داستان یک موفقیت: شرکت پایا ابر مارال

اگر قصه موفقیت آنهایی که از صفر به صد رسیدند را مرور کنید بی درنگ به یک وجه اشتراک میان همه آنها می رسید و آن، خستگی ناپذیری در برابر پستی و بلندی های پیش رو است. این حکایت درباره «پایا ابر مارال» هم صدق می کند؛ مجموعه ای مشتری مدار و منظم، که شناخته شدن خود را مدیون مدیرانی است که سال ها رنج و مرارت را به جان خریدند تا به این مرحله درخشان از عصر خود برسند.

شرکت پایا ابر مارال (سهامی خاص) با هدف ارائه محصولات جدید و متنوع جهت تامین نیازهای اسفنج در سال ۱۳۷۸ تاسیس گردید و به عنوان پیشرو در صنعت ابر و اسفنج یکی از اولین مجموعه شرکت ها در ایران می باشد. شرکت پایا ابر مارال با مساحت بیش از ۱۶۵۰۰ متر مربع و زیربنای معادل ۱۳۰۰۰ مترمربع (اداری, تولیدی, انبارهای مواد اولیه ) مشغول به کار است و با وجود کارشناسان مجرب و پرسنل کارآمد و تولید متنوع و باکیفیت سال هاست که به خوبی از عهده تعهدات خود نسبت به مشتریان برآمده است. این مجموعه از بدو فعالیت خود موفق گردیده تا سهم هر اندازه کوچک خود را در ایجاد اشتغال و توزیع محصول با کیفیت ایفا نماید و با استفاده از بهترین تکنولوژی و بروز ترین رویه های بازاریابی در راستای فروش محصولات با کیفیت برتر در منطقه باشد.

 

 

یکی از روزهای پائیزی در دفتر «پایا ابر مارال»، پای صحبت های مدیرعامل موفق این مجموعه نشستیم تا با دو سر فصل «رمز و راز موفقیت» و همچنین داستان همکاری آن ها با «ترازپویش» با وی گفت و گو کنیم.

شروع کار

من اژدر نوروزپورهستم، مدیرعامل شرکت «پایا ابرمارال». ما ۵ برادر هستیم ومن کوچکترین هستم وبیشتر نزد برادران خود درس یاد می گرفتم،کار را از کنارخیابان شروع، سپس مغازه ای تهیه کردند و تولید روکش صندلی را شروع کردند. آن اوایل ما اسفنج را می گرفتیم و برش می زدیم. کم کم دستگاه «لمینه» خریداری شد. این اتفاقات طی سنوات مختلف و حدوداً مربوط به سال ۱۳۷۲بود. سال ۷۹ -۸۰ بود که ماشین آلات تولید اسفنج را گرفتیم و شروع به تولید اسفنج کردیم. در این فاصله دو نفر از برادرانم به کار دیگری مشغول شدند اما  ما سه برادر کار تولید را ادامه دادیم و در سال ۱۳۹۳ کار ما رسماً توسعه پیدا کرد. کم کم ما هم به شهرک صنعتی آمدیم.

خطراتی که به جان خریدیم!

صنعت تولید ابر و اسفنج و فوم در آن زمان صنعت نوپایی بود.صنعتی خاص با خطرات خاص! هم از نظر وجود مواد شیمیایی که به ریه انسان آسیب می زند و هم بحث امکان آتش سوزی. متاسفانه باید گفت هر ساله تقریبا یک آتش سوزی در این کارخانه ها اتفاق می افتد و خطرات و آسیب های جدی ایجاد می کند. به همین دلیل مدیریت این صعنت امر بسیار دشواری است و شاید به همین علت است که مدیران موفق در این زمینه انگشت شمارند.

ایده این کار از کجا آمد که یک فعالیت را از کنارخیابان به اینجا برسانید؟

راستش از آنجا که ما آذری زبان ها مردمانی بسیار اقتصادی هستیم، ما برادرها تصمیم گرفتیم کار را توسعه بدهیم و ایده آن حاصل فکر همه ما بود. با توجه به اینکه ما به صنعت و کار تولید علاقه داشتیم و داریم، هرچقدر که سرمایه ما افزایش پیدا می کرد به جای اینکه سرمایه را در جاهای دیگر پخش کنیم، به طور مثال ملک بخریم، در صنعت خودمان به سمت صنعت مادر حرکت می کردیم. ما همین الان هم به این اعتقاد داریم که به موفقیت کامل نرسیده ایم و باید به سمت تولید مواد اولیه در صنعت ابر و اسفنج برویم؛ نه اینکه مواد آن ها را از جای دیگر تهیه کنیم.

فراز و فرودهای پیش رو

دراین شکی نیست که در کشورما قوانین دست و پا گیر بسیار است و کسانی که وارد کار تولید می شوند واقعا علاقه به این کار دارند و براساس آن علاقه است که به این کار ادامه فعالیت می دهند. خود ما اکنون در شهرک صنعتی عباس آباد ماشین آلات شرکتی را که در بوشهر فعالیت می کرده و تمام ماشین آلاتش ایتالیایی بوده را خریداری کرده و آورده ایم و هزینه بسیاری شده ولی در مسیر گرفتن مجوز آن به مشکل برخوردیم. در صورتی که با شروع این کار حداقل ۱۰۰ نفر مشغول به کار خواهند شد. در نظر بگیرید من که عاشق تولید هستم به جای اینکه سرمایه خود را به جای دیگر برده و درگیر تورم کنم، درگیر ماشین آلات می کنم. که اگر من این ماشین آلات را راه اندازی نکنم و از آن استفاده ای نشود فقط چند تکه آهن هستند که به هیچ دردی نخواهند خورد. ما در گیر مجوز هستیم و دلیل این مخالفت و ندادن مجوز این است که اداره محیط زیست مخالف افزایش محصول در شهرک صنعتی می باشد، در صورتی که ما در گذشته در پروانه بهره برداری‌مان سه محصول می توانستیم تولید کنیم، حالا به هر دلیلی آمدیم اسفنج را در پروانه نگاه داشتیم و مابقی محصولات که تولید نمی کردیم را حذف کردیم. الان که می خواهیم یک محصول جدید اضافه کنیم که در کنارش ۱۰۰ نفر مشغول به کار شوند, متاسفانه قوانین دست و پا گیر مانع این کار می شود. اعتقاد ما این است که در صنعتی که فعالیت می کنیم درهمان صنعت ادامه دهیم و بپذیریم که مشکلات بسیاری را پیش رو داریم. با توجه به قوانین و تحریم هایی که در کشور وجود دارد فراز و فرود زیادی در این مسیر داریم که گاهی به نفع ماست و گاهی به ضرر ما. پس از آنجا که قبول کردیم که در این صنعت فعالیت کنیم تمام مشکلاتش را هم تحمل می کنیم.

 

 

در حال حاضر چه محصولاتی در کارخانه شما تولید می شود؟

تولیدات ما شامل ابر، اسفنج نرم ، فوم و … است.  از کمترین «دانسیته»، که درحال حاضر ۱۲ است تا راسته ۴۳ را تولید می کنیم. اسفنج که تولید می شود به صورت ادامه دار است سپس شکل می گیرد و واکنش شیمیایی انجام می شود. ابتدا به صورت مایع است بعد ازاینکه واکنش شیمیایی انجام می شود به جامد تبدیل می شود و جلوتر می رود و برش می خورد و  ۲۴ ساعت واکنش مداوم دارد که در محوطه ی باز قرار می گیرد. بعد از ۲۴ ساعت که تقریبا دمایش پایین می آید و واکنش رو به اتمام است؛ محصول را به انبار وارد می کنند. این اسفنج های تولید شده مواد اولیه ای می شوند جهت تولیدات دیگر تولید کننده های مبل و امثال آن. همین مبلی که در دفتر استفاده می کنیم داخلش ازاسفنج های ما به کار رفته است. از دیگر صنایعی که از این محصول استفاده می کنند، صنعت خودرو سازی است. محصولات ما همچنین در تولید قطعات دَر، روکش صندلی، تولید کیف و کفش و کتانی های ورزشی، عروسک سازی و همچنین تشک سازی کاربرد دارد.

 

آیا در این مسیر موضوعی پیش آمد که انگیزه خود را از دست بدهید؟

چون ما هدفمان این نیست که بخواهیم مقطعی به این مسئله نگاه کنیم و آن هدف گذاری ما که تولید مواد اولیه خودمان است؛ باید بگویم نه، خسته نمی شویم چون با هدفمان خیلی فاصله داریم.

تا امروز چقدر به ایده آل خود نزدیک شده اید؟

به نسبت سرمایه ای که داریم و به نسبت شرایط کشورمان و مشکلاتی که در صنعت وجود دارد، راضی هستیم.

چه تعداد نیرو درحال حاضر در حال فعالیت هستند؟

اکنون نیروهای اداری و کارگری ما تقریبا ۶۵ نفر هستند. اگر این خط جدیدمان که تولید چرم مصنوعی است و قابلیت صادرات را نیز دارد راه بیافتد، ۱۵۰-۱۶۰ نفر مشغول به کارمی شوند. آن ماشین آلاتی که در پیش عرض کردم خریداری شده مربوط به تهیه چرم مصنوعی است. حجم سرمایه گذاری آن بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان بوده و در این زمینه حداقل ۱۰۰ نفر مشغول به کار می شوند.

 

شما جزو افراد موفق «خودساخته» هستید و به قول خودتان از کنار خیابان به اینجا رسیدید؛ درباره این راه پر پیچ و خم بیشتر صحبت کنید.

هیچ کاری یک دفعه به نتیجه نمی رسد. ما از صفر به اینجا رسیدیم. روکش صندلی آماده پولیش را می گرفتیم و تزئینات خودرو را درکنار خیابان های شهر اصفهان انجام می دادیم. در خیابان کمال، کمال اسماعیل و پل شیری در اوایل سال ۱۳۶۰ بساط دستفروشی داشتیم و می فروختیم. در آن زمان من سن کمی داشتم و برادرانم بیشتر مشغول بودند.

رمز و راز موفقیت تان چه بوده است؟

ما به این اعتقاد داریم که تولید کننده باید محاسبه گر باشد. صرف اینکه من این کالا را تولید کنم بفروشم  بدون اینکه حساب کتاب داشته باشد آدم موفقی نخواهم شد. تولید کنند باید بتواند بهای تمام شده را محاسبه کند و برای خودش یک سودی را درنظر بگیرد. خیلی از تولید کننده ها را داریم که موفق نبوده اند، چون محاسبه گر نبوده اند و نتوانستند شرایط خود را حساب کتاب کنند و بهای تمام شده را بدست بیاورند. کالایی را تولید کرده اند صرف اینکه رقابت کنند و به زیان فروختند، همین عامل شکستشان بوده است.

 

به بحث رقابت هم اشاره ای بفرمایید. قطعا در این پروسه رقبایی هم هستند و در رقابت با این ها در چه پله ای قرار دارید؟

خداراشکر نه در نقطه تهاجمی هستیم نه درنقطه سقوط. فکر می کنم جزو ۱۰ شرکتی هستیم که رقابت شدید با هم دارند و ما صنعت موفق بوده ایم.

 

نام «مارال» از کجا آمده است؟

مارال یک کلمه آذری است.  به دلیل علاقه ما به آذربایجان این نام را انتخاب کردیم و خودمان این نام را انتخاب کردیم. در ابتدا نام شرکت «آذرابرهفت چشمه» بود که از نام روستایمان می آمد. «مارال» در زبان آذری معنایش می شود: «زیبا».

 

 چه شد به سراغ «ترازپویش» رفتید و آیا از این همکاری رضایت دارید؟

باید گفت درحال حاضر نرم افزارهای حسابداری مالی قلب شرکت ها و قلب صنایع شده اند. به این اشاره کنم که من از سن پایین که در دبیرستان مشغول تحصیل بودم حسابدار مجموعه بودم و الان تقریبا ده سالی است که دیگر کارهای حسابداری مجموعه را انجام نمی دهم و به بقیه واگذار کردم. درگذشته صفرتا صد کار را خودم انجام می دادم و یکی ازعوامل موفقیتمان این بوده که ما توانستیم دربحث حسابداری موفق باشیم. همانطور که گفتم قلب هر کار و تولیدی حسابداری اش است. اگر حسابداری خوب عمل نکند و موفق نباشد و از همه مهم تر اگر بهای تمام شده درستی ندهد و مدیریت را درست راهنمایی نکند این منجر به شکست قطعی می شود.

ما با توجه به اینکه در این قسمت قوی بودیم و خود ما این کار را انجام می دادیم، موفق عمل کردیم. درگذشته همه حساب ها به صورت دستی بود و ما نرم افزارهایی تحت داس(dos) و سپس نرم افزارهای تحت ویندوز را به کار می بردیم و خیلی از نرم افزارها را داشتیم که برای شرکت های کوچک طراحی شده بود. با توجه به گسترش فعالیت ما و کوچک بودن نرم افزار قبلی برای ادامه این فعالیت، ما به دنبال نرم افزاری بودیم که برای صنایع بزرگتر باشد درهمین حین با آقای مهندس احمدی و تیم ترازپویش آشنا شدیم و فعالیت را شروع کردیم. که این انتخاب برایمان بسیار مفید واقع شد.

 

آیا از همکاری با ترازپویش طی این سالها رضایت دارید؟

بله صد درصد. «ترازپویش» برای ما حکم «قلب» کارمان را دارد. در ابتدا هر نرم افزاری سختی های خودش را دارد، که درابتدا آشنایی با نحوه عملکرد آن برایمان آسان نبود. اما به لطف پشتیبانی تیم ترازپویش توانستیم خیلی زود کار ما راه افتاد و فعالیت ما به شکل تازه ای ادامه پیدا کرد.

 

این همکاری چقدر در پیشبرد اهداف تان موثر بوده؟

مسلماً هرچقدر بهتر بتوانید از نرم افزار استفاده کنید و هرچقدر به روزتر باشد موفق تر هستید. همچنین هر چقدرسریعتر بتوانید به بحث سود و زیان و بحث تراز کاری دسترسی پیدا کنید و به مدیریت مجموعه راحتتر دسترسی  داشته باشد، بهتر و موثر تر می تواند تصمیم بگیرد و این نرم افزار این امکان را فراهم می کند که شما آنلاین بتوانید سود و زیان را بدست بیاورید. من معتقد هستم که تراز پویش واقعا حرفه ای به ماجرا نگاه می کند.

آیا تراز پویش در این مسیر با شما همراه بوده است؟

بله؛ از آنجا که ما با آقای احمدی همکاری نزدیک تری داریم، راضی هستیم. همیشه پرسنل تراز پویش تا آنجا که توانسته اند کمک حال ما بوده اند، مگر اینکه درجایی واقعا نمی توانستند و از دستشان خارج بوده است. من امیدوارم که این تیم به جایی برسد که نه تنها در کشور ما بلکه در حد جهانی فعالیت کند. چون نرم افزارهای آن ها این قابلیت را دارند که در کل دنیا شناخته شوند. با شناختی که من دارم، آن ها واقعا می توانند در صنعت حسابداری مدرن موفق باشند.

درباره جزئیات همکاری «پایا ابر مارال» و «ترازپویش» گفت و گویی را نیز با مدیرمالی این مجموعه انجام دادیم و وی به نکات مهمی در این زمینه اشاره کرده است.

من الهام بختیاری هستم، مدیر مالی  شرکت پایا ابرمارال. شرکت ما در زمینه تولید اسفنج فوم و چرم فعالیت می کند و سابقه آن در زمینه تولید اسفنج از سال ۱۳۷۴ است.

 

 

 

ازچه زمانی با ترازپویش همکاری می کنید و چگونه با آن آشنا شدید؟

– ما از سال ۱۳۹۴ با تراز پویش شروع به فعالیت کردیم. آشنایی ما با جناب آقای مهندس احمدی مدیر عامل شرکت تراز پویش بوده و معرفی کارتوسط ایشان انجام شد. ما بسیار از این همکاری راضی هستیم. چون امکاناتی شامل یک سری وجوه حقوق و دستمزد و ماژول ها و گزارشات، خیلی به ما در گزارش گیری هم درون سازمانی هم برون سازمانی کمک می کند. از سال ۱۳۹۴ تا الان شرکت تراز پویش با ما پیش رفته و یک حسن بزرگ که دارد این است که می تواند اطلاعات را خیلی زود در اختیار ما قراردهد. ما حتی توانستیم اطلاعات سالهای قبل  یا همان «دیتا بیس» ها را درهمین مجموعه تراز پویش داشته باشیم.

چه شد که به سراغ «ترازپویش» رفتید؟

یکی اینکه مجموعه بزرگ شده بود و مجموعه قبلی جوابگوی برنامه ما نبود، یعنی ما نمی توانستیم بهای تمام شده واقعی را بدست بیاریم و قابلیت یک سری گزارشات را نداشت. ولی تراز پویش توانست این قابلیت را برای ما ایجاد کند. از دیگر نکات مثبت ترازپویش بحث جستجو است که خیلی جالب وقوی می باشد. همچنین یک سیستم گروه بندی دارد که به مراکز مختلف متصل می شود. این خیلی  برای ما مفید بوده است. سیستم اموال شان بسیار پیشرفته است و نوع گزارشات و محاسباتی که دارد، بسته به سلیقه مشتری انعطاف پذیراست. ما از سال ۱۳۹۴ سعی در بدست آوردن بهای تمام شده واقعی برای تولیداتمان داشتیم که این مهم با وجود تراز پویش حاصل شد.

 

ترازپویش در چه زمینه هایی با «پایا ابر مارال» همکاری دارد؟

در زمینه مالی، وجوه، حقوق دستمزد، فروش، انبار، ارتباط با مشتری، اموال، بهای تمام شده، مهندسی ثبت عملکرد، تولید و غیره.

اگر بخواهید صادقانه بگویید؛ تراز پویش چقدر توانسته کار شما را  تسهیل کند؟ آیا تاثیرات این همکاری و استفاده از این نرم افزار  برای شما ملموس بوده ؟

–بله، باید گفت که صد در صد توانسته کار را تسهیل کند و این را می توان به راحتی در روند فعالیت هایمان حس کرد.

آیا در بخش پشتیبانی از شرکت تراز پویش راضی هستید؟

بله کاملاً. بعد از نصب این نرم افزار چند ماهی به طور کامل نیروهای تراز پویش در اینجا مستقر بودند تا آموزش های کامل تر رابه ما بدهند. حتی پیاده سازی درست اطلاعات در این سیستم از سال های گذشته انجام شد. در زمینه پشتیبانی و در ارتباط با مشتری بسیار قوی هستند. هر مشکلی که پیش می آید پرسنل ترازپویش دوستانه با ما همکاری می کنند. آن ها در بحث «تیکت» بسیار خوب عمل می کنند، چون به محض اینکه «تیکت» در نرم افزار گذاشته می شود به سرعت پیگیری انجام شده و  این نکته بسیار مفید است.

آیا ترازپویش به موازات خواسته های شما و بحث بروزرسانی تان همراه بوده است؟

صد در صد. همیشه به خواسته های ما دانه به دانه ماژول ها را اضافه کردند و پیشرفت کار ملموس بوده. حتی آن ها پیشنهادات مفیدی به ما می دادند. به عنوان مثال ما سیستم اموال نداشتیم، و به پیشنهاد ترازپویش و اضافه شدن اموال پیشرفت خوبی در سازمان ما ایجاد شد. مسئله دیگر ریزصورت برداری از دارایی ها بود که در گذشته در ماه به طور کلی محاسبه می شده، اما با ترازپویش به صورت جزئی پلاک گذاری شد و این تیم بسیارعالی زمان می گذارند و آموزش می دهند.

 

وقتی دوران قبل و بعد از همکاری با ترازپویش را مقایسه می کنید به چه برداشتی می رسید؟

اگر بخواهیم یک مقایسه بکنیم با نرم افزار قبلی، به عنوان مثال یکی از ایرادات آن سیستم بخش سندهای دستی بود. ترازپویش این امکان را فراهم کرده که دیگرشما به صورت سند دستی عمل نکنید، چون در این صورت در گزارشات نمی توانید آن را بخوانید.

چه نکته یا نکاتی در این همکاری برای شما جالب بوده است؟

از آنجایی که ترازپویش دائما در حال بروز شدن است و ایده می دهد، شما می توانید روی پیشرفت کار خود با کمک آنها حساب کنید.

در بحث سود دهی چقدر به شما کمک کرده ؟

چون مبحث سوددهی مجموعه بالا رفته و گزارشات آنی به دست ما می رسد، سود ما نسبت به سال ۱۳۹۳ یعنی قبل از همکاری با تراز پویش هر روز در حال بهتر شدن است.

اگر صحبتی در پایان دارید بفرمایید.

از شما تشکر می کنم که وقت گذاشتید و این ایده جالب مصاحبه را پیاده کردید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *