«کاگو» یک مجموعه انتشاراتی با محوریت تولید کتابهای آموزشی است.این مجموعه انتشاراتی درسال ۱۳۷۵ توسط دکتر سالکی مجوز گرفته و شروع به کارنمود. این مجموعه در گذشته با نام ( کانون گسترش علوم ) فعالیت داشت. دلیل شکل گرفتن  کانون گسترش  علوم این بود که در آن زمان دکترسالکی موسس«کاگو» به تالیف کتاب های زیست شناسی مشغول بود و بعد از مدتی تصمیم به ایجاد تغییرات مثبت درمحتوا و ظاهرتالیفات خود گرفت لذا این هدف، وی را به سمت و سوی مسیر این شکل از انتشارات کشاند.

 

مدیر عامل انتشارات کاگو از مسیر موفقیت خود می گوید: « نقطه ی عطف و آغاز ما در سال ۱۳۷۵ بود که درآن زمان بنده هم زمان مشغول به تحصیل در رشته پزشکی دردانشگاه تهران بودم . درابتدا، به دلیل محدود بودن زمان، دشواری هایی وجود داشت که تا سال ۱۳۸۰ به طول انجامید. به آهستگی شروع به کارکردیم وکتاب ها وآثاری را منتشر کردیم وهمچنان دراین حوزه ماندگار شدیم وبا سعی در تولید و طراحی محصولات مختلف آموزشی، به مسیر خود ادامه دادیم.از لحاظ مدیریتی در سال ۱۳۸۵ کاستی ها یی احساس شد وگویی به نوعی، مدیریت کسب و کاررا به خوبی نمی دانستیم ومی بایست اتفاقی در مجموعه ما رخ می‌داد.این بود که با مبانی مدیریت آشنا شده ووارد دوره های مدیریت و حسابداری صنعتی شدم. اولین دوره ای که در آن شرکت کردم «بیزینس پلن» بود. سپس دوره های بیشتری را در بازاریابی ، در حسابداری و حسابداری صنعتی گذرانده وسپس با مبانی مالی هم آشنا شدم و بصورت مستمربه این مسیر ادامه دادم.»

وی می افزاید: «ما سعی کردیم محتوای بیشتری را تولید کنیم که باعث تولید کتاب های بیشتری نیز شد. ولی در سال ۹۰ به جایی رسیدیم که اطلاعات ما به صورت جزیره ای و بسیار تیکه تیکه بود واحساس شد باید اتفاق دیگری صورت گیرد و می‌خواستیم که مدیریتی به صورت یکپارچه داشته باشیم.این بود که وارد رشته ی «ام بی ای» در دانشگاه تهران شدم و طی مدت زمان دوسال «ام بی ای» با رویکرد بازاریابی را گذراندم. آنجا بود که تصمیم گرفتیم کاگو را معرفی کنیم وبگوییم که کاگو چیزدیگریست و کاگو را ساختیم. نام کانون گسترش علوم را به نام کاگو تغییر دادیم. این کار با ریسک بسیار همراه بود وما میبایستی چندین سال سابقه خود را در زیر مجموعه این برند جدید جا می گذاشتیم اما ریسک این کاررا به دلیل رسیدن به هدف خود و معرفی کار جدید به جان خریدیم و با رویکرد ارائه راهکار و عبوراز نشر به سمت سازمان آموزشی، کاگو را معرفی نمودیم و از آن زمان شروع کردیم به طراحی سازمان آموزشی.»

 

سالکی درباره چرایی انتخاب نام «کاگو» نیز می گوید : « کاگو  دراصل نام پرنده ای نایاب است ،که قدرت پرواز ندارد و شبها بیرون می آید به دلیل اینکه توانایی پریدن ندارد برای اینکه بتواند از دست شکارچیان فرار کند  بسیارسریع و باهوش عمل می کند.این پرنده توانسته  نسل خودش را در این چندین قرن گذشته نگاه دارد  و ماهم از این نام  با توجه به اینکه این پرنده از جهات فکری و هوشی وهم از لحاظ اینکه با وجود یک سری محدودیت های خاص دارای  پتانسیل های خوبی  برای  ادامه حیات موفق  خود است الهام گرفتیم . خصلت های این پرنده با رویکرد ذهنی ما می‌خواند.»

 

 

این مدیر موفق رمز و راز موفقیت «کاگو» را اینگونه تشرح می کند: «البته ما به آن چه که می‌خواستیم هنوزنرسیده ایم وهنوزبا موفقیت اصلی فاصله داریم وازنظرمن موفقیت هیچگاه انتها ندارد. یعنی اگر انسان حالت چالشی داشته باشد و یا چالشگرباشد هیچوقت به خواسته هایش نمی رسد و این هم درست است که اگر میخواهید به چیزی برسید باید پشت سرش بیایستید.ما دائم توقعات وانتظاراتمان را تغییرمی دهیم وبرای خود انتظارات بزرگتری می گذاریم به همین دلیل اینگونه می توانم بگویم که در جاهایی به اعداد و ارقام ومحتواهایی از اهداف خود رسیده ایم ولی دوباره احساس کردیم یک برنامه جدیدتری نیاز داریم.اکنون راهبردی که ما استفاده می کنیم یک چالش جدیدی است که به سمت آن در حال حرکت هستیم. ولیکن به طور کلی سختی های کار به مرور نسبت به گذشته بیشتر می شود ونکته مهم این است که ما باید ازنشرفیزیکی به سمت سازمان آموزشی حرکت کنیم،واین یک چالش جدید برای ما است. در واقع دراین دوسه سال اخیرقدرت عمل ما ،حساسیت کار ما را بیشتر کرده است. یک موضوعی که من بعد از گذشت ۲۰ سال متوجه شده ام اینکه امروزه مبحث نشردردنیا به صورت آکادمیک است ولی متاسفانه درایران دانشگاهی که بخواهد نشررا ارائه دهد نداریم .مدیران درایران اغلب با هوش وتجربه ی خود سازمان هایشان را اداره می کنند. ولی من هم اکنون اعلام میکنم که از این به بعد نمی توان دیگر با این روش ها بالاتررفت چون هوش وتجربه به نهایت خود رسیده است. از این به بعد برای اینکه ما بخواهیم بزرگ تر شویم باید ازدانش استفاده کنیم.این رویکردی جدید است که درچندین سال اخیربرآن تمرکز کرده ایم و انرژی می گذاریم.

 

همچنین بخوانید :

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *