همکاری انتشارات « کاگو » و « ترازپویش » بهانه ای شد برای سراغ گرفتن از مدیرموفق « کاگو »، تا در یک مصاحبت، نظرات وی درباره نوع این همکاری و فرار زو نشیب های آن را جویا شویم. دکتر سالکی در طول این گفت و گو بارها به این موضوع اشاره کرد که؛ « ترازپویش » همراه انتشارات «کاگو» است.  صحبت های دکتر «محمدرضا سالکی» مدیرعامل انتشارات کاگو و همچنین مهندس ساجدی مدیرمالی این مجموعه را در ادامه این مطلب بخوانید…

انتشارات کاگو

ترازپویش بهترین انتخاب ما بود…

دکتر سالکی : ما همواره خواهان عملکرد دانش مداری بوده ایم. هم از لحاظ حسابداری وهم تفکری، سازمان ما اوضاع مناسبی داشته است ولی باز هم نشر مشکلات و چالشهای مخصوص به خودش را دارد که یک عده ماهیت هارا در نشر نمی دانند ویا نمی بینند مانند: قیمت تمام شده وترازنامه ها وجریان نقدی. این ها معضلاتی هستند که در نشر وجود دارند ودرگذشته ما با سیستم های حسابداری کارمی کردیم که متاسفانه نمی توانستیم حسابهایمان را آنگونه که استاندارد است ببندیم ونمی توانستیم قیمت تمام شده را در بیاوریم زیرا آن سیستم ها خاصیت و توانایی مورد نظر ما را نداشتند و با توجه به اینکه برنامه های نشربسیارگران بودند وما خواستارتغییر و تحول درسیستم بودیم ولی آن سیستم ها فریزبودند وتوانایی تغییر نداشتند، تصمیم گرفتیم به سمت«ترازپویش» برویم. باتوجه به کاری که ما می خواستیم وازآنجا که یکی از ویژگی های ترازپویش انعطاف پذیری است ،این بود که ما به سمت تراز پویش آمدیم. یک موضوع مهم هم اینکه مسئولین طرازاول «تراز پویش» واقعا قدرت مشاوره در زمینه های مالی و حتی درکسب و کار درحوزه هایی که وابسته به مسائل مالی می شود را دارند وپیشنهادهای خوبی هم می دهند ودرک بالایی دراین زمینه دارند.

 

با ترازپویش موانع را یکی یکی کنار زدیم!

۵سال پیش یعنی درسال ۹۳ ما به چالش های ازجهات این مواردی که در بالا به شما گفتم حتی در مسائل حسابداری برخوردیم. حسابها و موجودی هایمان بهم ریخته بود و تصمیم گرفتیم حسابرسی انجام دهیم. آنقدروضعیت بهم ریخته بود که در بحث حسابرسی داخلی، کارها با مشکل انجام می شد. همان جا بود که ما از جانب نرم افزار خود احساس ضعف کردیم . در اینجا نامی از آن نرم افزارقبلی و چگونگی همکاری مان با آنها نمی بریم.در آن زمان شخصی که حسابرس ما بود پیشنهاد همکاری با «ترازپویش» را داد.بعد از آن پیشنهاد بود که ما با مجموعه ی «ترازپویش» آشنا شده ومسیر را طی کرده و موانع را یکی یکی برداشتیم. ما خواسته های زیاد و متنوع با ولع زیادی داشتیم که خودمان را چه از نظر حسابداری و قیمت تمام شده و حتی کنترل پروژه به روز کنیم. چون آنها(ترازپویش) این پتانسیل راداشتند و ما در گذشته قبل از همکاری با «تراز پویش» نمی توانستیم به این اهداف برسیم. نشردرعین حال که بسیار ساده است شبیه یک کارخانه ماشین سازی می ماند،هم دارای خدمات می باشد وهم ویژگی های محصول را دارد . چون «ترازپویش» با ما همراه بود به رغم همه پیچیدگی های کار نشر، توانستیم سیستم خود را به خوبی توسعه دهیم.

مهندس ساجدی (مدیر بخش مالی کاگو) : وقتی کارمان را با «ترازپویش» استارت زدیم، من در آن زمان به تازگی وارد به کاگو شده بودم.سه چهارماه اول درگیر شروع کار بودیم.برج ۱۱ یا دوازده سال ۹۴ بود که استارت کار بابت راه اندازی سیستم زده شد . به مسیر ادامه دادیم تا اینکه در سال ۹۵ استارت اصلی کار با «تراز پویش» خورده شد. در بحث افتتاحیه مشکلاتی وجود داشت.در بحث موجودی هایمان و بحث ریال موجودی ها و بهای تمام شده نیز مشکلاتی داشتیم. موجودی هایی را که داشتیم نمی توانستیم وارد کنیم و در واقع عددی نداشتیم .در کل، سیستم ما،سیستم درستی نبود که با همکاری ای که با دوستان «تراز پویش» داشتیم،توانستیم بالاخره به یک تعداد و ریالی برسیم . در حال حاضر ما در سال سوم و چهارم این همکاری و طی این مسیر هستیم.در سال های اول کار بسیار دشوار بود و سخت بود که یک برنامه بخواهد «ران» شود و یکی از دلایل این دشواری ، نبود «بیس» قوی در سیستم گذشته ما بود. از دیگر دلایل رفتن به سمت «تراز پویش» و تغییر سیستم گذشته، این بود که ما خواستار «دیتابیس» قوی در سیستم خود بودیم که اکنون بعد از طی مسیری با «تراز پویش» به این موفقیت یعنی رسیدن به «دیتابیس» قوی دست یافته ایم. این امر بسیار اهمیت دارد.

 

نقش ترازپویش در تصمیمات مهم مدیریتی انتشارات کاگو

مهندس ساجدی : همکاری ما با «ترازپویش» در مسائل مالی بسیارموثر بوده است. درگذشته ما دسترسی به یک سری گزارشات مدیریتی از جمله بحث خزانه و گردشهای نقدی ،گردش های انبار، در بحث فروش و انواع فروش وگزارشهایی که به تصمیم گیری مدیریتی کمک می کند نداشتیم. ولی اکنون جناب دکتر سالکی یک سری تصمیمات مهم را باتوجه به گرفتن این گزارشات از «ترازپویش» وبا قابلیت این سیستم اعمال می کنند واین فقط یک برنامه نیست ، تفکری است بزرگ از جانب «تراز پویش» که پشت این برنامه وجود داشته است.

دکتر سالکی : طبیعتا دردنیای جدید یکی ازالزامات توسعه، «آی تی» است. یعنی بدون «آی تی» نمی شود هیچ فعالیتی انجام داد و سازمانهایی که رشد می کنند وبالا می روند از «آی تی» برای توسعه خود استفاده می کنند. این را تمام کسانی که دستی در کار دارند می دانند که در نهایت به مشکل «دیتابیس» های جزیره ای بر می خورند .به طور مثال ما می خواهیم مشتری های خود راپیگیری کنیم،ازآنجا که حسابداری ما نمی تواند این کار پیگیری را انجام دهد، ما مجبور هستیم یک «سی آر ام» داشته باشیم. کار بسیار دشوار است.«تراز پویش» دارای زیر ساخت مناسبی برای این کار است وسابقه انجام اینگونه کارها را در دیگر کارخانجات صاحب نام و بخش های مختلف دارا است. این جزو همان خدمات کنارکار موسسه و شرکت «تراز پویش» تلقی می شود. ما می توانیم با همکاری «تراز پویش» تغییرات مناسب را ایجاد کنیم ومولفه های نشر را درسیستم وارد کرده وفعالیت هایی که با «دیتابیس»های مختلف در بیرون انجام می شود را یک پارچه کنیم و برای شان قیافه مالی در نظر بگیریم و بتوانیم ازاین اطلاعات به عنوان شاخص های مالی و فعالیت های داخل سازمان در یک فرآیند اثر بخش استفاده کنیم.

 

داستان موفقیت کاگو

 

انعطاف پذیری ترازپویش

دکتر سالکی : همکاری با «ترازپویش» در تصمیمات مدیریتی بسیار موثر بوده است.ما در گذشته میزان بدهی مشتری هایمان بسیار سخت بدست می آمد ولی اکنون این اطلاعات را به راحتی بدست می آوریم.نکته دیگر اینکه به دست آوردن اطلاعات موجودی مواد برای مان کاری بسی دشوار بود و دلیل این دشواری همکاری ما با موسسات چاپ و صحافی مختلف و دادن مواد اولیه به آنها می باشد.از آنجا که امروزه این مواد اولیه بسیار گران می باشد ما موجودی این مواد را در سیستم خود ثبت می کنیم. بنابراین موجودی هایمان را در عین حال داریم و هم اطلاعاتی در باره موجودی و میزان مصرف مشتر های خود داریم.در کل با «ترازپویش» مدیریت موجودی برایمان خیلی راحت تر شده است . با «ترازپویش» می توانیم کالاهایی که در انبارهای مختلف به صورت جزیره ای وجود دارند را در یک سیستم یک پارچه رصد کنیم. از دیگر چالش ها و اهداف ما درآینده با «ترازپویش» این است که تا می توانیم «دیتابیس»هایمان را به مینیموم برسانیم. ازدیگر ویژگی های مهم «ترازپویش» این است که ما می توانیم «اینترفیس» درست کنیم؛ یعنی رابطی که از روی نرم افزارهای دیگر اثر مالی ما را بخواند و اثر بگذارد. این هم با توجه به پتانسیل هایی که در سیستم ما و «ترازپویش» وجود دارد امکان پذیراست. فاکتورهایی در «تراز پویش» وجود داشته که ما را راغب به ادامه این همکاری کرده است.بنده نظرخودم را به صورت کلی می گویم ولی چون دوستان دیگر در «کاگو» که به طورمستقیم با این گروه کارمی کنند بهترمی توانند توضیح دهند.از نظرمن بهترین امتیاز،انعطاف پذیری شان و همکاری شان برای پیشرفت مسائل داخلی ماست.گاهی از لحاظ مالی و حسابداری نیاز به یک سری اطلاعات داریم و دیگر اینکه گاهی ما احتیاج داریم اتفاقی در نرم افزار بیافتد و برای ما تغییری در نرم افزار ایجاد شود که به کار ما بخورد. این دومورد را من در سیستم «تراز پویش» می بینم. یکی بحث مشاوره است و دوم بحث تغییر و تحولاتی که برای توسعه سسیستم نیاز است. ما یک مجموعه در حال توسعه هستیم. یعنی کاگو واقعا شبیه یک مرکز تحول است و هرکسی با ما نمی تواند کار کند و نمی تواند نیاز های مارا پاسخ دهد؛ «ترازپویش» این قابلیت را دارد.

مهندس ساجدی : در بحث خدماتی که ترازپویش به ما می دهد رضایت کامل داریم.این رضایت هم از بابت پیگیری ها یی است که هم در سطح مدیریت و هم سطح پشتیبانی انجام می شود. دربحث تولید که گاها دریک سری موارد در روال تولید به مشکل می خوریم پشتیبانی از سوی تراز پویش فورا انجام می شود و کاملا موضوع درک می شود. ما در بحث حسابداری مالی، خزانه، فروش،انبار،حقوق و دستمزد،بحث بهای تمام شده در تولیدمان با «ترازپویش» همکاری داریم.

 

کاگو

 

پشتیبانی خوب ترازپویش

دکتر سالکی : همکاری ما با تراز پویش به صورت متقابل است .ارتقای «کاگو»هم از لحاظ مسائل فرآیندی کسب و کار است وهم از لحاظ مسائل مالی. یکی ازاین همکاری ها مسئله قراردادهای پرسنلی مان است که ما قبلا این اطلاعات راباید روی کاغذ وروی فرآیند دیگری سیو می کردیم .اکنون در «ترازپویش» این اعداد وارقام درمحاسبه حقو ق دستمزد و جاهای دیگر کاربرد دارد وهمچنین سیستم متنی هم تزریق این سیستم کرده اند و«فیلد»های حساس به محاسبه را در آن کار گذاشته اند.این موضوع باعث شده که ما عملا کل قراردادهایمان را به «ترازپویش» انتقال داده ایم .یعنی بخشی از منابع انسانی مان دیگر در«ترازپویش» انجام می شود. مسئله دیگربحث اینکه ما یک نرم افزارداریم برای حضوروغیاب پرسنل که اطلاعات را ازآن می گیریم و سپس پردازش می کنیم . اگر ما بتوانیم این نرم افزاررابه «ترازپویش» وصل کنیم، نصف نیروی کاردرماه کم خواهد شد ومی توانیم از آن نیروها جهت کاربهتردرمنابع انسانی استفاده کنیم.

مهندس ساجدی : در شرکت «کاگو»به دلیل حجم بالای تعداد پرسنل، ایجاد دیسکت بیمه ومالیات کارعظیمی است .که ما برای تهیه این دیسکت ها با کمک «ترازپویش» درهرماه با یک کلیک به راحتی یک سری اطلاعات پرسنلی را می گیریم و این موضوع صرفه جویی در زمان امر بسیارمهمی است.

دکتر سالکی : اگرپشتیبانی خوب نباشد اساسا انگاریک چوبی لای چرخ سازمان رفته است.مخصوصا در مسائل مالی. اکنون درکلیه کارها چه درفروش و چه درانبار،توانستیم اطلاعات را به صورت یک پارچه کنیم. بنابراین اگر پشتیبانی خوب نباشد و سرویس آنلاین وبه روزنباشد،طبیعتا صدا درمی آید و نارضایتی به وجود می آید .از مشکلات نرم افزارهای قبلی یا شرکت های دیگراین بود که پشتیبانی بسیار ضعیف بود و ما راضی نبودیم اما «ترازپویش» این مشکلات را مرتفع کرده است.

مهندس سجادی : شرکت هایی که درحال بزرگ شدن هستند می بایست به فکر مشتری های خود باشند. در حال حاضر«تراز پویش» کاگورا می شناسد.با این سرعتی که «تراز پویش» به جلو حرکت می کند و مطرح می شود ان شاالله که درآینده باز هم «کاگو» را بشناسد.

 

چرا ترازپویش … ؟

دکتر سالکی : به نظر من مهترین ویژگی «ترازپویش» توسعه دهنده بودنش می باشد.در کسب و کار توسعه دهندگی تعریف دارد . افرادی که درامر کسب و کارهستند می دانند توسعه دهندهگی یعنی چه و حرف من را متوجه می شوند. «ترازپویش» در حوزه خودش وحتی فراتراز آن حوزه عمل می کند.و این به دلیل مدیرعامل این شرکت جناب آقای احمدی است که تمامی کسب و کارهارا می شناسند ومی تواند به شما راهکار خوب ارائه دهد. از مهم ترین ویژگی های «ترازپویش» این است که راهکار دهنده است که این با آنها که فقط یک بسته را می فروشند تفاوت است.که این مهمترین ویژگی است. بحث پشتیبانی مسئله دوم است که کارهایی که ما انجام می دهیم مستلزم این است که پشتش سرویس دهنده خوبی باشد که به اصطلاح ما دستمان در پوست گردونماند که این ویژگی واقعا سال به سال در «ترازپویش» بهتر می‌شود. من واقع بینانه صحبت می کنم همه مشکل دارند، ما خودمان گاهی با مشتری هایمان مشکل داریم، مهم این است که رشد چگونه است. من در کار «ترازپویش» رشد را دیده ام .یعنی سال به سال اوضاع بهتر می شود وسرویس های بهتری راارائه می دهند. سازمان ما درحال رشد است وبزرگترمی شود واحتیاج به حسابرسی داشته که در آن حوزه به ما کمک می کنند.احتیاج به مشاوره مالیاتی ومسائل بزرگتروحتی تغییردرساختارمدیریتی مالی مان دارد.ما در این مسیراز «ترازپویش» استفاده می کنیم.من فکر می کنم واقعا یک رابطه ی برد برد بین ما و این مجموعه وجود دارد و فکر می کنم این خودش بزرگترین منفعتی است که آدم می تواند داشته باشد. و سومی را که بگویم همه این ها را در برمی گیرد این است که رابطه ما یک نوع اشتراک استرا تژیک است .این یعنی «ترازپویش»جزو شرکای استراتژیک ما تلقی می شود. ما راضی هستیم ولی راضی بودن در دنیای جدید کافی نیست یعنی عملا من هیچ وقت به فکر این نیستم که سیستمم را از «تراز پویش»جابجا کنم. از لحاظ مدیریت بازاریابی آنهایی که تخصص دارند پیام من را می گیرند.من به فکر گروه دیگری نیستم. این جمله خیلی معنا دارد.

 

همچنین بخوانید :

گروه صنعتی جلیس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *