رمز و راز‌های ۱۱ سال همکاری موفق با «شرکت پاک‌وش» از زبان «مهندس مهدی صابری» یکی از مدیران این مجموعه. مهندس« مهدی صابری » مدیر جوان شرکت پاک‌وش متولد سال ۱۳۵۹ در پست head contorolling  ( ریاست حسابداری مدیریت ) شرکت پاک‌وش فعالیت دارد و با سابقه نزدیک به دو دهه مدیریت، درباره «تراز پویش»صحبت های جالبی را مطرح کرده که در زیر متن این صحبت‌ها را می خوانید…

مقدمه گفتگو

«شرکت پاک‌وش»؛ نامی شناخته شده در جهان و البته شرکتی موفق در صنعت ایران است که چندین دهه در این مرز و بوم درخشیده و در راستای خدمت رسانی به جامعه تلاش می کند. این مجموعه موفق، بیش از ۱۱ سال است که از خدمات «ترازپویش» بهره می برد؛ به گونه ای که مدیران «شرکت پاک‌وش» معتقدند «تراز پویش» فارغ از بحث نرم افزاری، برایشان حکم یک همراه و مشاور و البته یک دوست وفادار را دارد. این نوع رابطه و این اعتماد متقابل، سبب شد تا دقایقی با یکی از مردان تاثیرگذار و پر تلاش مجموعه شرکت پاک‌وش همکلام شویم و پیرامون چرایی همکاری‌شان با «تراز پویش» و شکل گیری این دوستی با دوام و چندین ساله سوالاتی را مطرح کنیم.

 

شگفت زده شدیم!

مهندس صابری : « تقریبا ۱۱ سال پیش با شرکت «ترازپویش» شروع به همکاری کردیم. از آنجا که این شرکت از نظر سیستم‌های داخلی متفاوت بود، به سمت همکاری با آن سوق پیدا کردیم. حقیقت این است که ما قبل از آشنایی با شرکت «ترازپویش» با شرکت های مختلف کار کردیم اما متاسفانه در بحث بهای تمام شده مشکل داشتیم و آن شرکت ها نتوانسته بودند حسابداری صنعتی را با نرم افزار های مختلف برای ما به خوبی ران کنند. نرم افزارهای مختلفی را تجربه کردیم که همگی ناموفق بودند .در آن زمان به سراغ اکسل رفتیم که دارای یک سری محدودیت ها است؛ یعنی زمانی که بخواهیم در اکسل بهای تمام شده را ران کنیم نیاز به دو سه روز زمان است تا محاسبه انجام شود. در آن شرایط، بحث انعطاف پذیری بی معنا می شود. ضمنا یک سری محدودیت هایی از نظر گزارش گیری و تجزیه و تحلیل داشتیم . تا اینکه به این فکر افتادیم که از نرم افزاری داخلی بهره ببریم. در آن زمان بود که با شرکت «ترازپویش» آشنا شدیم و جلساتی را گذاشتیم. در آن جلسات مقرر شد که پلن اول ما در سپتامبر ۲۰۱۰ به پایان برسد. پروژه به شکل بسیار خوب و گاها شگفت انگیزی پیش رفت و خیلی زود متوجه شدیم که با شرکتی حرفه ای و افرادی حرفه ای مواجه هستیم و این مسئله برای ما بهترین دستاورد بود. »

 

درس های موفقیت

 

ترازپویش حرفه‌ای گری را به معنای واقعی نشان داد…

مهندس صابری : « برای ما «ترازپویش» تنها شرکت برنامه نویس نبوده بلکه یک consultant(مشاور) نیز بوده است. رفتار آنها به گونه ای بود که می توانستند آینده را هم پیش بینی کنند؛ یعنی شما این را می دانستید که مثلا اگر یک راهی را بروید تا سه ماه بعد چه دستاوردهایی خواهید داشت.آینده نگری «ترازپویش» فراتر ازحد انتظار ما بود. بنده در حوزه برنامه نویسی با نرم افزارهای زیادی آشنایی دارم و می دانم آنها سعی می کنند از طرف مقابل خود «فیدبک» بگیرند و خدمات ارائه دهند و به عبارتی شما را به چالش نمی کشند. از شما سوال نمی کنند و در نهایت منتظر می مانند تا نتیجه مثبت یا منفی به دست آید، اما آنچه بین ما و شرکت «ترازپویش» اتفاق افتاد چالش کاری بود بر این مبنا که کدام مسیر بهتر است و تلاش می شد تا طرفین یکدیگر را قانع کنند و در نهایت برنامه ای را به کار بردیم که امروز پس از ۱۱ سال فرمت آن تغییری نکرده است. بعد ۱۱ سال شرکت پیشرفت هایی داشته است، استراتژی هایش تغییر کرده و کالاهایی نیز عوض شده اند اما آن سیستم همچنان پاسخگوی نیازهای ما است و به عبارتی سیستم کاملا جامعی بوده که تا ریزترین محصولات و مواد اولیه را برای ما تحلیل کرده است. بعد از انجام شدن مبحث بهای تمام شده، پلن دوم ما شامل گزارش های مدیریتی بود. هیچ تجربه ای در شرکت لوکال و اینترنشنال در این موضوع نداشتیم. تصمیم گرفتیم با همکاری «ترازپویش» در دل این کار برویم. حقیقتا کار سختی بود. اینبار نیز یکدیگر را به چالش کشیدیم. تقریبا ۴۰ درصد کار انجام شده بود که یه جایی را در گذشته ندیده بودیم رسیدیم.چیزی که برای من جالب به نظر می رسید انعطاف پذیری افراد در شرکت «ترازپویش» بود.انتظار می رفت از ادامه کار و یا بازگشت به مسیر قبلی اجتناب کنند ولی همراه بودند. یادم هست که ساعت ۲ صبح بود و ما داشتیم روی پروژه کار می کردیم که گفتیم چرا ما اینجا را در پروژه ندیده بودیم؟ شاید باور کردنی نباشد ولی به همراه تراز پویش به ده درصد کار برگشتیم و دوباره استارت زدیم و فونداسیون را دوباره درست کردیم. این انعطاف پذیری در کارخیلی خوب بود. آنها خیلی راحت با این قضیه کنار آمدند که ریشه در مشتری مداری شان داشت….و این پلن دوم ما بود که به موفقیت رسید. در بحث شوینده ها یک مقدار پلن گسترده تر شد.یک سری برنامه های بودجه ریزی با همکاری شرکت «ترازپویش» انجام شد و بهای تمام شده را گسترش دادیم و در ادامه شرکت «ترازپویش» قسمتی از حسابداری انبارها و کار بودجه ریزی را انجام داد. ما در گذشته زمانی که می خواستیم کار planning (طرح ریزی)را انجام دهیم‌ برای هر رانی که انجام می شد چیزی درحدود ۴۸ زمان می برد . درسیستم اکسل فردای آن روز ریزالت result(نتیجه)را می دیدیم.ولی چیزی که وجود داشت وقتی ما این سیستم را ران کردیم تقریبا نیم ساعته هر دوره را پایان می دادیم. یعنی ما می توانیم برای یک سال سناریوهای مختلف را ران کنیم. چیزی حدود بیست الی بیست و پنج سناریو با مواد اولیه و قیمت های فروش مختلف پروژه را ران کنیم. نکته دیگری که باید درباره شرکت «ترازپویش» یادآوری کنم انعطاف پذیری کار آنهاست؛ به گونه ای که خیال همه ما را راحت می کند.به قدری سیستم منعطف هست که خود یوزر می تواند اینکار راهم انجام دهد. یعنی نیاز نیست تماس بگیریم و بگوییم بیایند و کاری را انجام دهند. »

 

پشتیبانی؛ برگ برنده شرکت مهندسی مشاور ترازپویش

مهندس صابری : « پشتیبانی آنها عالی است. ما چون در پایان هر ماه کلوزینگ (بستن حساب‌ها) داریم اگر در ساعت ۲ صبح هم به مشکل بخوریم از شرکت «تراز پویش» تشریف می آوردند و یا ریموت می کنند و خلاصه در کمترین زمان مشکل حل می شود. این را می توان یکی از برگ‌های برنده «ترازپویش» دانست. آنها شرکتی کاملا قابل اطمینان هستند؛ هم از نظر محاسباتی و هم از نظر تجزیه و تحلیل و البته از نظر پشتیبانی. در شرکت «شرکت پاک‌وش» تجزیه و تحلیل در بالاترین سطح ممکن می باشد یعنی شما یک نرم افزار دارید که برای شما پیش بینی انجام می دهد و واقعیت را محاسبه می کند و گزارش می دهد. به نظر من شرکت ها به خصوص شرکت های ایرانی باید به سمت گزارش های مدیریتی بروند . ما باید تعریف درستی از گزارش های مدیریتی داشته باشیم. گزارش مدیریتی فقط به بهای تمام شده و سود و زیان ختم نمی شود .باید کمی سطح ریسک پذیری را بالا برد و به سمت پیش بینی رفت. و این سخن که ما نمی توانیم پیش بینی کنیم چون شرایط ثابتی نداریم و نرخ ارزها و نرخ مواد اولیه در حال تغییر است و … به نظرم من جمله درستی نیست. باید خودرا از آن محیط امن خارج کنیم و به سمت تجزیه و تحلیل برویم.در ادامه این تجزیه و تحلیل نیاز به سیستم های قوی و اطلاعات کامل دارد که هم اکنون «ترازپویش» این کاررا به صورت صددرصد برای ما انجام می دهد. »

 

موفقیت شرکت ها

 

برای ترازپویش ، خطا معنایی ندارد…

مهندس صابری : « گروه مهندسی «تراز پویش» به سبب همکاری با بزرگترین شرکت های ایران حرف اول را در کشور می زند. اینکه شرکت «تراز پوییش» ایده های شما را به چالش میکشاند و در نهایت به یک نتیجه می رسد را نباید فقط از نظر سیستمی نگاه کرد  بلکه از نظر مشاوره های مفید هم باید به این مقوله نگاه کرد. و اینکه زمانی که ما یک تحلیل را بررسی می کنیم فقط  از نظر لوکال بررسی نمی کنیم و در چندین کشور دنیا بررسی انجام می شود. ما یازده سال است که با این شرکت همکاری می کنیم. به ما سه ماه زمان داده می شود که دیتاها را آپلود کنیم و ماهر بار سربلند بیرون می آییم. این نرم افزار در این یازده سال هیچ باگی نداشته است .شما تصور کنین یازده سال،هرسال دوازده ماه درواقع  ۱۳۲بار طی ماه یک بار هم خطایی نداده و هیچ عددی اشتباه نشده و گزارش پرتی ارائه نکرده و …؛ این دقت «تراز پویش» را نشان می دهد. همچنین از نظر زمانبندی  فوق العاده عمل می کنند. یعنی نشده گزارش هایمان دیر برود چون وقتی زمانی برای ما مشخص می کنند، به طور مثال ساعت۶ بعد از ظهر سوم ژانویه، باید در آن زمان گزارش ها آپلود شود که  و با وجود «تراز پویش» ما هیچ مشکلی  از این بابت نداشته ایم. اگر هم جایی مشکلی پیش آمده و احساس کرده ایم سیستم کمی کند است  پیشتیبان آمده و مشکل را به سرعت مرتفع کرده است. »

 

دوستانی که به داشتن آن ها مفتخریم!

مهندس صابری : « آقای احمدی و آقای عباسی دو دوست قدیمی ما در تراز پویش هستند که همیشه مشاوران خوبی برای بنده بوده اند و هر زمان که با این عزیزان تماس گرفته ام یاری ام کرده اند. از زمانی که این گروه با شما قرار داد می بندند دیگر شما این تیم را به عنوان تامین کننده نخواهید دید بلکه به عنوان دوست شما خواهند بود و در مشکلات هم مشاوره می دهند. به طور واضح بگویم: زمانی که شما به آنها زنگ می زنید فکر نمی کنید که به یک شرکت زنگ زده اید، بلکه تصور این را دارید که با یک دوست تماس گرفته اید و آنها هم هرچه در توانشان باشد به شما کمک می کنند. »

 

همچنین بخوانید :

داستان موفقیت کاوه سلولز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *