شاید اگر بخواهیم وضعیت امروز صنایع دارویی کشورمان را با چند دهه پیش مقایسه کنیم، پیشرفت این سال‌ها بسیار باورنکردنی باشد.

چرا که در دهه‌های 40 یا 50 صنایع دارویی در کشورمان آنچنان رونق نداشت. یعنی بیشتر داروها از کشورهای خارجی وارد می‌شدند و تولیدات دارو هم اکثر وابسته به واردات بود.

راهکارهای صنایع دارویی و ماژول‌های نرم‌افزاری ترازپویش

پس از دهه‌های 40 و 50 در کشورمان، صنایع دارویی نیز با تحولاتی روبه‌رو شد. البته هنوز هم این صنایع بیشتر وابسته به شرکت‌های خارجی بودند.

حتی بسیاری از شرکت‌های دارویی خارجی نمایندگی‌های متنوعی را داخل کشور داشتند و صنایع دارویی کشورمان بیشتر از این طریق تامین می‌شدند.

اما پس از گذشت سال‌ها و بخصوص پس از انقلاب، ما توانستیم از لحاظ تولیدات دارو بسیار مستقل‌تر از قبل عمل کنیم.

به عبارتی دیگر امروزه صنایع دارویی کشورمان بدون وابستگی بسیار زیاد به شرکت‌های خارجی، قادر به تامین نیازهای دارویی کشورمان هستند. حتی در برخی موارد داروهایی که در داخل تولید می‌شوند قابل رقابت با بازارهای جهانی هستند.

اما همین امر یعنی پیشرفت در صنایع دارویی، تولیدکنندگان این صنعت را با چالش‌های بسیار زیادی روبه‌رو کرد.

چرا که همگی به خوبی می‌دانیم هرچقدر در هر زمینه‌ای پیشرفت کنیم، به همان مقدار با دردسرها و چالش‌های زیادی روبه‌رو می‌شویم که باید توانایی مدیریت درست و دقیق همه امور را داشته باشیم.

این دقیقا کاری است که راهکارهای صنایع دارویی در اختیار مدیران قرار می‌دهد.

اهمیت کیفیت محصولات دارویی

برای مثال یکی از اولین اولویت‌های شرکت‌های دارویی بالا بردن کیفیت محصولاتیست که تولید می‌کنند.

تصور کنید اگر اکثریت بخواهند تمرکز اصلی‌شان را روی مدیریت امور داخلی و برخی مسائل غیر مرتبط بکنند چه اتفاقی رخ خواهد داد.

قطعا تولیدکنندگان با افت کیفیت و افت رضایت مشتریان روبه‌رو خواهند شد.

از این روی برخی از شرکت‌های دارویی برای مدیریت امور داخلی و بسیار حساس خود افراد بسیار ماهری را استخدام می‌کنند.

آن‌ها توسط تیم‌های مختلف و متنوع خود با خیال راحت تمرکزشان را روی بالا بردن کیفیت محصولاتشان می‌کنند.

اما این روش بدون شک، هم هزینه بسیار بالایی دارد و هم ممکن است با اشتباه‌های انسانی همراه باشد.

مدیریت امور حسابداری در صنایع دارویی

برای مثال اگر شرکت دارویی بخواهد برای مدیریت امور حسابداری خودش از افراد بسیار ماهر و با تجربه استفاده کند، باید حسابداران بسیار زبده‌ای را استخدام کند.

علاوه بر هزینه‌هایی که این روش در بر دارد ممکن است در برخی موارد اشتباهاتی نیز در محاسبات تیم حسابداری شرکت رخ بدهد که این موضوع می‌تواند شرکت‌ها را با چالش‌های زیادی روبه‌رو کند.

این در حالیست که بسیاری از شرکت‌های دارویی در کنار تیم موفقی که دارند از سیستم‌های هوش مصنوعی بسیار قوی بهره می‌برند.

همین امر موجب پیشرفت روزافزون آن‌ها می‌شود. چرا که با یک تیر نه تنها 2 نشان، بلکه چند نشان می‌زنند. به عبارت دیگر هم کار محاسبات شرکت را به خوبی انجام می‌دهند و هم امور مدیریتی را.

ما در این مقاله سعی داریم بهترین امکانات گروه مهندسی نرم‌افزاری ترازپویش را با افتخار به شما معرفی کنیم.

امکاناتی که می‌تواند شما را به عنوان تولیدکننده صنایع دارویی بسیار کمک کرده و سطح سلامت کشور و جامعه‌مان را نیز ارتقا بدهد. این یکی از بزرگ‌ترین و بهترین اهداف ماست. پس با ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

مدیریت خرید مواد اولیه راهکارهای صنایع دارویی

امروزه تمام تولیدکنندگان صنایع دارویی بدون دسترسی داشتن به مواد اولیه قادر به تولید دارو نیستند.

یعنی برای هر کدام از داروهایی که تولید می‌کنند نیاز به تهیه و خرید مواد اولیه دارند. سپس طی فرایندی متعدد و متنوع توسط تیم ماهر و کاربلدی که دارند، مواد اولیه را تبدیل به داروهای کاربردی و مفید می‌کنند.

به عبارتی دیگر مهندسین شیمی و دکترهای داروسازی و سایر تیم‌های موثر در شرکت‌های دارویی با تعامل و همکاری با یکدیگر مواد اولیه‌ای که وارد شرکت می‌شود را طی یک فرایند چند مرحله‌ای به داروهای ضروری و مورد نیاز کشور تبدیل می‌کنند.

اما در بیشتر موارد تهیه و مدیریت این مواد اولیه ممکن است تولیدکنندگان را با چالش‌های زیادی روبه‌رو کند.

یعنی ممکن است برخی از مواد اولیه در داخل کشور نباشند و تولیدکنندگان مجبور به تهیه آن‌ها از شرکت‌های خارجی شوند.

در برخی مواد ممکن است مواد اولیه مورد نیاز، داخل کشور وجود داشته باشند اما هر کدام از شرکت‌ها شرایط خاص و یا زمان تحویل خاص خودشان را داشته باشند.

برای این کار، شرکت‌های دارویی قطعا از تیم‌های مجرب و افراد کاربلد استفاده می‌کنند. اما در برخی مواد، مخصوصا با افزایش میزان عرضه و تقاضا، ممکن است این کار حتی برای یک تیم چند نفره هم بسیار سخت باشد. چرا که وقتی در هر چیزی ما با جزئیات زیادی طرف باشیم کار پردازش کردن هم‌زمان آن‌ها هم بسیار سخت و بعضا غیرممکن می‌شود.

راهکارهای صنایع دارویی

راهکارهای صنایع دارویی ترازپویش یک پردازشگر هوشمند است!

حالا که صحبت از پردازش کردن شد، چرا کار را دست یک پردازشگر قوی و یا یک هوش مصنوعی نسپاریم؟

به عبارت دیگر، یک نرم‌افزاری که بتواند تمام جزئیاتی که شما می‌خواهید را به خوبی ثبت و ضبط کند و پاسخگوی تمام نیازهای ضروری‌تان باشد.

شما از طریق ماژول‌های نرم‌افزاری ما می‌توانید امور خرید مواد اولیه‌تان را بهتر از قبل مدیریت کنید. یعنی افراد واحد خرید شرکتتان می‌توانند با استفاده از این نرم‌افزار کارهایی که تا دیروز برایشان بسیار سخت و پیچیده بود را به راحتی انجام بدهند. از این روی، هم کار آن‌ها سبک‌تر شده و هم تمرکزشان برای انجام امور بسیار مهم‌تر افزایش می‌یابد.

تصور کنید تیم خرید شرکتتان باید جزئیات بسیار زیادی را ثبت و ضبط کنند.

مدیریت مواد اولیه در راهکارهای صنایع دارویی

یعنی زمان دقیق تحویل مواد اولیه از شرکت‌ها، هزینه‌های دقیق مواد اولیه شرکت‌های متعددی طرف قرارداد، زمان به اتمام رسیدن و تمدید قراردادها، ثبت اسناد و فاکتورهای مربوط به خرید مواد اولیه و… مدیریت همه این امور بدون بهره بردن از یک هوش مصنوعی غیرممکن است.

اما با بهره بردن از یک نرم‌افزار بسیار قوی، تنها کافیست اطلاعات و جزئیات ذکر شده وارد این نرم‌افزار شود.

تنها تحت این شرایط است که می‌توان با خیالی آسوده همه امور را به طور هم‌زمان مدیریت کرد.

چرا که شما می‌توانید با استفاده از این ماژول‌ها به تمام اطلاعات مهم و ضروری که می‌خواهید دسترسی سریع داشته باشید.

یعنی اگر هر زمان خواستید بدانید دقیقا از کدام شرکت‌ها مواد اولیه تهیه کرده‌اید، یا کدام مواد اولیه هنوز خریداری نشده‌اند و نیاز به پیگیری دارند و… به راحتی و توسط ماژول‌های نرم‌افزاری ما می‌توانند رصد شوند. در چنین شرایطی مدیریت همه امور را به طور هم‌زمان بسیار آسان‌تر خواهد بود.

یکی از مزیت‌های استفاده از چنین امکاناتی این است که دیگر کمتر مرتکب اشتباهات قبلی می‌شوید.

چرا که این بار یک سیستم هوشمند به کمک شما آمده تا حجم عظیمی از جزئیات را مثل آب خوردن برایتان پردازش کرده و شما با کمترین خطا به تمامی اهدافتان برسید.

سیستم حسابداری پیشرفته در راهکارهای صنایع دارویی

وقتی که ما در مورد یک صنعت بزرگ صحبت می‌کنیم، بدون شک کار محاسبات در آن حوزه هم بسیار پیچیده‌تر و عظیم‌تر می‌شود.

یعنی حتی تیم حسابداری شما هم نیاز به یک هوش مصنوعی برای مدیریت امور حسابداری‌تان دارند. چرا که شما هم به خوبی می‌دانید بحث سر محاسبه یک عدد ساده سود و زیان نیست و قضیه بسیار مهم‌تر از این حرف‌هاست.

برای مثال فرض کنید حسابداران شرکت شما باید هم‌زمان هزینه‌های خرید مواد اولیه، آمار سود فروش داروها، هزینه دستگاه‌ها و تجهیزات حرفه‌ای و… را به طور دقیق محاسبه کنند.

این آمار و ارقام هم می‌تواند هر روز تغییر کند. از طرفی دیگر شما تنها با یک مورد ساده روبه‌رو نیستید که همگی با یک محاسبه ساده امکان‌پذیر باشد.

چرا که شما با شرکت‌های متنوع تولیدکننده مواد اولیه، شرکت‌های توزیع دارو، دستگاه‌های متعدد در کارخانه‌تان روبه‌رو هستید که هر کدام از این موارد اعداد و ارقام خاص خودشان را دارند که باید به درستی محاسبه شوند.

در غیر این صورت، ینی اگر اشتباهی در امر محاسباتتان رخ بدهد، شما با مشکلات جدی مواجه خواهید شد.

از طریق ماژول‌های نرم‌افزاری که شرکت مهندسی ترازپویش در اختیار شما قرار می‌دهد، شما قادر خواهید بود امور متعدد حسابداری‌تان را به راحتی مدیریت کنید.

چرا که نرم‌افزار حسابداری ما همیشه قادر است کار پردازش کردن اطلاعات بسیار زیاد را به راحتی انجام داده و این فرایند را برایتان بسیار آسان‌تر کند.

علاوه بر تمامی مواردی که گفته شد، شما از این طریق می‌توانید آمار دقیق خرید و فروش، بدهکاری، بستانکاری و سایر موارد را به طور دقیق محاسبه و یا رصد کنید.

با استفاده از این روش اشتباهات رایج حسابداری که تقریبا در هر شرکت و یا کسب‌وکار بزرگی رخ می‌دهد هم به حداقل رسیده و شما کمتر دچار ضرر و زیان می‌شوید.

مدیریت انبارداری 

بدون شک مدیریت انبارداری یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های تولیدکنندگان صنایع دارویی هستند.

چرا که بدون مدیریت درست و دقیق انبار، این صنعت دچار مشکلات بزرگی می‌شود.

از طرفی دیگر نمی‌توان بحث تاریخ انقضا داروها را نیز نادیده گرفت.با اینکه برخی داروها ممکن است حتی تاریخ انقضا دو ساله داشته باشند، اما شاید برخی دیگر عمر کوتاهی داشته باشند.

در چنین شرایطی نحوه نگهداری هر دارو و یا زمان آن‌ها اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند. از این روی، وقتی وارد جزئیات بیشتری در بحث انبارداری می‌شویم، بهره گرفتن از یک نرم‌افزار بسیار قوی انبارداری که قادر است جزئیات بسیار زیادی را در خودش ثبت کند بسیار کارآمد و موثر خواهد بود.

گروه ترازپویش با ارائه راهکارهای صنایع دارویی این چالش ها را برطرف نموده است.

چرا که شما می‌توانید با استفاده از ماژول‌های نرم‌افزاری ما هر جزئیاتی که مدنظرتان هست را وارد آن کنید.

مثلا اگر دارویی باید در قسمت مخصوص انبار که دمای پایین دارد وارد شود را در آن مشخص کنید تا کارکنان انبار مطابق با آن دستورالعمل کار نگهداری داروها را انجام بدهند.

از طرفی دیگر برخی داروها باید در کمترین زمان ممکن به دست توزیع‌کنندگان برسند.

انبارگردانی در صنایع دارویی با خیال آسوده

به همین دلیل بهتر است جزئیاتشان با دقت در نرم‌افزار درج شود تا مابقی کارها را هوش مصنوعی برایتان با دقت و بدون کوچک‌ترین اشتباهی انجام بدهد. از این طریق همه کارها با دقت و بدون کوچک‌ترین اشتباهی انجام می‌گردند.

از طرفی دیگر شما با استفاده از یک نرم‌افزار بسیار قدرتمند انبارداری آما دقیق و کامل تمام داروهایتان را خواهید داشت.

یعنی می‌توانید با یک جست‌وجوی ساده از موجود بودن یک داروی خاص استعلام بگیرید. بدین معنا که واحد فروش شرکتتان می‌توانند با تماس با واحد انبارداری در کمترین زمان ممکن از این اطلاعات آگاه شوند.

در واقع این‌ها فقط بخش کوچکی از امکانات متعدد نرم‌افزارهای انبارداری ما هستند که می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید.

اما به طور کلی وجود یک هوش مصنوعی بسیار قدرتمند در یک انبار بسیار بزرگ که پر از کالاهای بسیار حساس و ارزشمند است از واجبات محسوب می‌شود. چرا که هم امر مدیریت را برایتان آسوده‌تر کرده و هم مشکلات را برایتان کمتر می‌کند.

مدیریت فروش در راهکارهای صنایع دارویی

یکی دیگر از چالش‌های صنایع دارویی بحث فروش است. چرا که تولیدکنندگان با موارد بسیار زیادی روبه‌رو هستند که باید به درستی آن‌ها را مدیریت کنند.

بحث فروش در راهکارهای صنایع دارویی نرم افزار ترازپویش به خوبی تعریف شده است.

همان‌قدر که بحث خرید مواد اولیه می‌تواند پر از جزئیات متنوع باشد، قضیه فروش هم می‌توان به همان مقدار برای تولیدکنندگان چالش‌برانگیز باشد.

چرا که کار کردن با شرکت‌های متعدد و متنوع پخش و توزیع دارو می‌تواند دردسرهای خاص خودش را داشته باشد.

در واقع هر کدام از شرکت‌ها ممکن است در هر روز خریدهای بسیار گوناگونی داشته باشند. حالا فرض کنید تمام این موارد در حالیست که هر کدام از این خرید‌ها برای خودش هزینه و جزئیات بسیار متفاوتی دارند.

در اکثر موارد ممکن است اشتباهات کوچکی در این فرآیند رخ بدهد که نیاز به بررسی دوباره داشته باشد.

اهمیت هوشمندسازی کسب و کار

زمانی که شما تمام امور را به یک نرم‌افزار قوی و هوشمند بسپارید، بدیهیست که این خطاها به حداقل می‌رسند و کار پیگیری خرید مشتریانتان هم بسیار آسان‌تر از قبل خواهد بود.

چرا که فقط کافیست کارکنان بخش فروش و پشتیبانی‌تان از طریق ماژول‌های نرم‌افزاری که ما در اختیارتان قرار می‌دهیم یک جستجوی ساده بکنند.

آن‌ها می‌توانند در کمترین زمان ممکن به تمام جزئیات خرید مشتریان دسترسی پیدا کرده و هر مشکل یا مسئله به وجود آمده را به راحتی حل کنند.

در واقع این موضوع در تمام کسب‌وکارها همیشه بحث فروش را آسان‌تر کرده و کار پشتیبانی برای مشتریان را نیز بسیار تسریع بخشیده است.

به همین دلیل بهره بردن از نرم‌افزارهای ما می‌تواند تحولی اساسی در بحث فروش شما داشته باشد. تحولی که خودتان تفاوتش را به وضوح احساس خواهید کرد.

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم به مهم‌ترین خدماتی که شرکت مهندسی نرم‌افزار ترازپویش در اختیارتان قرار می‌دهد اشاره کنیم.

امکاناتی که می‌تواند تحولی شگرف در امور مدیریتی شما ایجاد کرده و کیفیت کسب‌وکارتان را ارتقا ببخشد. اگر از خواندن این مقاله لذت بردید حتما ما را به سایر دوستان و همکارانتان هم معرفی کنید و این مقاله را با آن‌ها نیز به اشتراک بگذارید.

اگر تجربه‌ای در هر یک از موارد بالا داشتید حتما آن را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.