جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ابزارهای مدیریت عملکرد کارکنان

ابزارهای مدیریت عملکرد کارکنان

نظارت بر عملکرد کارکنان یکی از مهمترین وظایف مدیریت در هر سازمانی است. هر زمان که یک شرکت جدید تشکیل می شود، مدیریت کامل تصمیم می گیرد تعدادی از پارامترها را تبدیل به معیار هر کارمندی قرار دهد که در آن سازمان کار می کند. این پارامترها بر اساس کار، یک کار روزانه که به هر فردی محول می‌شود و هر شخصی به کار خود نظارت می کند، و بصورت دوره ای تعویض می شود. هر کارمندی موظف است که به اهداف تعیین شده در جهت موفقیت سازمان دست پیدا کند.

ابزارهای مدیریت عملکرد کارکنان

مدیریت عملکرد یک کارمند یا یک تیم یک عمل جامع است که باید انعطاف پذیر باشد. کلید اصلی این است که ما بدانیم کارمند در تمام طول سال کار کرده است. عملکرد آنها ممکن است بیش از آنچه از طرف مدیریت انتظار می رود باشد، اما حق و حقوق افراد باید برابر با کارآمد بودن آنها باشد. هنگامی که درباره کارآیی میگوییم، در واقع به سهم کارمند در سال گذشته در رشد سازمان اشاره می‌کنیم. به عنوان مثال، یک کارمند ممکن است به طور ماهرانه، سخت کوش و یا ممکن است رابطه ای حرفه ای و خوب با مدیران و سایر اعضای تیم خود داشته باشد، با این حال، مهم است که مطمئن شوید اشخص مورد نظر همکاری خوبی در رشد این شرکت داشته است یا خیر؟ آیا وی هر کاری را که وظیفه اش بوده بدرستی انجام داده است یا حتی خارج از وظایفش نیز کارهای مفیدی در جهت تحقق اهداف سازمان انجام داده است؟

اگر چه اندازه گیری کارایی کارکنان همیشه بر اساس داده های عملیارزیابی می‌شود اما بسیار مهم است که با توجه به ویژگی های دیگر فکری نیز انعطاف پذیر باشید. به عنوان مثال، بودن یک بازیکن تیم و انگیزه او در برابر دیگران، به همان اندازه مهم است که کارمند هوشمند نیز باشد. باید مهارت های فکری و عملی خود را بر روی کارهای خود اعمال کنید، به همین دلیل تصمیم گیری از کارایی کارکنان نباید تنها بر اساس داده های عملی باشد. و این جایی است که ابزارهای عملکرد اصلی به صحنه می آیند تا تصمیم درستی را برای عملکرد صحیح ارائه دهند.

انواع ابزارهای مدیریت عملکرد

هر شرکتی ترجیح میدهد که در هر هفته، ماهانه یا سالیانه کارکنان خود را کنترل کند و یا حتی برخی از آنها را به صورت روزانه مدیریت و نظارت کند.

ما معتقدیم که این ایده خوبیست، اگر کسی تلاش خود را برای تکمیل کار انجام دهد، سازمان باید از آن در نسبت مساوی بهره مند شود. برخی از ابزارهای مفید در دسترس هستند تا سهولت کار مدیریت سازمان را نیز به میزان قابل توجهی برای کارکنان به ارمغان بیاورند. برخی از این ابزارها:

  • شاخص های کلیدی عملکرد (KPI)
  • ارزیابی عملکرد
  • مدیریت ناب
  • داشبورد مدیریتی
  • طراحی بیانیه مأموریت و چشم انداز

 

این پنج ابزار مدیریتی است که به وسیله بسیاری از سازمان ها به طور موفقیت آمیزی مورد استفاده قرار می گیرد. هر ابزار دارای مشخصات، مزایا و معایب خاص خود است. بسیار مهم است که ماهیت سهم یک کارمند را با سطح توقعات آن‌ها هماهنگ کنید. تا بتوانید ابزار مدیریت عملکرد مناسب را برای اندازه گیری، مدیریت و نظارت بر عملکرد کارمندان انتخاب کنید.

 

شرکت مهندسی مشاور ترازپویش

l w w w . T P – C O . C O M l

 

 

همچنین بخوانید : 

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به روز ترین راهکارهای مدیریت کسب و کار