جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

چند مورد از مهارت های یک حسابدار موفق

چند مورد از مهارت های یک حسابدار موفق

حسابداری، در هر کسب و کاری امری بسیار حساس، مهم و ضروری است چرا که اشتباهات هر چند کوچک حسابداران می تواند منجر به ضرر و زیان های مالی بسیار زیادی برای سازمان ها و یا شرکت ها شود. علاوه بر آن، مهارت یک حسابدار می تواند سهم بسیاری در افزایش سود مجموعه داشته باشد و در طولانی مدت باعث افزایش ثروت صاحبان سهام شود.

هر حسابداری می خواهد در کارش موفق باشد، پیشرفت کند و سمت مدیر مالی مجموعه را به دست آورد و درآمد بیشتری کسب کند. برای رسیدن به این نقطه لازم است مهارت هایی را درخود پرورش داده و تقویت کند.

با آن که حسابداران، متناسب با انوع شرکت یا موسسه ای که در آن مشغول به کار می شوند، وظایف متفاوتی خواهند داشت ولی به طور کلی می توان گفت داشتن تعدادی از مهارت ها به طور عمومی برای یک حسابدار موفق ضروری است. ما در این مطلب می خواهیم به ده ویژگی عمومی حسابدار موفق اشاره کنیم، پس با ترازپویش همراه باشید…

 

داشتن تحصیلاتی مرتبط

داشتن تحصیلات دانشگاهی در یکی از رشته های حسابداری، مدیریت یا اقتصاد باعث میشود حسابدار اطلاعات علمی کافی در زمینه کار خود داشته باشد.

 

تمرکز دقیق بر یک یا دو شاخه از حسابداری ( علاوه بر آشنایی اولیه یا کلی با همه بخش های حسابداری )

حسابداری انواع مختلفی دارد مانند حسابداری مالی، حسابداری صنعتی، حسابداری دولتی. بهتر است حسابدار علاوه بر آشنایی کلی با انواع مختلف، تمرکز خود را روی یک یا دو شاخه حسابداری بگذارد. این تمرکز باعث شده تا تجریه بالایی در همان شاخه پیدا کند و به عنوان یک متخصص در آن زمینه شناخته شود.

 

آشنا به فناوری اطلاعات، کار با نرم افزار های متفاوت حسابداری و تسلط به نرم افزار های آفیس

امروزه در همه شرکت ها و سازمان ها، نرم افزار های حسابداری به عنوان ابزار مدیریتی و مالی مورد استفاده قرار می گیرد، پس لازم است حسابدار با نحوه کار این نرم افزارها آشنایی داشته باشد.

توانایی استفاده از برنامه های آفیس در تهیه گزارش های تحلیلی و آماری یک امتیاز مثبت برای حسابدار محسوب خواهد شد.

 

قدرت بالای تجزیه و تحلیل اطلاعات و محاسبه دقیق سود و زیان شرکت

از وظایف یک حسابدار تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی شرکت و تهیه گزارشات مدیریتی است. گزارشاتی که به مدیر و صاحبان سهام نشان دهد آیا کسب و کارشان سودده هست یا خیر.

لازم است حسابدار قدرت تحلیل و نتیجه گیری صحیح بر اساس اطلاعات مالی شرکت را داشته باشد.

 

آشنایی کامل یا حسابداری حقوق و دستمزد، قوانین کار و روش محاسبه حقوق پرسنل

یکی دیگر از وطایف حسابداران، محاسبه حقوق و دستمزد پرسنل سازمان است. البته می توان گفت حسابداری حقوق و دستمزد خود یک شاخه تخصصی از حسابداری است.

اما بهتر است همه حسابداران با این مقوله آشنایی کافی داشته باشند. اطلاع از قوانین و بخشنامه های مرتبط با نحوه محاسبه حقوق پایه، اضافه کاری، سایر مزایا و کسور می تواند مهارت حسابداری حقوق و دستمزد را به یک حسابدار اضافه کند.

 

تسلط به قانون های مالیات

مبحث مالیات بسیار مهم و حساس است. اشتباه و سهل انگاری در این بحث، قابل جبران نیست و هزینه های زیادی را به سازمان تحمیل میکند. برای همه حسابداران لازم است دانش کامل و تسلط لازم به قوانین مالیاتی مانند مالیات عملکرد، ارزش افزوده، حقوق و تکلیفی و معافیتهای مالیاتی کشور داشته باشند. توانایی تهیه گزارشات مربوط به سازمان های دولتی را کسب کنند و به طور دقیق و منظم در زمان های تعیین شده گزارش ها را ارائه دهند.

 

ارائه راهکار هایی برای کاهش هزینه ها و افزایش سود شرکت

حسابداری که می خواهد پله های ترقی را طی کند و به عنوان مدیر مالی مجموعه فعالیت کند باید بتواند برای مدیریت سازمان مثل یک مشاور عمل کند.

او باید بتواند جلوی ضرر و زیان را بگیرد و راه هایی برای افزایش سود شرکت پیشنهاد دهد. برای رسیدن به این نقطه لازم است که حسابدار در همه جزییات دقت کافی داشته باشد. اطلاعات را جمع آوری و سازماندهی کند و صادقانه و دلسوزانه مشکلات موجود را مطرح کند و راه حل پیشنهاد دهد.

 

داشتن روابط عمومی بالا

حسابدار باید توانایی خوبی در برقراری ارتباط موثر با مدیران و سهامداران شرکت و سازمان های بیرونی مانند اداره مالیات و بیمه و غیره را داشته باشد.

بتواند ارتباط کاری خوبی با سایر همکاران خود داشته باشد توانایی اداره جلسات را داشته باشد و برای حضور در جلسات سازمان های بیرونی مانند دارایی، آمادگی کافی داشته باشد.

 

دقت و تمرکز بسیار بالا در کار

دقت و نظم در تمامی کارها لازم می شود. پس در مورد حسابداری این امر مهم تر است. چرا که حسابدار تمام روز با اعداد و ارقام ریز و درشت سروکار دارد.

او باید دقیق و سر موقع همه اتفاقات مالی را ثبت کند و کنترل و بازنگری دقیقی رو کار روزانه خود داشته باشد.

رازداری کامل در مورد اطلاعات مالی شرکت و سهامداران حسابدار همه اطلاعات مالی سازمان را میداند. او مورد اعتماد است و از جزئی ترین مسایل مالی صاحبان سهام و مدیران آگاه است. در پاسخ به این اعتماد لازم است بسیار رازدار باشد و از افشای مسائل مالی سازمان خود داری کند.

 

شرکت مهندسی مشاور ترازپویش

l w w w . T P – C O . C O M l

 

 

همچنین بخوانید : 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به روز ترین راهکارهای مدیریت کسب و کار