داستان یک موفقیت: شرکت صبادوچرخ

ماندگاری و موفقیت «صبادوچرخ» در این سال های طولانی و همکاری مستمر آن با «ترازپویش»، بهانه ای شد برای گفت و گو با «مهندس خسرو تبرک» که در ادامه متن این مصاحبت را می خوانید:

مهندس خسرو تبرک؛ مدیریت صبا دوچرخ

ما از سال ۱۳۹۳ همکاری‌مان را با «تراز پویش» آغاز کردیم. این تیم خیلی ذهن پویا و خلاقی دارند و خودشان هم اطلاعات خوبی در زمینه «آی‌تی» دارند. قبلاً گروه نرم افزاری دیگری با ما همکاری داشتند، که متاسفانه پاسخگوی نیاز ما نبود. در آن زمان شرکت فعالیتش به گستردگی اکنون  نبود. برای مثال دو فروشنده و دو حسابدار داشتیم. اما در ادامه کار یک مقدار گسترده‌تر شد و نیاز به اجرای یک سری اعمال روی سیستم به طورهمزمان بود. آن سیستمی که ما داشتیم لنگ میزد و رسایی لازم برای این اعمال را نداشت و کار ما را کُند می کرد و گزارش گیری هایی که می خواستیم  مجبور بودیم «فیلد»های مختلفی تعریف کنیم که  این کار سرعت را بسیار  پایین می آورد. سپس جناب مهندس رفیع تحقیق کردند و دست ما را گذاشتند در دستان آقای مهندس احمدی و همکاران شان در «تراز پویش».

چگونگی آشنایی با ترازپویش

مهندس مجید رفیع: ما در بازار، نرم افزارهای مختلفی را با برند های مختلف از بزرگ تا کوچک بررسی کردیم. ۶ «سافت‌ور» پیشتاز بازار که از لحاظ توانایی «سافت‌ور»ها در ارائه گزارشات خاصی که ما می خواستیم برتر بودند را بررسی کردیم و در نهایت به اینجا رسیدیم که «ترازپویش» با فاصله از همه آن ها بهتر است. با همکاری مهندس احمدی و همکارانشان توانستیم در عرض سه ماه پروژه را پیاده سازی کنیم. ما  از نیمه دوم سال ۱۳۹۳ این کار را شروع کردیم و در سال ۱۳۹۴ به صورت کاملا «استیبل» روی نرم افزار «تراز پویش» ادامه دادیم.

اگر ترازپویش نبود

مهندس تبرک: همین قدر بگویم که اگر با « تراز پویش » این همکاری آغاز نمی شد و از سیستم قبلی خود خارج و به سیستم گسترده تری وارد نمی شدیم ادامه کارمان مختل می شد چون هر ظرفی یک گنجایشی دارد. گنجایش برنامه ای که  ما در گذشته ها داشتیم تا حدی بود که فعالیت کوچکی را می توانست جواب دهد اما با توجه به وسعت کار، باید سراغ شرکتی با توانمندی«ترازپویش» می رفتیم.  بنده بسیار روی اینگونه سیستم‌ها کندوکاو می کنم. دو مسئله مهم، یکی مسئله کنترل و دیگری مسئله گزارش دهی می باشد. این دو موضوع  برای ما خیلی مهم است، البته سهولت استفاده از سیستم هم بسیار نکته مهمی تلقی می شود و خدمات بعداز «استارت‌آپ» و همچنین خدمات پس از فروش لازمه های بسیاربزرگی هستند زیرا ممکن است شما با بهترین سیستم شروع کنید اما در طول مسیر به مشکلاتی بخورید و اگر آن ساپورت لازم نباشد کار مختل می شود و «ترازپویش» این کار را به خوبی برای ما انجام داد. البته چون ما خودمان را از تراز پویش و تیم آقای احمدی جدا نمی دانیم همواره انتظارات مان را با آنها مطرح کرده ایم و تقریبا همه جا به ما پوشش داده شده و نکته دیگر اینکه نمی دانیم تا چه اندازه این تغییرات که ما خواستار شدیم برای «تراز پویش» ودیگر مشتریانش نتیجه مثبت داشته است. البته همیشه جای پیشرفت هست . خوشبختانه یک طلب پیشرفت سیستم در شرکت ما وجود دارد که استارتش با «ترازپویش» بوده است. مهندس رفیعی زحمت کشیدند و پسران بنده نیز که هر کدام در یک رشته خاصی تخصص دارن و آنها هم یک «سافت‌ور»هایی را در کنار  «ترازپویش» برای ما نوشتند که گزارشات هفتگی به ما می دهند. آقای  رفیعی تمام آن ها را پیاده سازی کردند و گزارشات هفتگی به ما می دهند که این گزارشات عصای دست ما هستند. دو  گزارش است که بسیار بسیار موثر است و چشم مارا نسبت به فعالیتمان باز می‌کند.

داوود خلیلی شجاع (مسئول بخش حسابداری صبا دوچرخ ): ما در گذشته یک نرم افزار دستی داشتیم که یکی از همکاران ما طراحی کرده بودند. این برنامه تحت اکسل بود و با آن کار حسابداری را انجام می دادیم که بسیار دست و پا شکسته بود. البته زمانی هم  مجبور شدیم از یک شرکت نرم افزار خریداری کنیم که حدود ۱۳ سال هم با آن کار کردیم.کارمان را به اصطلاح انجام می‌داد و جوابگو بود ولی کم کم با توجه به درخواست مدیریت، به گزارش های مختلفی نیاز پیدا کردیم. در آن مقطع آقای رفیع اطلاعات خیلی خوبی از برنامه های مالی چند شرکت داشتند  که از آنها دعوت کردیم. متاسفانه آن شرکت هایی که دعوت  کردیم  از دو سه گزارش ما عذر خواهی کردند و گفتند ما نمی توانیم این ها را دربیارویم  تا اینکه شرکت «ترازپویش» و در راس آن جناب آقای احمدی و  آقای حسن پور تشریف آوردن و توضیحاتی دادند و مدیریت شرکت و ما را به همکاری متقاعد کردند. ما در گذشته فقط چهار نوع گزارش میتوانستیم در بیاوریم  ولی الحمداالله  «ترازپویش» کار را وسعت داده است و در کنار آن حتی می توانیم به هر اطلاعاتی که لازم می شود دسترسی داشته باشیم.

هیچوقت از ترازپویش «نه» نشنیده‌ایم

رفیع: معمولا «تراز پویش» اشکالاتی که به صورت عمده یا دست و پاگیر باشند و ما نتوانیم ادامه کار دهیم به فوریت برایمان رفع می کند. در بحث ارتقا، ما خیلی با «ترازپویش»در تعامل هستیم. معمولا پیشنهاد هایی وجود دارد که از جانب ما مطرح می شود. در ابتدای همکاری همان راهکارهایی مورد استفاده بود که «تراز پویش» در نرم افزار هایش استفاده می کرد و درسرعت بخشیدن به روند کار ما موثر بود. از آنجا که  ما عقیده داریم یک پکیج نرم افزاری همیشه به صورت یک  مجموعه زنده و پویا رو به پیشرفت است، این پیشرفت در زمینه نرم افزار «تراز پویش» همیشه مشهود بوده است. گروه ترازپویش حتی عجیب ترین پیشنهادات ما را نادیده نگرفته و  باوجود اینکه ممکن بوده به سبب پیشنهاد و خواسته ما، در نرم افزارشان  تغییرات زیادی انجام شود، اما باز این پیشنهادات را رد نکرده و در واقع به ما «نه» نگفته اند.

داوود خلیلی شجاع: دسترسی آسان در مقایسه با نرم افزار های دیگر موهبت بزرگی است. این سیستم دارای توانایی بسیاری است. در واقع  نرم افزار جانشین کار چندین کارمند را انجام می دهد. به طور مثال میتوانند در آن واحد صد چک  را وصول و واگذاری راحت  انجام دهند. در سیستم های دیگر این کارها بند به بند انجام می‌شود و زمانبر است .در واقع «ترازپویش» باعث کاهش نیرو و بهبود کار در اینجا شده است.

دلیل انتخاب ترازپویش

مهندس تبرک: دلیل بزرگی که «تراز پویش» را در آن زمان انتخاب کردیم هنوز هم برای ما پا برجاست  ما چندین جلسه طولانی مدت تشکیل دادیم . دونکته موجب  این تصمیم شد،یکی انعطاف تیم «تراز پویش» که  در واقع با ما روبرو نبودند بلکه در کنار ما بودند. آنها یک کوه که در یک قالبی شکل گرفته و به هیچ وجه نیت تغییرات مثمره ثمر را ندارد نبودند. اغلب  سیستم های بزرگ این کاستی را دارند  که برای ارتقا دادن انعطافی ندارند اما «ترازپویش» اینگونه نبوده و نیست . ضمنا یک نگاه از بالا به پایین درسایرشرکت ها وجود دارد که برای مثال می گویند ما ایران خودرو را هندل می کنیم و … ولی در واقع مشکل ما مشکلی نیست که در ایران خودرو هم وجود داشته باشد.مشکلات ما چیز دیگریست. سایز ما چیز دیگریست . لذا انعطاف پذیری «ترازپویش» دلیل مهم و اول برای این همکاری بوده است.

همانطور که  خدمتتان  گفتم ما روی بحث گزارش‌گیری خیلی حساس بودیم . چون گزارش‌گیری اصل تصمیم صحیح مدیریتی را باعث می شود. در همان جلسات اول مان، جناب مهندس احمدی توضیحاتی دادند در ارتباط با اینکه در «تراز پویش»  قابلیتی  وجود دارد که یک سبد جانبی از اطلاعات را می‌توان تشکیل داد که دراین سبد به هر شکلی که بخواهیم میتوانیم اطلاعات را پردازش کنیم و نتیجه گیری کنیم؛ بدون اینکه روی اصل سیستم بار سنگینی تحمیل شود. ما هرچه خواستیم برایمان  انجام شد. بین شرکتهایی که ما مقایسه کردیم «ترازپویش» بهترین انتخاب برای ما بود و می توانیم بگوییم که از این تصمیم بسیار خوشحال هستیم. «ترازپویش» هم اکنون  از نظر خدمات حسابداری،انبار، فروش ،خزانه و سیستم جامع گزارشات مالی به ما خدمات می‌رساند. پیشرفت، نتیجه تصمیم گیری های صحیح و به موقع است ،همیشه گفته اند که اطلاعات صحیح در زمان صحیح برابر با موفقیت است. سیستمی که به ما اطلاعات صحیح و قابل هضم ،جهت تصمیم گیری صحیح ارائه دهد. اگر مدیریت  کوچکترین تجربه ای داشته باشد به طور حتم باعث موفقیت می شود . در این زمینه «ترازپویش» به ما کمک بزرگی کرده است. در بسیاری از مواقع آنها به عنوان مشاور نیز در کنار ما بوده اند. درباره بحث فنی ماجرا هم آقای «رفیع» بهتر می توانند توضیح دهند.

مهندس رفیع: دقت در نرم افزار های مالی اولویت می باشد ،اگر در نرم افزارهای مالی دقت لازم را در گزارشات نداشته  باشیم دچارمشکلات عدیده ای در  گزارشات  می شویم.  در تراز پویش دقت قابل قبول بوده است.

داوود خلیلی شجاع: در گذشته ما نرم افزاری که داشتیم دارای محدودیت هایی بود لذا امروز با یاری«ترازپویش» در مقایسه با گذشته هم از لحاظ دسترسی هم از لحاظ انجام کار سهولت ایجاد شده است. اگر می‌خواستیم با سیستم قدیم ادامه کار بدهیم باید هفت الی هشت نفر در حسابداری مشغول به کار می‌شدند . نکته مهم دیگر اینکه در زمان معرفی سیستم، از سوی «ترازپویش» طوری به ما آموزش داده شد که در مدت زمان یک ساعت در سه الی چهار روز ما مسلط شدیم  و این به دلیل سهولت این سیستم بوده است.

مهندس رفیع: ما کلا در بحث مالی چندین دسته نرم افزار داریم. نرم افزارهایی که به صورت پیش فرض  و ماژول نوشته می شوند و شما اجازه ندارید داخل آنها تغییرات خاصی از لحاظ گزارشات و نحوه ثبت داشته باشید. نرم افزارهایی هم هستند که به شما از لحاظ نحوه ثبت اجازه تغییرات می دهند ولی گزارشات خوبی ندارند ولی نرم افزار «ترازپویش» هردو ماژول را با هم دارد. یعنی از لحاظ نحوه ثبت دست کاربر را باز می‌گذارد و شما نحوه ثبت را  به صورت کامل در این نرم افزار می‌توانید خودتان انتخاب کنید.

مهندس تبرک: ما احساس می‌کنیم که دوستانی همراه داریم تا افرادی که در مقابل ما قرار گرفته باشند. فقط بحث بیزینس نیست. درواقع ما همه جا از «تراز پویش» تعریف کرده ایم .ما به عنوان مصرف کننده یک سیستم  راضی هستیم.البته همیانطورکه به جلو می رویم موضوعات جدیدتر پیش می آید که ما با همکاران مان در «ترازپویش»مطرح می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *