جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

هزینه‌های جذبی یا هزینه‌های مستقیم چیست؟

هزینه یابی جذبی - هزینه یابی مستقیم - نرم افزار حسابداری ترازپویش - تراز پویش

در هر شرکت و مجموعه بزرگی بدون شک حسابداری اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد، چرا که تمام ریز جزئیات محاسبات کل سیستم را شامل می‌شود.

پس باید هر چیزی که مربوط به محاسبات شرکت می‌شود به درستی، دقیق و بدون کوچک‌ترین اشتباهی انجام شود.

یکی از این موارد حسابداری هزینه‌های جذبی بوده که ما قصد داریم در اینجا راجع به آن صحبت کنیم.

هزینه‌یابی جذبی ( هزینه یابی مستقیم ) از آن‌جا که مستقیماً با فرآیندهای محاسباتی و امور مالی و حسابداری کسب و کارها مربوط است، باید دقیق و بدون هیچ خطایی رخ دهد. نرم افزار حسابداری ترازپویش این امکان را به شما می دهد که مکانیزه و هوشمندانه فرآیند حسابداری کسب و کار خود را مدیریت کنید

قبل از هرچیز، پایگاه آموزشی ترازآکادمی سر بزنید و از پادکست ها، کتاب ها، دوره ها و بسیاری از ویدئوهای تخصصی و رایگان لذت ببرید!!!

آموزش‌های تخصصی کسب و کار – بهای تمام شده حرفه‌ای – حسابداری پیشرفته – انبارگردانی – سیستم ها و نرم افزارهای ERP و …

دوره های تخصصی ترازاکادمی - حسابداری - بهای تمام شده و...

در ابتدا مفهوم و معنای آن را برایتان توضیح خواهیم داد و سپس ماژول حسابداری هزینه‌های جذبی ترازپویش را به شما معرفی خواهیم کرد که می‌توانید توسط آن کار محاسبات جذبی شرکتتان را به راحتی انجام بدهید. پس با ما همراه باشید.

هزینه‌های جذبی یا هزینه‌های مستقیم چیست؟

در واقع هزینه‌یابی جذبی (Absorbtion Costing) یک شرکت یا مجموعه‌ای به هزینه‌هایی گفته می‌شود که در آن تمام هزینه‌های تولیدی نظیر کار مستقیم، دستمزد، سربار ثابت و متغیر در ارزش‌گذاری لیست موجودی کالا اعمال و محاسبه شود.

معمولا محاسبه هزینه‌های جذبی در هر مجموعه‌ای از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است.

در واقع محاسبه هزینه‌های جذبی به روش‌های کلی زیر انجام می‌شود:

  • هزینه‌های سربار متغیر تولید
  • هزینه‌های سربار ثابت تولید
  • نیروی کار مستقیم
  • مواد مستقیم

در این روش، برخی از هزینه‌ها هم وجود دارند که به عنوان هزینه‌های دوره‌ای در نظر گرفته می‌شوند که ممکن است به هزینه نهایی کالا اضافه نشوند که شامل دو مورد فروش و مدیریت متغیر و همچنین فروش و مدیریت ثابت می‌شوند.

خب حالا به مزایای استفاده از این روش بپردازیم.

نرم افزار بهای تمام شده

مزایای استفاده از روش هزینه‌یابی جذبی

در واقع بهره بردن از این روش محاسباتی در هر شرکتی می‌تواند مزایای بسیار زیادی داشته باشد.

هزینه یابی جذبی - هزینه یابی مستقیم - نرم افزار حسابداری ترازپویش - تراز پویش حسابداری

اما اگر بخواهیم به مهم‌ترین آن اشاره کنیم باید بگوییم که با استاندارد GAAP کاملا مطابقت دارد. معمولا از این روش برای ضروری بودنش در راستای صورت‌های مالی و اهداف ارزش‌گذاری سهام استفاده‌های بسیاری زیادی می‌کنند.

روش‌های بسیاری برای هزینه یابی وجود دارد. در روش هزینه‌یابی جذبی معمولا تمام هزینه‌هایی نظیر اجاره کارخانه، هزینه‌های دستگاه‌ها و تجهیزات، هزینه‌های سربار ثابت و… به طور دقیق محاسبه می‌شود. علاوه بر آن هزینه‌های دیگری نظیر حقوق مدیران و مالیت‌های املاک نیز اعمال می‌گردند. تمامی موارد ذکر شده تاثیرات بسیار زیادی روی قیمت‌گذاری محصولات دارند.

حسابداری هزینه‌یابی بر مبنای روش (ABC)

اما از آنجایی که موارد ذکر شده نیاز به ثبت دقیق و محاسبه بسیار بی‌نقص دارد، ممکن است اعمال تمام این محاسبات به روش‌های سنتی و یا قدیمی بسیار سخت و یا حتی غیرممکن باشد. چرا که در گذشته محاسبات هزینه‌های جذبی کار بسیار دشواری بود و معمولا واحدهای حسابداری مدت زمان طولانی را صرف این کار می‌کردند.

در بیشتر مواقع هم محاسبات هزینه‌های جذبی به روش‌های سنتی و قدیمی (دستی) با خطاهای بسیار زیادی روبه‌رو می‌شد و مجموعه‌ها را دچار مشکلات بسیار زیادی می‌کرد. چرا که باعث می‌شد قیمت‌گذاری‌های نهایی محصولات هم به درستی انجام نشود و تاثیرات منفی هم در بخش فروش داشته باشد.

 

پادکست شماره ۴ | هزینه یابی جذبی

اما با استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری، کم کم ایرادات این نوع محاسبات هم به حداقل رسید و پیشرفت‌های زیادی در این میان شکل گرفت. به طوری که دیگر خطاهای قبلی در مجموعه‌ها و واحدهای حسابداری هم به صفر رسید و هزینه‌های جذبی در کارخانه‌ها و شرکت‌های بزرگ به درستی انجام گرفت.

استفاده از ماژول حسابداری ترازپویش – بررسی هزینه های جذبی

همان‌طور که توضیح دادیم، انجام امور محاسباتی که جزئیات بسیار زیادی دارند هرگز نمی‌توانند به روش‌های سنتی انجام شوند و نیاز به بهره بردن از یک هوش مصنوعی بسیار قوی دارند.

یکی از این سیستم‌های قوی، نرم افزار حسابداری شرکت مهندسی نرم افزار تراز پویش است که بطور دقیق به هزینه‌های جذبی پرداخته و می‌تواند کمک بسیار زیادی به کسب و کارهای متوسط و بزرگ کند.

نرم افزار حسابداری ترازپویش - سیستم حسابداری تراز پویش

چرا که در با استفاده از این ماژول نرم‌افزاری شما قادر خواهید بود در کمترین زمان ممکن و بدون خطا تمام امور هزینه‌های جذبی شرکتتان را به درستی و بدون خطا انجام بدهید.

جذب سربار چیست؟

نرم افزار ERP ترازپویش تمامی نیازهای بهینه سازی فرآیندهای کسب و کارتان را در خود جای داده و ماژول حسابداری تراز پویش قادر است به نرم‌افزارهای دیگر درون سازمانی‌تان متصل شده و جزئیات بسیار مهمی را از بخش‌های دیگر به صورت کاملا خودکار دریافت و محاسبه نماید.

دست آخر خودتان متوجه پیشرفت در مجموعه‌تان به دلیل محاسبات کاملا دقیق خواهید شد چرا که با محاسبه درست و بدون نقص هزینه‌های جذبی شرکت، معمولا قیمت‌گذاری‌های محصولات هم به طور کامل دقیق محاسبه شده و فروش محصولاتتان هم دچار تحولات اساسی خواهد شد.

سیستم مدیریت کیفیت

کلام آخر

در دهه‌های اخیر دیگر استفاده از روش‌های غیر مرسوم و سنتی کنار گذاشته شده و به جای آن‌های روش‌های نوین روی کار آمده‌اند. چرا که همیشه راحتی، دقت و سرعت بالا را به تمام افراد نوید می‌دهند.

یکی از این روش‌ها استفاده کردن از سیستم‌های بسیار قوی هوشمند نظیر نرم‌افزارهای حسابداری است.

جذب سربار چیست؟

ما در این مقاله سعی کردیم به طور مختصر امکانات نرم‌افزار حسابداری هزینه‌های جذبی شرکت مهندسی نرم افزار ترازپویش را به شما معرفی کنیم، تا با امکانات متعدد آن آشنا شوید.

اگر خواندن این مقاله برایتان مفید بود حتما ما را به سایر دوستانتان هم معرفی کنید و این مطلب را با بقیه هم به اشتراک بگذارید.

برای اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

حالا وقتشه که به ترازآکادمی یه نگاهی بندازید!!

اینجا کلیک کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به روز ترین راهکارهای مدیریت کسب و کار