خانواده «تبرک» از مهاجران دوران انقلاب روسیه بودند که از ترکمنستان به مشهد مهاجرت کرده و با دست‌های خالی درشهر مشهد شروع به فعالیت نمودند. آنان در مسیر این فعالیت، با شکست‌هایی روبرو شدند اما با ممارست و تحمل آن شکست‌ها و عدم خستگی ناپذیری، توانستند همچنان روی پای خود بایستند و مسیر موفقیت و پیشرفت را بپیمایند. حالا از آن نقطه عطف و آن آغاز، ۹۸ سال می گذرد.

 

در آن زمان، تجارت دوچرخه و موتورسیکلت را شروع کرده وجهت تامین ارز و پرداخت هزینه خرید این کالاها، که عمدتآ از کشورهای انگلستان،آلمان واتریش بودند، صادرات خشکبار و سالامبور و امثال آن را داشتند. مهندس «خسرو تبرک» مدیرعامل شرکت صبا دوچرخ درباره آن روزگار می گوید: «طی آن سالها برای هماهنگی بهتر، از آنجا که در آن زمان ارتباطات به صورت امروزه نبود و ایمیل و تلفکس و فکس وجود نداشت ،بهترین مسیرارسال با قطار بود که زمان زیادی صرف می شد. به همین منظوردفتری درشهرهامبورگ تاسیس شد و ۱۲ نفر کارمند آلمانی استخدام شدند که درآن دفتر کارها انجام می شد و به همین ترتیب، هماهنگی ها را انجام می دادند . خرید از طرف کشور ایران  انجام می شد و  فروش در آن کشور .صادرات و واردات هم با هماهنگی دفترهامبورگ بود که عموی بزرگ بنده جناب آقای تبرک -که اساسا نسل اول خانواده ما محسوب می شوند و پدر بنده نسل دوم زیرا حدود ۳۰ سال تفاوت سنی بین برادران وجود داشته و بنده نسل سوم و فرزندانم نسل چهارم خانواده تبرک هستند- کارها را زیر نظر و تحت مدیریت داشتند.»

ماندگاری و موفقیت «صبادوچرخ» در این سالهای طولانی و همکاری مستمر آن با «ترازپویش»، بهانه ای شد برای گفت و گو با «مهندس خسرو تبرک» که در ادامه متن این مصاحبت را می خوانید: « بنده خسرو تبرک هستم. تحصیلات اینجانب تا کلاس نهم در ایران بوده و در سن ۱۴ سالگی  به کشور انگلستان فرستاده  شدم. در آنجا به تحصیل در رشته مهندسی مکانیک مشغول شده و همچنان فوق لیسانس مدیریت تولید و بازاریابی که معادل «ام بی ای» امروزه می باشد را دریافت کردم  که در آن زمان هنوز رشته «ام بی ای»  اختراع نشده بود. »

کلیدواژه‌ای بنام اعتبار

در درجه اول، ارثیه ای که به خانواده تبرک رسید ، نصایح و عقبه خوب خانواده بود که بنای کار ما شد. هرگز فراموش نمی کنم که در هفته اول کاری، پدر بنده به من گفتند: خسرو، این آبرویی که جمع کرده ایم  ارزن ارزن جمع شده است و خدای ناکرده اگر به باد برود، گونی‌گونی به باد می رود و حفظ سابقه خوب و اعتبار همیشه برای ما ارجع بوده و هرگز ریسک‌های نامربوط نکرده ایم که بخواهد به اعتبار ما لطمه ای وارد کند. اعتبار برای ما کلید واژه مهمی است. هم اکنون اگر در سراسر ایران  یا حداقل در صنف خودمان  نام ما را بیاورید می بینید که چه خواهند گفت. آیا یک نفر جفایی در حقش  جاری شده است؟ از دیگر نصایحی که به ارث بردیم  اینکه؛ اگر در  تصمیمی تردید دارید شرایط را به نفع طرف مقابل رقم بزنید.

همکاری با بزرگان صنعت دوچرخه‌سازی

درگذشته این مجموعه با دوچرخه شروع کرده و به مقوله موتورسیکلت وارد شد. همه نمایندگی‌ها هم از نمایندگی های نابی بودند. شامل: هرکولس و رالی انگلیس که ۱۳۷سال است که در این کار هستند. در ضمن ما قدیمی ترین نماینده رالی در دنیا هستیم. آنها قدیمی ترین تولید کننده دوچرخه هستند و ما  قدیمی ترین مشتری شان  هستیم. البته تحت لیسانس  هم هستیم. در یک مقطعی واردات اتومبیل داشتیم؛  فورد آمریکا و فورد آلمان. بعد از انقلاب، کار به واسطه جنگ و محدودیت های ارزی مدتی متوقف بوده و بعد که راه اندازی شد ما صرفا در دوچرخه فعالیت خود را  حفظ کردیم. نزدیک ۳۰سال هست که ما نماینده انحصاری شیمانو هستیم. در حال حاضر ما قطعات وارد می کنیم؛  برخی را نیز مونتاژ می کنیم و برخی را به صورت قطعات تحویل مغازه دارها می دهیم که خودشان مونتاژ می کنند و به فروش  می رسانند.

 

همچنین بخوانید :

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *