پایا ابر مارال

اگر قصه موفقیت آنهایی که از صفر به صد رسیدند را مرور کنید بی درنگ به یک وجه اشتراک میان همه آنها می رسید و آن، خستگی ناپذیری شان در برابر پستی و بلندی های پیش رو است. این حکایت درباره « پایا ابر مارال» هم صدق می کند؛ مجموعه ای مشتری مدار و منظم، که شناخته شدن خود را مدیون مدیرانی است که سالها رنج و مرارت را به جان خریدند تا به این مرحله درخشان از عصر خود برسند.

شرکت پایا ابر مارال (سهامی خاص) با هدف ارائه محصولات جدید و متنوع جهت تامین نیازهای اسفنج در سال ۱۳۷۸ تاسیس گردید و به عنوان پیشبرد در صنعت ابر و اسفنج یکی از اولین مجموعه شرکت ها در ایران می باشد. شرکت پایا ابر مارال با مساحت بیش از ۱۶۵۰۰ متر مربع و زیربنای معادل ۱۳۰۰۰ مترمربع (اداری, تولیدی, انبارهای مواد اولیه ) مشغول به کار است و با وجود کارشناسان مجرب و پرسنل کارآمد و تولید متنوع و باکیفیت سالهاست که به خوبی از عهده تعهدات خود نسبت به مشتریان برآمده است. این مجموعه از بدو فعالیت خود موفق گردیده تا سهم هر اندازه کوچک خود را در ایجاد اشتغال و توزیع محصول با کیفیت ایفا نماید و با استفاده از بهترین تکنولوژی و بروز ترین رویه های بازاریابی در راستای فروش محصولات با کیفیت برتر در منطقه باشد. یکی از روزهای پائیزی در دفتر «پایا ابر مارال»، پای صحبت های مدیرعامل موفق این مجموعه نشستیم تا با دو سر فصل «رمز و راز موفقیت» و همچنین داستان همکاری آن ها با «ترازپویش» با وی گفت و گو کنیم…

 

ابر مارال

 

شروع کار

من اژدر نوروزپورهستم، مدیرعامل شرکت «پایا ابرمارال». ما ۵ برادر هستیم ومن کوچکترین هستم وبیشتر نزد برادران خود درس یاد می گرفتم ،کار را از کنارخیابان شروع کردند ،سپس مغازه گرفتند و بعد تولید روکش صندلی را شروع کردند، سپس اسفنج را می گرفتیم وبرش می زدیم و بعد دستگاه لمینه را خریداری کردیم.این اتفاقات طی سنوات مختلف انجام شده است و این موضوع در سال ۷۲ بود. تا سال ۷۹ -۸۰ بود که ماشین آلات تولید اسفنج را گرفتیم و شروع به تولید اسفنج کردیم دراین فاصله دو نفراز برادرانم به کاردیگری مشغول شدند و ما سه برادرکارتولید را شروع کردیم و در سال ۹۳ کار را توسعه داده و یکی از برادرانم نیز کار تولید را در کارخانه دیگری ادامه داد.ماهم به شهرک صنعتی آمدیم .

 

خطراتی که به جان خریدیم…

فکر می کنم این صنعتی که شما در آن زمان به صورت ماشینی شروع کردید آن زمان صنعت نوپایی بود. این صنعت صنعتی نیست که فراگیر باشد و صنعتی است که خاص می باشد و قشر خاصی در این صنعت فعالیت می کنند و با توجه به خطراتی که دارد؛ از نظر اینکه بحث شیمیایی آن به ریه آسیب می زند وهم اینکه بحث آتش سوزی مطرح است، متاسفانه تقریبا هر سال یک آتش‌سوزی در یک کارخانه اتفاق می افتد و خطرات فراوانی دارد، به همین علت شاید خیلی راحتتر از این صنعت، پول بتوانند پول دربیاورند. این صنعت ،صنعتی بسیار دشوار است و به همین علت شاید تولید کننده موفق ما از تعداد انگشتان یک دست کمترهستند.

 

ایده این کاراز کجا آمد که یک فعالیت را از کنارخیابان به اینجا برسانید؟

ما برادرها چون باهم فعالیت می کردیم واز آنجا که ما آذری زبان ها مردمانی بسیار اقتصادی هستیم تصمیم گرفتیم کار را توسعه بدهیم و ایده آن حاصل فکر همه ما بود. با توجه به اینکه ما صنعت را دوست داریم و ما برادرها به کار تولید علاقه داشتیم و داریم ،هرچقدر که سرمایه ما افزایش پیدا می کرد به جای اینکه سرمایه را در جاهای دیگر پخش کنیم، به طور مثال ملک بخریم، در صنعت خودمان به سمت صنعت مادر حرکت می کردیم. ما همین الان هم به این اعتقاد داریم که به موفقیت کامل نرسیده ایم و باید به سمت تولید مواد اولیه برویم.در صنعت ابر نه اینکه مواد اولیه را از جای دیگر تهیه کنیم بلکه خودمان مواد اولیه داشته باشیم.

 

فراز و فرودهای پیش رو

دراین شکی نیست که در کشورما قوانین دست و پا گیر بسیاراست و کسانی که وارد کار تولید می شوند واقعا علاقه به این کاردارند و براساس آن علاقه است که به این کار ادامه فعالیت می دهند. خود ما اکنون در شهرک صنعتی عباس آباد ماشین آلات شرکتی را که در بوشهر فعالیت می کرده وتمام ماشین آلاتش ایتالیایی بوده را خریداری کرده و آورده ایم و هزینه بسیاری شده ولی در مسیر گرفتن مجوز آن به مشکل برخوردیم. با شروع این کارحداقل صد نفر مشغول به کارخواهند شد .حساب کنید من که عاشق تولید هستم به جای اینکه سرمایه خود را به جای دیگربرده و درگیرتورم کنم، درگیر ماشین آلات می کنم. که اگر من این ماشین آلات را راه اندازی نکنم و از آن استفاده ای نشود به هیچ دردی نخواهد خورد و فقط چند تکه آهن خواهد بود ،ما در گیر مجوز هستیم و دلیل این مخالفت و ندادن مجوز این است که اداره محیط زیست مخالف افزایش محصول در شهرک صنعتی می باشد، در صورتی که ما در گذشته در پروانه بهره برداری‌مان سه محصول می توانستیم تولید کنیم،حالا به هر دلیلی آمدیم اسفنج را در پروانه نگاه داشتیم ومابقی محصولات که تولید نمی کردیم را حذف کردیم و الان که می خواهیم یک محصول جدید اضافه کنیم که در کنارش صد نفر مشغول به کار شوند. متاسفانه قوانین دست و پا گیر مانع این کار می شود.اعتقاد ما این است که در صنعتی که فعالیت می کنیم درهمان صنعت ادامه دهیم و مشکلات بسیاری را هم پیش رو داریم و با توجه به قوانین و تحریم هایی که در کشور وجود دارد فرازو فرود زیادی در این مسیر داریم که گاهی به نفع ماست وگاهی به ضرر ما خواهد بود، ولی خب چون قبول کردیم که در این صنعت فعالیت کنیم تمام مشکلاتش را هم تحمل می کنیم.

 

کارخانه پایا ابر مارال

 

درباره محصولات خود صحبت کنید

تولیدات ما شامل اسفنج نرم ، فوم و …است.  از کمترین «دانسیته»،که درحال حاضر ۱۲ است تا راسته ۴۳ را تولید می کنیم.اسفنج که تولید می شود به صورت ادامه داراست سپس شکل می گیرد و واکنش شیمیایی انجام می شود. ابتدا به صورت مایع است بعد ازاینکه واکنش شیمیایی انجام می شود به جامد تبدیل می شود وجلوتر می رود و برش می خورد و  ۲۴ ساعت واکنش مداوم دارد که در محوطه ی باز قرارمی گیرد. بعد از۲۴ ساعت  که تقریبا دمایش پایین می آید و واکنش رو به اتمام است و محصول را به انبار وارد می کنند. این اسفنج های تولید شده مواد اولیه ای می شوند جهت تولیدات دیگر.از جمله مود اولیه جهت تولید کننده های مبل. همین مبلی که در دفتر استفاده می کنیم داخلش ازاسفنج های ما به کاررفته واز دیگرصنایع که ازاین محصول استفاده می کنند خودرو سازی است . همچنین جهت  قطعات درو روکش صندلی و درکیف سازی و کفش و کتانی ورزشی ودرعروسک سازی و همچنین تشک سازی  کاربرد دارد.

 

خستگی برای ما معنایی ندارد

*آیادراین سال ها اتفاقی افتاد که شما حس کنید ادامه کارو تلاش فایده نداشته باشد و انگیزه خودرا از دست دهید و به مرز این برسید که بخواهید  کار را تعطیل کنید؟

-چون ما هدفمان این نیست که بخواهیم مقطعی به این مسئله نگاه کنیم و آن هدف گذاری ما که تولید مواد اولیه خودمان است، نه  خسته نمی شویم چون با هدفمان خیلی فاصله داریم.

*چقدر به ایدال خود تا به اینجای کار نزدیک شده اید؟

-راضی هستیم. به نسبت سرمایه ای که داریم و به نسبت شرایط کشورمان و مشکلاتی که در صنعت وجود دارد، راضی هستیم.

*چه تعداد نیرو درحال حاضر در حال فعالیت هستند؟

 -ما اکنون نیروهای اداری و کارگری مان تقریبا ۶۵ نفرهستند. اگر این خط جدیدمان که  تولید چرم مصنوعی است و قابلیت صادرات را دارد  راه بیافتد ۱۵۰-۱۶۰ نفر  مشغول  به کارمی شوند.

آن ماشین آلاتی که خریداری کردیم و حجم سرمایه گذاری هم بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان است ،که حداقل ۱۰۰ نفر مشغول به کار می شوند و چرم مصنوعی را با این ماشین آلات  تولید خواهیم کرد.

*شما جزو افرادی «خودساخته» هستید و به قول خودتان از کنار خیابان به این تشکیلات رسیدید؛ درباره این راه پر پیچ و خم بیشتر صحبت کنید.

-هیچ کاری یک دفعه به نتیجه نمی رسد. خود ما از صفر به اینجا  رسیدیم. ما روکش صندلی  آماده پولیش را می گرفتیم و همچنین تزیئینات خودرو را درکنار خیابان در شهر اصفهان انجام می دادیم. در خیابان کمال، کمال اسماعیل وپل شیری در اوایل ۶۰بساط می کردیم و می فروختیم. در آن زمان من سن کمی داشتم و اخوی های بزرگترمن بیشتر مشغول بودند و من سه ماهه  تعطیلات تابستان در کنار آنها بودم .

* رمز و راز موفقیت تان چه بوده است؟

-ما به این اعتقاد داریم که تولید کننده باید محاسبه گر باشد. صرف اینکه من این کالا را تولید کنم بفروشم  بدون اینکه حساب کتاب داشته باشد آدم موفقی نخواهم شد. تولید کننده قبل از تولیدش باید حسابگرخوبی باشد  . بتواند بهای تمام شده را محاسبه کند،بتواند برای خودش یک سودی را درنظر بگیرد. خیلی از تولید کننده ها را داریم که موفق نبوده اند، چون محاسبه گر نبوده اند و نتوانستند شرایط خود را حساب کتاب کنند و بهای تمام شده را بدست بیاورند .یک کالایی را تولید کنند صرف اینکه رقابت کنند به زیان فروختند واین عامل شکستشان بوده است.

*به بحث رقابت هم اشاره ای بفرمایید. قطعا در این پروسه رقبایی هم هستند و دررقابت با این ها در چه پله ای قرار دارید؟

 -خداراشکرنه در نقطه تهاجمی هستیم نه درنقطه  سقوط . فکر می کنیم جزو ۱۰ شرکتی هستیم که رقابت شدید باهم دارند  و  فکرمی کنم دراین صنعت موفق بوده ایم.

*نام «مارال» از کجا آمده است؟

 -مارال یک کلمه آذری است.  به دلیل علاقه ما به آذربایجان این نام را انتخاب کردیم و خودمان این نام را انتخاب کردیم . در ابتدا نام شرکت «آذرابرهفت چشمه» بود که از نام روستایمان  می آمد. «مارال» در زبان آذری معنایش می شود «زیبا».

 

چرا شرکت مهندسی مشاور ترازپویش…؟

* چه شد به سراغ ترازپویش رفتید و آیا از این همکاری رضایت دارید؟

الان درحال حاضرنرم افزارهای حسابداری مالی قلب شرکتها وقلب صنایع شده اند. به این اشاره کنم که من از سن پایین که در دبیرستان مشغول تحصیل بودم حسابدار مجموعه بودم و الان تقریبا ده سالی است که دیگر کارهای حسابداری مجموعه را انجام نمی دهم وبه بقیه واگذار کردم.درگذشته صفرتا صد کاررا خودم انجام می دادم ویکی ازعوامل موفقیتمان این بوده که ما توانستیم دربحث حسابداری موفق باشیم وهمانطور که گفتم قلب هر کار و تولیدی حسابداری اش است. اگر حسابداری خوب عمل نکند وموفق نباشد واگر بهای تمام شده درستی ندهد ومدیریت را درست راهنمایی نکند این منجر به شکست  می شود . ما با توجه به اینکه در این قسمت  یک مقدار قوی بودیم وخود ما این کاررا انجام می دادیم، موفق عمل کردیم. درگذشته همه حساب ها به صورت دستی بود وما نرم افزارهایی  تحت داس(dos) وسپس نرم افزارهای تحت ویندوزرا به کار می بردیم و خیلی از نرم افزارها را داشتیم که آخری برای شرکتهای کوچک طراحی کرده بود همکاران سیستم و نرم افزارسپیداربود  که آنجا با آقای مهندس احمدی آشنا شدیم در آن زمان آقای احمدی نمایندگی سپیدارسیستم را داشتند که درآنجا باهم آشنا شدیم و فعالیت را شروع کردیم. با توجه به گسترش فعالیت ما و کوچک بودن سپیدار برای ادامه این فعالیت، ما به دنبال نرم افزاری بودیم که از سپیدار بزرگتر باشد درهمین حین آقای احمدی هم شرکت  تراز پویش را تاسیس کردند و کارشان هم نرم افزار بود. باتوجه به شناختی که از آقای احمدی و توانمندی ایشان داشتم و خودشان را بسیار قبول داشتم نرم افزاررا تهیه کردم.

*آیا از همکاری با ترازپویش طی این سالها رضایت دارید؟

– بله صد درصد. «ترازپویش» برای ما حکم «قلب» کارمان را دارد. هرنرم افزاری سختی های خودش را دارد هر کسی که بگوید من با این نرم افزار کاررا شروع کردم و سخت  نبوده من این را نمی پذیرم، به دلیل اینکه اولا نرم افزاری که شما خریداری می کنید باید زمینه ای مهیا باشد، اینکه یک نرم افزاری  را خریداری کنید و با آن راحت کاررا انجام دهید اینگونه نیست. این نرم افزار یک مقدماتی دارد. ما درابتدا ی سختی های زیادی داشتیم  با تراز پویش ولی خداراشکر آن سختی ها تمام شد و حالا رضایت کامل حاصل شده است .

 

اسفنج مارال

 

* این همکاری چقدر در پیشبرد اهداف تان موثر بوده؟

-هرچقدربهتربتوانید از نرم افزاراستفاده کنید وهرچقدر به روزترباشد موفق تر هستید ،در کار با این نرم افزار ها شما به جای اینکه فصلی یا شش ماهه یا یک ساله بیایید برای خودتان تراز تهیه کنید، بصورت  آنلاین ترازتان جلویتان است .هر چقدرسریعتر بتوانید به بحث سود و زیان و بحث تراز کاری دسترسی پیدا کنید و به مدیریت مجموعه راحتتر دسترسی  داشته باشد، بهتر و موثر تر می تواند تصمیم بگیرد و این نرم افزار این امکان را فراهم می کند که  شما انلاین بتوانید تراز تهیه کنید، آنلاین بتوانید سود و زیان را بدست بیاورید و آنلاین بتوانیدهرکالایی راکه تولید می کنید ، برایش بهای تمام شده تعریف کنید. گروه های بسیاری از نرم افزار ها وجود دارند که  به صورت شخصی می آیند برایتان نرم افزار می نویسند  و خیلی از خواسته ها را هم شاید  به راحتی باتوجه به این که خودشان نویسنده هستند عملی کنند و مشکلات شما را در مقطعی حل می کنند ولی من معتقد هستم  که تراز پویش واقعا حرفه ای به ماجرا نگاه می کند.

*آیا تراز پویش در این مسیر با شما همراه بوده است؟

– بله،از آنجا که ما با آقای احمدی همکاری نزدیکتری داریم ، راضی هستیم .پرسنل تراز پویش تا آنجا که توانست اند  کمک حال ما  بوده اند، مگر اینکه درجایی واقعا نمی توانستند و از دستشان خارج بوده است.

*اگر صحبتی در پایان دارید بفرمایید؟

-ما ممنون شما هستیم که وقت گذاشتید و این اایده جالب  مصاحبه را پیاده کردید. من علاقه ای به مصاحبه نداشتم و به خاطر احترام به تراز پویش و آقای احمدی درخدمت شما بودم و امید وارم که  ترازپویش به جایی برسد که نه تنها در کشورما بلکه در حد جهانی فعالیت کند،چون نرم افزارهای آن این قابلیت را دارند که جهانی فعالیت کنند و در کل دنیا شناخته شوند . با شناختی که از آقای احمدی واز آقای حسن پور دارم، می توانند درصنعت حسابداری مدرن موفق باشند.

 

شرکت پایا ابر مارال

 

گفت وگو با مدیر مالی «پایا ابرمارال»

با «ترازپویش» در زمینه سوددهی پیشرفت بسیاری داشته‌ایم و بهره‌وری ما بالا رفته است.

درباره جزئیات همکاری «پایا ابر مارال» و «ترازپویش» گفت و گویی را نیز با مدیرمالی این مجموعه انجام دادیم و وی به نکات مهمی در این زمینه اشاره کرده است.

* لطفا خودتان را معرفی کنید؟

-من الهام بختیاری هستم، مدیر مالی  شرکت پایا ابرمارال. شرکت پایا ابرمارال درزمینه تولید اسفنج فوم و چرم فعالیت می کند.سابقه ما در زمینه تولید اسفنج از سال ۷۴ است و تا الان هم مشغول به کارهستیم.

*ازچه زمانی با ترازپویش همکاری می کنید و چگونه با این مجموعه مهندسی آشنا شدید؟

– ما از سال ۹۴ با تراز پویش شروع به فعالیت کردیم. آشنایی ما با جناب آقای محسن احمدی مدیر عامل شرکت تراز پویش بوده ومعرفی کارتوسط ایشان انجام شد. ما بسیاراز این همکاری با تراز پویش راضی هستیم.چون امکاناتی شامل یک سری وجوه حقوق و دستمزد و ماژول ها و گزارشات، خیلی به ما در گزارشگیری هم درون سازمانی هم برون سازمانی  کمک می کند.از سال ۹۴ تا الان شرکت تراز پویش با ما پیش رفته و یک پوئن مثبتی که دارد این است که می تواند اطلاعات را خیلی زود برای ما  کانورت کند. ما حتی توانستیم اطلاعات سالهای قبل  یا همان «دیتا بیس» ها را درهمین مجموعه تراز پویش داشته باشیم.

*چه شد که به سراغ «ترازپویش» رفتید؟

-یکی اینکه مجموعه بزرگ شده بودودر ابتدا با سپیدارسیستم کار می کردیم و مجموعه قبلی جوابگوی برنامه ما نبود،یعنی ما نمی توانستیم بهای تمام شده واقعی رابدست بیاریم و یک سری گزارشاتی را ما می خواستیم که آن سیستم این قابلیت را نداشت، ولی تراز پویش توانست این قابلیت را برای ما ایجاد کندوازنکات مثبت ترازپویش بحث جستجو است که خیلی جالب وقوی می باشد،ودیگراینکه یک سیستم گروه بندی داردوبه مراکزمختلف متصل می شود. این خیلی  برای ما مثبت است. سیستم اموال شان بسیار پیشرفته است، نوع گزارشاتی که می دهد ومحاسباتی که دارد و اینکه بسته به سلیقه مشتری انعطاف پذیراست. ما از سال ۹۴ سعی در بدست آوردن بهای تمام شده واقعی برای تولیداتمان داشتیم که این مهم با وجود تراز پویش حاصل شد.

*ترازپویش در چه زمینه هایی با «پایا ابر مارال» همکاری دارد؟

-در بحث مالی،وجوه ،حقوق دستمزد،فروش،انبار،ارتباط با مشتری،اموال، بهای تمام شده ،مهندسی ثبت عملکرد و تولید وغیره

* اگر بخواهید صادقانه بگویید چقدر تراز پویش توانسته کار شما را  تسهیل کند ؟ آیا تاثیرات این همکاری و استفاده از این برنامه ها  برای شما ملموس بوده ؟

– بله، صد در صد توانسته کار را تسهیل کند.

 

شرکت مارال

 

*آیادربخش پشتیبانی ازشرکت تراز پویش راضی هستید؟

-بله، بعداز نصب این نرم افزار چند ماهی به طور کامل نیروهای تراز پویش در اینجا مستقر بودند تا آموزش های کامل تر رابه ما بدهند. حتی پیاده سازی درست اطلاعات در این سیستم از سالهای گذشته انجام شد.دربحث پشتیبانی و در ارتباط با مشتری بسیار قوی هستند.هر مشکلی که پیش می آید پرسنل تراز پویش دوستانه با ما برخورد می کنند..تراز پویش دربحث تیکت بسیار خوب عمل می کند ،چون به محض اینکه تیکت گذاشته میشود در نرم افزار سریع پیگیری انجام شده و  این نکته بسیارمفید است.

*آیا ترازپویش به موازات خواسته های شما و بحث بروزرسانی تان همراه بوده است؟

-صد در صد. از سال ۹۴ تا به الان به خواسته های ما دانه به دانه ماژول ها را اضافه کردند و پیشرفتش بیشتر بوده و حتی آنها پیشنهاداتی دادند، به عنوان مثال ما سیستم اموال نداشتیم ،اما پیشنهاد دادند که باید داشته باشیم و اضافه شدن اموال یک نوع پیشرفت در سازمان ما بوده است. مسئله دیگرریزصورت برداری از دارایی ها بود و نوع اصطلاک  بود که در گذشته در ماه به طور کلی محاسبه می شده ،امابا ترازپویش به صورت جزئی پلاک گذاری شد و بسیارعالی زمان می گذارند و آموزش می دهند.

* وقتی دوران قبل و بعد از همکاری با ترازپویش را مقایسه می کنید به چه برداشتی می رسید؟

-اگربخواهیم یک مقایسه بکنیم با نرم افزار قبلی ،به عنوان مثال درآن سیستم یک ایرادی که به آن وارد بود بخش سندهای دستی بود. ترازپویش این امکان را فراهم کرده که دیگرشما به صورت سند دستی عمل نکنید، چون اگر سند دستی بزنید در گزارشات نمی توانید آن را بخوانید. تراز پویش در حال تغییر  و پیشرفت زیادی داشته است.

*چه نکته یا نکاتی در این همکاری برای شما جالب بوده است؟

-از آنجایی که ترازپویش دائما در حال بروز شدن است و ایده می دهد، شما می توانید روی پیشرفت کار خود با کمک آنها حساب کنید.

*در بحث سود دهی چقدر به شما کمک کرده ؟

-چون بحث سوددهی مجموعه بالارفته و گزارشات آنی به دست ما می رسد، سود ما نسبت به سال ۹۳ یعنی قبل از همکاری با تراز پویش بسیار بالاتر رفته است.

 

همچنین بخوانید :

داستان موفقیت مهندس محیط