شرکت چاپ و بسته بندی کاوه سلولز زرین

«کاوه سلولز زرین» نامی آشنا در صنعت کشور است؛ مجموعه موفقی که با عبور از تلاطم های پیش روی خود به ساحل آرامش و قله موفقیت رسید. «کاوه سلولز زرین» امروز به همت مدیران و پرسنل خود هچون نگینی در شهرک صنعتی کاوه می درخشد. قصه «کاوه سلولز زرین» حکایت رسیدن از روزهای گمنامی به دوران نیکنامی است. در اولین روزهای دهه ۷۰ شمسی با هدف تولید شیت ورق‌های مقوایی، شرکت تولیدی “ایران سلولز” که به صورت نیمه‌تعطیل درآمده بود، خریداری شد و در کوتاهترین زمان ممکن با تلاش هیئت مدیره و پرسنل آن به مرحله شکوفایی رسید.

شرکت کاوه سلولز زرین

 

یک دهه بعد و در سال ۱۳۸۰ با توجه به نیاز بازار و همچنین در جهت پیشرفت و توسعه‌ی فعالیت‌های تولیدی خود با خرید زمین و ماشین‌آلات، “شرکت صنایع چاپ و بسته‌بندی کاوه سلولز” را تاسیس نمودند که قادر به تولید ورق سه‌لایه و پنج‌لایه، تبدیل و چاپ انواع کارتن بود. پس از گذشت چند سال و با تصمیم هیئت مدیره و در راستای ارتقای ظرفیت و کیفیت تولید و در جهت افزایش توان رقابت و ارائه‌ی محصولات متنوع، با خریداری زمینی به مساحت ۲۰ هزار متر مربع و احداث ۱۳ هزار متر سوله و ۱۰۰۰ متر فضای اداری و نصب و راه‏اندازی دو خط پیشرفته ورق‌سازی، سه دستگاه چاپ چهار رنگ، تجهیز آزمایشگاه به‌روز کنترل کیفیت و استخدام نیروهای مجرب، “شرکت صنایع چاپ و بسته‌بندی کاوه سلولز زرین” در سال ۱۳۹۱ تاسیس شد و شروع به فعالیت نمود.

گفت وگوی تیم خبری «ترازپویش» با مهندس «امین احمدی» قائم مقام مدیرعامل مجموعه موفق و پویای«کاوه از روزهای آغاز به کار این مجموعه آغاز شد و به عصر طلایی امروز رسید.

من امین احمدی هستم، قائم مقام مدیرعامل درمجموعه کاوه سلولززرین،یک سابقه پنج ساله درکاوه زرین داریم ولی کل گروه یک سابقه ۲۸ ساله درصنعت بسته بندی وچاپ درایران دارند. کار ما در بحث سلولز روی منقسم وصفحه شروع شده و به کاوه سلولز تولید کارتن و ورق رسیده است.چند سال پیش هم منتقل شدیم به این مکان با برند «کاوه سلولز زرین» ولی همان سهام داران وهمان گروه هستند که این کار را اکنون پیش می برند تولیدات ما شامل ورق وکارتن،ورقهای سه لایه، پنج لایه،سینگل های BCوBEوچاپ برروی کارتن،صفحه، منقسم، زیره و رویه می باشد. پدربنده (حاج نادر احمدی، مدیرعامل مجموعه) طبق آشنایی با فردی که می خواستند مجموعه ای را واگذارکنند ، آن را خریداری کردند که در زمان خریداری تقریبا مجموعه ای ورشکسته ای بود که فقط صفحه ومنقسم تولید می کردند وفقط تولید شان برای یک شرکت بود.آن مجموعه رشد می کند ومی شود بزرگترین تولید کننده منقسم ایران. بعدها مشکلات بهداشتی برای منقسم ها ایجاد شد وبحث جعبه پیش آمد که لیوان ها همه رفتند داخل جعبه و ماهم فیلدخودرا عوض کردیم ودستگاه های چاپ جدید آوردیم. درابتدا فقط کارتن تولید می کردیم و ورق می خریدیم .سپس یک خط ۱۷۰ ورق سازی درکاوه سلولز نصب کردیم وبعد از آن یک خط ۲و۲۰ نصب کردیم و سپس خط ۱۸۰ دررا دراینجا به راه انداختیم وبعد دستگاه های دایکات وچاپ را به این مکان منتقل کردیم وآن مکان قبلی عملا تعطیل شد.

 

آغاز یک مسیر دشوار اما موفق!

آن چیزی که من بیشترمی توانم به آن تاکید کنم و واقعیتش است اینکه؛ یک حرف ویک کلمه ویک شعار شاید نتواند باشد که یک مجموعه را به این مرحله برساند.درواقع می توانیم بگوییم که با یک کلید واژه هرکسی به یک موفقیت نمی رسد. مطمئنا بایدکارهای بسیارمتفاوتی انجام شود ولی آن چیزی که ازهمه بیشتر در این موفقیت تاثیرگذاربوده ومن به چشم خودم دیده ام،تلاش وپشتکاربوده است. دوسه نفراز اعضای هیئت مدیره ابتدایی که این کاررا با سه کارگرشروع کردند ،شاید دوبرابرآن سه کارگرخودشان کارفیزیکی انجام می دادند و درمجموعه حضور داشتند.دردوسه سال اول، مجموعه هزینه های خودش را هم به سختی تآمین می کرد،حتی این نفرات درجاهای دیگر زحمت می کشیدند ودرآمد خودرا وارد این مجموعه می کردند که بتوانند مجموعه را سرپا کنند.این که ما به زبان می گوییم سه سال نمی تواند ماجرا را نمایان کند. فردی که درآن شرایط کار کرده باشد می داند که این بسیار دشوار است و بیان آن خیلی با حرف و زبان شدنی نیست.

 

کاوه سلولز زرین

 

پیچ و خم های راه…

بالاخره درراه انداختن یک صنعتی که صنعت جدیدی است کار کردن ازخرید مواد اولیه آن،فروشش و بدست آوردن تکنولوژی مربوط به آن و «اورهال» کردن ماشین آلات کار بسیاردشواری است. هرکدام از این افراد دارای کارهای متفاوتی بودند وتصمیم گرفتند که دور هم جمع شوندودر صنعت بسته بندی که قبلا فعالیت نمی کردند شروع به فعالیت کنند.درابتدا سختی این است که بتوانند خودشان را به آن تکنولوژی روزبرسانند،سپس تلاش کنندکه موانع و مشکلاتش را برطرف کنند.داشتن روابط عمومی بالا یکی ازرمزهای موفقیت بعد ازسخت کوشی می باشد. به دلیل اینکه یک قسمت عظیمی از این کارخرید و فروش و مبادله بوده، براساس این تبادل اخلاقی انجام می شده واینکه بتوانند یک شرکتی را که دیگرتقریبا هیچ اعتباری درصنعت نداردرا به جایگاهی برسانند که همه به آن اطمینان کنند؛چه از نظر مالی ،چه از نظر کیفی و از دیگر نظرات که این خود جزو نقاط قوت است. هنوزهم که ما بیشتراز بیست سال است که با شرکت زرین سلولز فعالیت داریم، درحیطه های مختلف ودر«تلرانس»های مختلف تولیدی اصول خودمان را دنبال می کنیم. اگر هم بخواهند یک نکته را برای ما اعلام کنند به شدت پشتیبانشان بودیم و به به شدت سر حرف خود ایستاده ایم و این اعتماد برای ما وجود دارد که بتوانیم با کاوه سلولزکارکنیم. مطمئنا مجموعه های بزرگتر وبا تکنولوژی های بیشتر و به روزتر وباسابقه ی بیشتردرایران وجود دارند که خیلی از جاها نمی توانند با مارقابت کنند و این به خاطر تعهدی است که نفرات به مشتری ها دارند و سعی می کنند به نحوی با مشتری برخورد کنند که حتی اگر قرار باشد با ما کارنکند خیلی برایش سخت می شود؛ به این دلیل که استانداردهایش بالا می رود .مخصوصا در سرویس دهی و خدمات پس ازفروش که انجام می دهیم وضمنا درنمونه سازی هایی که داریم.

 

دو مرد بزرگی که کم نیاوردند!

آقای رحمانی وپدرم هردویشان پا به پای هم دراین مسیرآمدند.آقای رحمانی رییس هیئت مدیره هستند و سهام دارارشد این مجموعه. بیشترفعالیت های فروش وخرید را آقای رحمانی انجام می دادند و کارهای مربوط به بحث های مالی ومالیاتی را پدرم پیگیری می کردند، درابتدا گفتم که همه این بزرگان کار فیزیکی و تولیدی هم انجام می دادند چون این مجموعه درسالهای ابتدایی وسعت خرید و فروش نداشت و ما درسالهای ابتدایی فقط به یک شرکت جنس می فروختیم ،بعد این حیطه وسیع ترشد و به بزرگترین تولید کننده منقسم ایران تبدیل شدیم و سپس تصمیم گرفتند فیلد را به روز نگاه دارند.

 

کارخانه کاوه سلولز زرین

 

جزئیاتی از کار در صنایع چاپ و بسته بندی کاوه سلولز زرین

صفحات کاغذی که در بسته بندی ها بین یا داخل بسته بندی لیوان ها گذاشته می شود یا صفحات مشبکی که گذاشته می شود تا لیوان ها بهم برخورد نکنند، ما تولید منقسم می کردیم. یعنی صفحاتی به ارتفاع ده سانتی متر که فقط یک چاک وسطش داشت. یکی از چیزهایی که درآن زمان برای ما مهم بود و نوآوری محسوب می شد، این بود که درآن زمان همه این صفحات را خام می فروختند یعنی صفحات جدا ازهم تحویل شرکتها می شد. شرکت ما شروع کرد به این کار که؛ این هارا درداخل هم کرده و پرکردن و بستن و اولین شرکتی که این هارا چفت شده و آماده تحویل مشتری می داد ما بودیم. یعنی ما فقط یک لاینی داشتیم که فقط این هارو چفت کنند و مدل خاصی بسته بندی می کردند که این به همان صورت به دست مشتری برسد . به آن صفحه مشبک ها منقسم می گویند و بین هر دو صفحه مشبک یه منقسم می گذاشتند که لیوان ها بهم برخورد نکند. بعدها بهداشت یک سری ایراداتی گرفت که گفتند اینها خیلی بهداشتی نیستند و ممکن است پرز داشته باشند و بهداشتی نباشد و چون از بازیافت تهیه می شوند خیلی تمیز و بهداشتی نیستند. اکنون از صفحه های پشت طوسی و لمینیتی استفاده می کنند و آن صنعت قدیم کاملا جمع شده و دیگر کاربردی ندارد.

 

چگونه صنایع چاپ و بسته بندی کاوه سلولز زرین شدیم؟

ایران سلولز نام مجموعه ای بود که خریداری شده بود،بعدها چون ایران سلولز قرار بود به یک مجموعه ی دیگری تبدیل شود چون می‌خواستیم یک قسمتی از سابقه را با خود داشته و یک آشناییتی برای نفرات داشته باشد نزدیک ترین اسم کاوه سلولز بود و شهرک صنعتی که ما در آن هستیم شهرک صنعتی کاوه نام دارد،درنتیجه به کاوه سلولز تغییرنام پیدا کرد. دوباره قراربر این بود که کاوه سلولز با کاوه سلولز زرین هم راستا کارکنند، بعدا تصمیم گرفته شد کاوه سلولزمنحل شودوکاوه سلولز زرین به تنهایی کار کند.دوباره نزدیک ترین چیزی که می توانست کاوه سلولز زرین را برای مشتری تداعی کند وتفاوتی ایجاد نشود وبدانند با همان شرکت کار می کنند، فقط یک پسوند زرین بود.

 

صنایع چاپ و بسته بندی کاوه سلولز زرین

 

پیشینه ای از یک اتفاق

می توان گفت شاید یک مقدار قسمت بوده که ما وارد این عرصه شویم. زیرا مدیران ارشد این مجموعه کارومشغولیت قبلی‌شان با این صنعت بسته بندی مرتبط نبود.آقای رحمانی درکارهای فنی و برقی برای شرکتها درشهرک صنعتی فعالیت می کردند وکارهای پشتیبانی برای شرکتهای دیگرانجام می دادند ودر صنعت بسته بندی وحتی تولید نبوده اند، ولی خوب آن شرایطی که پیش آمد وآن شرکتی که سرراهشان قرارگرفت ،که همان فعالیت را انجام می داد آنها هم که شرکت را خریداری کردند، با همان ماشین آلات و با همان تکنولوژی شروع کردند ،که همان راه را ادامه دادند.

 

ایده آل ها و سقف موفقیت صنایع چاپ و بسته بندی کاوه سلولز زرین

برای موفقیت سقفی نداریم. درهمین چهار و پنج سال گذشته چه مشتری ها و چه تامین کننده ها چه پرسنلی که داخل شرکت هستند تغییراتی را به وضوح دیده اند .درحوزه تکنولوژی ماشین آلات و آموزش پرسنلی. اینکه بخواهیم در صنعت دیگری ورود کنیم بحثی برایش فعلا نداریم ولی اگر بخواهیم در همین حوزه ای که هستیم رشد کنیم و پیشرفت و نوآوری داشته باشیم وسطح های جدیدی را در آن پیدا کنیم بله و هرروزهمین کاررا انجام می دهیم.

 

کاوه سلولز

 

حمایتی که وجود ندارد!

چندروزپیش یک خبری آمده بود که یکی ازهمکاران ما ۵۶۰میلیون یوروارزدولتی گرفته است، در نتیجه اینها تمام تلاش خودرا می کنند که همه حمایت هارا به یک نفربدهند،اینگونه نیست که تقسیم شود.درهمه صنعت ها درهمه زمینه ها و درهمه استان ها اینگونه است. ما هیچ حمایتی ازهیچ ارگان دولتی نمی شویم نه ما ونه هیچ تولید کننده دیگری در بخش خصوصی. صنعتگرانی را می شناسم که ۴۰ سال است که مشغول به فعالیت هستند و حمایت نمی شوند. ما نیز هیچ حمایتی نمی شویم وباید در شرایط ناعادلانه با شرکت های همکاررقابت کنیم به این دلیل که به آنها ۵۶۰ میلیون یوروارز دولتی می دهند وبه ما نمی دهند .ولی محکوم به نابودی هم نیستیم چون اکثرشرکت های بزرگ که در ایران کارمی کنند وچرخه اقتصادی کشوررا می چرخانند اکثرا خصوصی هستند .شما چند شرکت دولتی می شناسید که کارمی کنند و بازده دارند؟ شما درهرصنعتی اگر۵ شرکت برتر را رصد کنید به جرات می توانم بگویم ۴تای آن شرکت ها خصوصی هستند. شرایط خیلی سخت تراست ولی اگر نباشد بقیه نمی توانند کارانجام دهند.شرکت های دولتی کاری انجام نمی دهند.در شرکت های دولتی اولویتشان تولید نیست.

 

دورنمای کاوه سلولز زرین

ما در «کاوه سلولز زرین» ۱۶۰ نفرنیروی مستقیم داریم که در این مجموعه فعالیت می کنند وتقریبا سه الی چهار سالی است که این تعداد پرسنل داریم. اولویت ما دربحث کیفیت می باشد یعنی اگرقرارباشد رشدی برای مجموعه قائل شویم به معنای رشد فیزیکی رشد تعدادی در تولید یا رشد مترمربعی نیست .اولویتمان این است که تامین کننده اول در بحث کیفیت درایران باشیم. مطمئنا دراولویت های بعدی مان بحث تیراژ را داریم. اکنون ما داریم ماشین آلات جدید را نصب می کنیم مخصوصا در بحث چاپ که می توانیم بی رقیب یا کم رقیب باشند. شاید در آینده وارد بحث کاغذسازی هم شویم ولی فعلا برنامه ای برای آن نداریم.

 

 

همچنین بخوانید :

داستان موفقیت مهندس محیط

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *