد غیرمستقیم، هزینه تعمیرات و هزینه های استهلاک ماشین آلات، هزینه بیمه و …

   نرم افزار بهای تمام شده

رقابت بین شرکت­های تولیدی همواره باعث شده است تا مدیران در جهت کاهش هزینه تولید و یا کاهش قیمت تمام شده محصولات گام بردارند. در گذشته کنترل فعالیت‌ها و هزینه‌ها به شکل کاملاً سنتی صورت می­گرفت و قیمت دقیق ساخت یک کالا نامشخص بود اما امروزه سازمان‌ها بیش از گذشته بخاطر مشکلات مالی تحت فشارند وروش­ های سنتی دیگر پاسخگوی نیازهای مدیران نیست و آنها رای حداکثرسازی سود شرکت و جلوگیری از بروز بحران ­هایی همچون فروش کالاها زیر قیمت تمام‌شده لازم است تا بهای تمام شده محصولات خود را به صورت دقیق محاسبه نمایند.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی امکان محاسبه بهای تمام شده به آسانی و در زمان مورد نیاز توسط نرم‌افزارهای”بهای تمام شده” امکان پذیر می ­باشد. نرم‌افزارهای بهای تمام‌شده امکان شناسایی هزینه­های ساخت کالا را با استفاده از گزارش‌های تحلیلی در اختیار مدیران قرار می‌دهند.

این گزارشات در تعیین سیاست‌های تولید و فروش محصول دخیل هستند و بازوی قوی مدیریت در ارتباط با برنامه­ریزی و کنترل فعالیت ها تلقی می ­گردند.

  نرم افزار بهای تمام شده شرکت مهندسی تراز پویش

سیستم بهای تمام شده شرکت مهندسی تراز پویش وظیفه ­ی شناسایی،ثبت، اندازه گیری، طبقه­ بندی و گزارش اطلاعات مرتبط با هزینه­ های تولید را دارد و برای مدیرانیاست که تمایل دارند هزینه ­یابی محصولات خود را با سرعت و دقت بالا انجام دهند.

لذا مجموعه تدارک دیده شده که در صدد کنترل و محاسبه بهای تمام شده محصولات واحدهای مختلف تولیدی بر آمده است، بهای تمام شده محصولات را به دقت و به صورت کاملا اجرایی و عملیاتی محاسبه و اجرا می­نماید و انحرافات پیش‌آمده را با استانداردها به صورتی صحیح و مقبول گزارش گیری می ­کند.

از آنجا که نرم افزار بهای تمام شده شرکت مهندسی تراز پویش براساس خواسته مشتریان قابلیت پیاده سازی و اجرا دارد، لذا کلیه مشتریان از کاربردهای این نرم افزار رضایت داشته و تمامی سوابق و نتایج اجرای این نرم­افزار در شرکت­های موجود، مثبت می­باشد.

 در چه سازمان‌هایی کاربرد دارد؟

کاربرد نرم افزار بهای تمام شده شرکت مهندسی تراز پویش تنها محدود به کارخانجات و صنایع تولیدی نمی‌باشد و سایر مؤسسات و شرکت ها(اعم از دولتی و خصوصی) نیز می­توانند در جهت کارایی بیشتر از این نرم افزار استفاده نمایند.

 چه کمکی به مدیران می‌کند؟

نرم افزار بهای تمام شده شرکت مهندسی تراز پویش یک ابزار بسیار مهم در اختیار مدیریت می‌باشد تا مدیران با استفاده از آن بهای تمام شده تولیدات خود را محاسبه کرده و هزینه‌های مواد، دستمزد و سایر هزینه‌های تولید را به صورت کاملاً دقیق کنترل نمایند. گزارشات بهای تمام شده بدون کوچکترین مغایرتی با گزارشات حسابداری، فروش و انبار مطابقت دارد و مدیران سازمان را در استفاده بهینه از امکانات بالقوه، ایجاد فرصت‌های جدید و پیش‌بینی دقیق‌تر آینده‌ی فعالیت‌ها یاری می‌کند.

 در چه محیطی قابل اجرا می­باشد؟

نرم افزار بهای تمام شده شرکت مهندسی تراز پویش در محیط سیستم عامل ویندوز با رابط کاربری قوی ابزاری صحیح برای یاری مدیران در برنامه­ ریزی و تصمیم­ گیری­ ها می ­باشد.

 با چه سیستم­هایی در ارتباط است؟

سیستم اتوماسیون بهای تمام شده به صورت یکپارچه با سایر سیستم­ها نظیر اتوماسیون انبارداری، خرید و فروش، تولید، حسابداری و … درارتباط است.

ویژگی­ها و امکانات آن چیست؟

 • کاربری آسان، کاربرد حرفه­ای محاسبه بهای تمام شده در سطح برنامه­های تولید کالا و سفارشات
 • ریالی کردن محصولات بر اساس بهای تمام شده کالا ساخته شده
 • تعیین عوامل هزینه تشکیل‌دهنده بهای تمام‌شده از جمله مواد، دستمزد، سربار، استهلاک و …
 • ارائه اطلاعات شفاف از هزینه­های هر کالا در هر مرحله از تولید و کمک به اتخاذ تصمیمات مدیریتی مناسب و به موقع برای کاهش هزینه­ها

محاسبات آن چگونه است؟

 • محاسبه نرخ مواد، دستمزد و سربار به تفکیک محصولات
 • محاسبه بهای تمام شده به روش­های استاندارد، واقعی و نرمال
 •  محاسبه ضایعات تولید
 •  محاسبه بهای تمام‌شده به صورت مرحله‌ای
 •  محاسبه هزینه‌های جذب‌ نشده تولید به تفکیک عوامل هزینه

 گزارشات آن چیست؟

 •  گزارش‌ گردش ریالی و مقداری کالای در حال ساخت طی دوره
 •  گزارش هزینه ها به تفکیک مراکز هزینه، پروژه­ها و …
 •  گزارش عملکرد مراکز هزینه
 • گزارش‌های مقایسه‌ای قیمت بهای تمام شده واقعی محصولات با قیمت بهای تمام شده استاندارد در زمان­های مختلف
 •   گزارش‌های قیمت بهای تمام شده واقعی و استاندارد محصولات به تفکیک دستمزد، سربار و مواد بر اساس عملکرد دوره­ای
 •  گزارش‌های انحرافات نرخ مواد، دستمزد و سربار
 •  گزارش نقطه سر به سری محصولات و هزینه‌های جذب نشده