داستان یک موفقیت: شرکت کاوه سلولز زرین

کاوه سلولز زرین نامی آشنا در صنعت کشور است؛ مجموعه ای موفق که با عبور از تلاطم های پیش روی خود به ساحل آرامش و قله موفقیت رسید. «کاوه سلولز زرین» امروز به همت مدیران و پرسنل خود همچون نگینی در شهرک صنعتی کاوه می درخشد.

تیم خبری ما گفت وگویی با این مجموعه موفق و پویا تنظیم کرده است که در ادامه میخوانیم.

داستان موفقیت کاوه سلولز زرین

ابتدا خودتان را معرفی و از شروع فعالیت های مجموعه کاوه به ما بفرمایید.

بنده امین احمدی، قائم مقام مدیرعامل مجموعه کاوه هستم. درباره شروع فعالیت ها باید بگویم که در اولین روزهای دهه ۷۰ شمسی با هدف تولید شیت ورق‌های مقوایی، شرکت تولیدی “ایران سلولز” که به صورت نیمه ‌تعطیل درآمده بود، خریداری شد و در کوتاه ترین زمان ممکن با تلاش هیئت مدیره و پرسنل آن به مرحله شکوفایی رسید.

یک دهه بعد و در سال ۱۳۸۰ با توجه به نیاز بازار و همچنین در جهت پیشرفت و توسعه‌ی فعالیت‌های تولیدی خود با خرید زمین و ماشین‌آلات، “شرکت صنایع چاپ و بسته‌بندی کاوه سلولز” تاسیس شد که قادر به تولید ورق سه‌لایه و پنج‌لایه، تبدیل و چاپ انواع کارتن بود.

پس از گذشت چند سال و با تصمیم هیئت مدیره و در راستای ارتقای ظرفیت و کیفیت تولید و در جهت افزایش توان رقابت و ارائه‌ی محصولات متنوع، با خریداری زمینی به مساحت ۲۰ هزار متر مربع و احداث ۱۳ هزار متر سوله و ۱۰۰۰ متر فضای اداری و نصب و راه ‏اندازی دو خط پیشرفته ورق‌سازی، سه دستگاه چاپ چهار رنگ، تجهیز آزمایشگاه به‌روز کنترل کیفیت و استخدام نیروهای مجرب، “شرکت صنایع چاپ و بسته‌بندی کاوه سلولز زرین” در سال ۱۳۹۱ تاسیس شد و شروع به فعالیت نمود.

شما از چه زمان در این شرکت فعالیت دارید؟

من یک سابقه پنج ساله درکاوه زرین دارم ولی کل گروه یک سابقه ۲۸ ساله درصنعت بسته بندی وچاپ درایران دارند.

در حال حاضر فعالیت اصلی شما چیست؟

کار ما در بحث سلولز روی منقسم و صفحه شروع شده و به کاوه سلولز تولید کارتن و ورق رسیده است. چند سال پیش هم منتقل شدیم به این مکان با برند «کاوه سلولز زرین» ولی همان سهام داران وهمان گروه هستند که این کار را اکنون پیش می برند تولیدات ما شامل ورق وکارتن، ورق های سه لایه، پنج لایه، سینگل های BC وBE و چاپ برروی کارتن، صفحه، منقسم، زیره و رویه می باشد.

پدر بنده (مدیرعامل) مجموعه ای را خریداری کردند که  تقریبا ورشکسته بود. امروزه آن مجموعه رشد کرد و تبدیل شد به بزرگترین تولید کننده منقسم ایران.

دلیل موفقیت کاوه را چه چیزی می دانید؟

آن چیزی که من بیشترمی توانم به آن تاکید کنم و واقعیتش است اینکه؛ یک حرف، یک کلمه و یک شعار شاید نتواند باشد که یک مجموعه را به این مرحله برساند. درواقع می توانیم بگوییم که با یک کلید واژه هرکسی به یک موفقیت نمی رسد. مطمئناً بایدکارهای بسیار متفاوتی انجام شود ولی آن چیزی که ازهمه بیشتر در این موفقیت تاثیرگذار بوده و من به چشم خودم دیده ام، تلاش وپشتکاربوده است.

دوسه نفر از اعضای هیئت مدیره ابتدایی که این کار را با سه کارگر شروع کردند، شاید دو برابر آن سه کارگر خودشان کار فیزیکی انجام می دادند و در مجموعه حضور داشتند. دردوسه سال اول، مجموعه هزینه های خودش را هم به سختی تأمین می کرد، حتی این نفرات در جاهای دیگر زحمت می کشیدند و درآمد خود را وارد این مجموعه می کردند که بتوانند آن را سرپا کنند. این که ما به زبان می گوییم سه سال؛ نمی تواند ماجرا را نمایان کند. فردی که درآن شرایط کار کرده باشد می داند که این بسیار دشوار است و بیان آن با حرف و زبان شدنی نیست.

از پیچ و خم های راه بگویید.

بالاخره در راه انداختن یک صنعتی که صنعت جدیدی است کار کردن از خرید مواد اولیه آن، فروشش و بدست آوردن تکنولوژی مربوط به آن و «اورهال» کردن ماشین آلات کار بسیاردشواری است. هرکدام از این افراد کارهای متفاوتی داشتند و تصمیم گرفتند که دور هم جمع شوند و در صنعت بسته بندی که قبلاً هیچوقت فعالیتی در آن نداشند شروع به کار کنند. در ابتدای راه سختی اصلی این است که بتوانند خودشان را به آن تکنولوژی روزبرسانند، سپس تلاش کنند که موانع و مشکلاتش را برطرف کنند. داشتن روابط عمومی بالا یکی از رمزهای موفقیت بعد از سخت کوشی است.

به دلیل اینکه یک قسمت عظیمی از این کارخرید و فروش و مبادله بوده، براساس این تبادل اخلاقی انجام می شده و اینکه بتوانند یک شرکتی را که دیگر تقریباً هیچ اعتباری درصنعت ندارد را به جایگاهی برسانند که همه به آن اطمینان کنند؛ چه از نظر مالی، چه از نظر کیفی و از دیگر نظرات که این خود جزو نقاط قوت است. هنوز هم که ما بیشتر از بیست سال است که با شرکت زرین سلولز فعالیت داریم، درحیطه های مختلف و در«تلرانس» های مختلف تولیدی اصول خودمان را دنبال می کنیم.

اگر هم بخواهند یک نکته را برای ما اعلام کنند به شدت پشتیبانشان بودیم و به به شدت سر حرف خود ایستاده ایم و این اعتماد برای ما وجود دارد که بتوانیم با کاوه سلولزکارکنیم.

مطمئناً مجموعه های بزرگتر و با تکنولوژی های بیشتر و به روزتر و باسابقه ی بیشتر در ایران وجود دارند که خیلی از جاها نمی توانند با مارقابت کنند و این به خاطر تعهدی است که نفرات به مشتری ها دارند و سعی می کنند به نحوی با مشتری برخورد کنند که حتی اگر قرار باشد با ما کار نکند خیلی برایش سخت می شود؛ به این دلیل که استانداردهایش بالا می رود. مخصوصاً در سرویس دهی و خدمات پس ازفروش که انجام می دهیم وضمناً در نمونه سازی هایی که داریم.

ترازپویش را در آپارات، یوتیوب ، اینستاگرام و دیگر شبکه ها دنبال کنید!

Social Media - TarazPouyesh

دو مرد بزرگی که کم نیاوردند!

آقای رحمانی وپدرم هردویشان پا به پای هم دراین مسیرآمدند. آقای رحمانی رییس هیئت مدیره هستند و سهام دارارشد این مجموعه.

بیشترفعالیت های فروش وخرید را آقای رحمانی انجام می دادند و کارهای مربوط به بحث های مالی و مالیاتی را پدرم پیگیری می کردند.

درابتدا گفتم که همه این بزرگان کار فیزیکی و تولیدی هم انجام می دادند چون این مجموعه درسال های ابتدایی وسعت خرید و فروش نداشت و ما درسال های ابتدایی فقط به یک شرکت جنس می فروختیم، بعد این حیطه وسیع تر شد و به بزرگترین تولید کننده منقسم ایران تبدیل شدیم و سپس تصمیم گرفتند فیلد را به روز نگاه دارند.

جزئیاتی از کار در صنایع چاپ و بسته بندی کاوه سلولز زرین بفرمایید.

صفحات کاغذی که در بسته بندی ها بین یا داخل بسته بندی لیوان ها گذاشته می شود یا صفحات مشبکی که گذاشته می شود تا لیوان ها بهم برخورد نکنند، ما تولید منقسم می کردیم. یعنی صفحاتی به ارتفاع ده سانتی متر که فقط یک چاک وسطش داشت.

یکی از چیزهایی که درآن زمان برای ما مهم بود و نوآوری محسوب می شد، این بود که درآن زمان همه این صفحات را خام می فروختند یعنی صفحات جدا از هم تحویل شرکت ها می شد. شرکت ما شروع کرد به این کار که؛ این ها را در داخل هم کرده و پرکردن و بستن و اولین شرکتی که این ها را چفت شده و آماده تحویل مشتری می داد ما بودیم.

پس ابتدا لاین فعالیت شما محدود بود؟

بله ما فقط یک لاینی داشتیم که فقط این ها را چفت کنند و مدل خاصی بسته بندی می کردند که این به همان صورت به دست مشتری برسد. به آن صفحه مشبک ها منقسم می گویند و بین هر دو صفحه مشبک یه منقسم می گذاشتند که لیوان ها بهم برخورد نکند.

بعدها بهداشت یک سری ایراداتی گرفت که گفتند این ها خیلی بهداشتی نیستند و ممکن است پرز داشته باشند و بهداشتی نباشد و چون از بازیافت تهیه می شوند خیلی تمیز و بهداشتی نیستند. اکنون از صفحه های پشت طوسی و لمینیتی استفاده می کنند و آن صنعت قدیم کاملاً جمع شده و دیگر کاربردی ندارد.

نام کاوه سلولز زرین را چگونه انتخاب کردید ؟

ایران سلولز نام مجموعه ای بود که خریداری شده بود، بعدها چون ایران سلولز قرار بود به یک مجموعه ی دیگری تبدیل شود چون می‌خواستیم یک قسمتی از سابقه را با خود داشته و یک آشنایی برای نفرات داشته باشد نزدیک ترین اسم کاوه سلولز بود و شهرک صنعتی که ما در آن هستیم شهرک صنعتی کاوه نام دارد، درنتیجه به کاوه سلولز تغییر نام پیدا کرد.

دوباره قرار بر این بود که کاوه سلولز با کاوه سلولز زرین هم راستا کارکنند، بعدا تصمیم گرفته شد کاوه سلولز منحل شود و کاوه سلولز زرین به تنهایی کار کند. دوباره نزدیک ترین چیزی که می توانست کاوه سلولز زرین را برای مشتری تداعی کند وتفاوتی ایجاد نشود و بدانند با همان شرکت کار می کنند، فقط یک پسوند زرین بود.

پیشینه ای از یک اتفاق

می توان گفت شاید یک مقدار قسمت بوده که ما وارد این عرصه شویم. زیرا مدیران ارشد این مجموعه کار و مشغولیت قبلی‌شان با این صنعت بسته بندی مرتبط نبود. آقای رحمانی درکارهای فنی و برقی برای شرکت ها در شهرک صنعتی فعالیت می کردند و کارهای پشتیبانی برای شرکت های دیگر انجام می دادند و در صنعت بسته بندی و حتی تولید نبوده اند، ولی خوب آن شرایطی که پیش آمد و آن شرکتی که سر راهشان قرارگرفت، که همان فعالیت را انجام می داد آن ها هم که شرکت را خریداری کردند، با همان ماشین آلات و با همان تکنولوژی شروع کردند، که همان راه را ادامه دادند.

ایده آل ها و سقف موفقیت صنایع چاپ و بسته بندی کاوه سلولز زرین

برای موفقیت سقفی نداریم. درهمین چهار و پنج سال گذشته چه مشتری ها و چه تامین کننده ها چه پرسنلی که داخل شرکت هستند تغییراتی را به وضوح دیده اند. درحوزه تکنولوژی ماشین آلات و آموزش پرسنلی. اینکه بخواهیم در صنعت دیگری ورود کنیم بحثی برایش فعلا نداریم ولی اگر بخواهیم در همین حوزه ای که هستیم رشد کنیم و پیشرفت و نوآوری داشته باشیم و سطح های جدیدی را در آن پیدا کنیم بله و هر روز همین کار را انجام می دهیم.

از همکاری با تراز پویش بگویید.

برای موفقیت سقفی نداریم ولی اگر بخواهیم در همین حوزه ای که هستیم رشد کنیم و پیشرفت و نوآوری داشته باشیم و سطح های جدیدی را در آن پیدا کنیم بله. برای تحقق این موفقیت ها ما سیستم برنامه ریزی ترازپویش را انتخاب کردیم. ترازپویش و تیم پشتیبانی آن ها همواره همراه ما بوده و ایده های خوبی به ما داده است.

ترازپویش یک شعار جالب دارد، آن هم «یادگیری و یاددهی» است. آن ها واقعا به این اصل پایبند هستند به طوری که هم ما به آنها و هم آن ها به ما ایده ها و مطالبی را یادآور شده اند که قطع به یقین برای ما بسیار مفید بوده است.

با ترازپویش درهمین سال های گذشته چه مشتری ها؛ چه تامین کننده ها و چه پرسنلی که داخل شرکت هستند تغییراتی را به وضوح دیده اند. درحوزه تکنولوژی ماشین آلات و آموزش پرسنلی پیشرفت هایی داشتیم که مدیون ترازپویش هستیم.

دورنمای کاوه سلولز زرین چیست؟

ما در کاوه سلولز زرین۱۶۰ نفر نیروی مستقیم داریم که در این مجموعه فعالیت می کنند و تقریباً سه الی چهار سالی است که این تعداد پرسنل داریم. اولویت ما در بحث کیفیت می باشد یعنی اگر قرار باشد رشدی برای مجموعه قائل شویم به معنای رشد فیزیکی رشد تعدادی در تولید یا رشد مترمربعی نیست. اولویتمان این است که تأمین کننده اول در بحث کیفیت درایران باشیم. مطمئنأ در اولویت های بعدی بحث تیراژ را داریم.

اکنون ما داریم ماشین آلات جدید را نصب می کنیم مخصوصاً در بحث چاپ که می توانیم بی رقیب یا کم رقیب باشند. شاید در آینده وارد بحث کاغذسازی هم شویم ولی فعلاً برنامه ای برای آن نداریم.

و سخن پایانی؟

از شما بابت تنظیم این مصاحبه سپاسگزارم و برای تیم ترازپویش آرزوی موفقیت دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *