جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فرآیند خرید

فرآیند خرید

شناخت فرآیند فروش مشتریان بسیار مهم است . در ابتدا ممکن است مشتریان بالقوه چیزی در مورد سازمان شما ندانند، اما بعضا در انتها اقدام به خرید محصولات و کالاهای شما می‌کنند . شناخت صحیح این فرایند به شما کمک می‌کند تا از موفق بودن خود در فروش و چگونگی روند آن اطلاعات لازم را بدست آورید .

فرآیند خرید

پایگاه داده یا سیستم مدیریت روابط با مشتری CRM   اطلاعات ارزشمندی در مورد مشتریان شما دارد که به شما در شناخت نیازهای آنان و نحوه تصمیم‌گیری در خریدهای آنان کمک می کند.

فرایند خرید پایه‌ای به صورت ذیل است :

 • نا آگاهی – ما دقیقا نمی‌دانم که شما چه می‌خواهید.
 • آگاهی – ما می‌دانم شما چه می‌خواهید، اما …
 • علاقه – بله، درست است. اما مطمئن نیستم شما چه می‌خواهید …
 • متقاعد – صحبت شما قابل قبول است ، اما آیا واقعا به آن نیاز دارم ؟
 • میل – بله! من آن را می‌خواهم، اما چگونه باید آن را به دست بیاورم؟
 • اقدام – حال من می‌دانم که چگونه آن را به آسانی به دست بیاورم.

سیستم CRM خوب، می‌تواند عملکردها را موازای بین مشتریان بالقوه و مشتریان واقعی پیگیری کند. با انجام این کارها، امکان دارد وضعیت مشتریان بالقوه خاص را در فرایند شناسایی کنید و تا زمانی‌که از شما خرید می‌کنند، آنها را از یک سطح به سطح دیگر ببرید.

 

شناخت واحد تصمیم‌ گیری

در اغلب موارد ، تنها یک فرد نیست که در مورد خرید محصولات و خدمات شما تصمیم می‌گیرد. در بسیاری از اوقات ، بیش از یک فرد در تصمیم‌گیری خرید شرکت می‌کند. برای مثال، بچه‌ها روی والدین خود تاثیر می‌گذارند؛ در بازارهای B2B، ارزش خرید بیشتر، افراد بیشتری را وارد تصمیم‌گیری می‌کند. ما آن را واحد تصمیم‌گیری یا  DMU  می‌نامیم.  DMU ها ممکن است فردی یا گروهی باشد.

شش قانون ممکن در  DMU ها وجود دارد. گفتنی است که برخی از افراد یا گروه ها ممکن است بیش از یک نقش عملکردی در تصمیم خرید داشته باشند :

 • کاربران –  این افراد از محصولات و کالاهای شما استفاده خواهند کرد و ممکن است در خدمات پس از فروش هم شرکت کنند. اما هنوز وجود آنان در تصمیم‌گیری در مورد تامین‌کنندگان و سفارش‌گیری ضروری نیست.
 • تاثیرگذاران – این افراد در فرایند تصمیم‌گیری تاثیر دارند. ممکن است اصلا از محصولات و خدمات شما استفاده نکنند. ممکن است خارج از سازمان شما باشند. ممکن است مشاوران فنی، روزنامه‌نگار یا صاحبان بودجه باشند که روی میزان هزینه در سیستم جدید تاثیر می‌گذارند.
 • تصمیم‌گیران – نظرات و ایده‌هایی از بقیه افراد در DMU می‌گیرند تا به تصمیم نهایی برسند. در سازمان‌های بزرگتر، تصمیم به عهده بخش IT خواهد بود که به دیگر افراد در DMU توصیه می‌کنند. ممکن است یک نفر یا یک تیم باشد.
 • تاییدکنندگان – اغلب، صاحبان بودجه یا تیم مدیریتی هستند. آنها به تصمیمات پایان می‌دهند تا سیستم جدیدی را بخرند.
 • خریداران – در سفارشات و رسیدگی به تامین‌کنندگان شرکت دارند تا ضمانت کنند که سیستم جدید ویژگی‌های خود را دارد، سر موقع به دست آنها رسیده است و بر اساس زمان‌بندی نصب شده است.
 • دروازه‌بانان – کنترل دسترسی به بقیه افراد DMU، برای مثال دستیارانی که کنترل ‌کنند آیا تامین‌کنندگان می‌خواهند با افراد بالا صحبت کنند یا با آنها ملاقات کنند.

سیستم CRM خوب، شامل اطلاعاتی درمورد DMUهاست که هر فرد یا گروه در فرایند خرید را شامل می‌شود.

بدانید که سیستم‌های CRM خیلی پیچیده‌تر از لیست‌های ایمیل ساده هستند. زیرا، آنها اطلاعات رفتاری و اولویت‌های مشتریان را نگهداری می‌کنند، آنها می‌توانند رضایت و نگهداری مشتریان را ارتقا دهند، آنها می‌توانند به شما در شناسایی موثرتر نیازهای مشتریان کمک کنند، آنها به شما اجازه می‌دهند تا محصولات مرتبط و محصولات متنوع‌تری را بفروشید و سودآوری خود را بهبود ببخشید .

 

شرکت مهندسی مشاور ترازپویش

l w w w . T P – C O . C O M l

 

 

همچنین بخوانید : 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به روز ترین راهکارهای مدیریت کسب و کار