حسابداری حقوق و دستمزد 

حقوق و دستمزد نشان دهنده سهم نیروی کار در تولید محصولات و ارائه خدمات بوده و یکی از مهمترین هزینه­ های عملیاتی بیشتر سازمان­ هاست و مستلزم اندازه گیری، کنترل و تجزیه وتحلیل مستمر می باشد.

در حقیقت آنچه در ازای کار انجام شده توسط کارکنان به طور ماهانه به آنها پرداخت می­گردد «حقوق» و پرداختی به آنها اصطلاحاً دستمزد نامیده می­شود که بر حسب ساعت، روز، ماه و یا مقدار تولید، تعیین می­ گردد.

با توجه به اینکه در بسیاری از سازمان­ ها، نیروی انسانی ماهر و متخصص همانند دارایی­ های فیزیکی و سرمایه گذاری­ های آن سازمان دارای اهمیت اساسی است و مدیران به منظور افزایش کارآیی سازمان تحت سرپرستی خود همواره مبالغ هنگفتی را صرف حقوق پرسنل می­کنند، لذا محاسبه و پرداخت حقوق و مزایای کارکنان یکی از مهم‌ترین و در عین حال زمان برترین محاسبات بخش‌های مالی و اداری هر شرکتی است که به دقت بالایی نیازمند است.

در حسابداری حقوق و دستمزد، حسابداران جمع مبالغ پرداختی به کارکنان شامل دستمزد ثابت (حقوق پایه) بر مبنای ساعات یا روزهای کارکرد، اضافه کاری، نوبت کاری، شب کاری، حق مأموریت، حق ایاب و ذهاب، حق مسکن و خواروبار، حق اولاد و عائله مندی، عیدی (پاداش آخر سال)، پاداش افزایش تولید، بازخرید مرخصی و … را محاسبه و هزینه بیمه تأمین اجتماعی سهم کارگر و مالیات و سایر کسورات(اقساط وام، مساعده دریافتی و …) را از آن کسر می­نمایند که مبلغ محاسبه شده به عنوان مبلغ خالص قابل پرداخت به کارکنان خواهد بود.

 نرم افزار حقوق و دستمزد شرکت مهندسی تراز پویش 

در گذشته محاسبه حقوق، اضافه کاری، پاداش­ها، بیمه و مالیات حقوق و … آن هم برای تعداد زیادی پرسنل در مؤسسات کوچک و حتی بزرگ به صورت دستی انجام می­شد که این کار هم خسته کننده و وقت گیر بود و هم احتمال خطا و اشتباه در آن وجود داشت ولی امروزه در همه مؤسسات کوچک جهت تسهیل در اجرای روندهای خاص محاسبه حقوق و دستمزد، متخصصان به وسیله سیستم های پردازش رایانه­ ای اقدام به طراحی نرم افزارهای حقوق و دستمزد خاص، مناسب و منطبق با آخرین قوانین و مقررات مربوط به حقوق نموده ­اند.

هوشمندی این نرم افزارها تمامی مشکلات و پیچیدگی­ های حسابداری حقوق دستمزد را که از مهم‌ترین هزینه‌های یک سازمان و بخش قابل توجهی از بهای تمام‌شده کالا و خدمات است را مرتفع نموده است. به طور مثال ثبت سند حسابداری که از جمله مشکلات حسابداری حقوق به شمار می­آید و صدور آن بصورت غیر مکانیزه بسیار زمانبر و همراه با خطا می­ باشد با طراحی درست نرم­ افزارها این امر به صورت مکانیزه در کوتاهترین زمان و با دقت بیشتر فراهم شده است.

لذا نرم افزار حقوق و دستمزد یکی از مهمترین عوامل مدیریت منابع انسانی است و بکارگیری صحیح این سیستم تاثیر مثبتی در جذب نیرو رضایت کارکنان و همچنین ایجاد عوامل انگیزشی در پرسنل را به همراه خواهد داشت.

نرم افزار حقوق و دستمزد شرکت مهندسی تراز پویش منطبق با نیازهای مشتریان طراحی و پیاده سازی شده است که با رعایت قوانین و مقررات مربوط به بیمه و دارائی، حق بیمه سهم کارگر و احیاناً مالیات، وظیفه ­ی محاسبه و تعیین حقوق ناخالص، کسورات، خالص دریافتی هر یک از کارکنان و تهیه و تنظیم لیست حقوق براساس اطلاعات رسیده از سایر بخش ­های مرتبط نظیر واحد ثبت ورود و خروج را بر عهده دارد.

در چه سازمان‌هایی کاربرد دارد؟

این نرم افزار در کلیه سازمان­ ها و موسسات بازرگانی، خدماتی، تولیدی، پیمانکاری اعم از خصوصی و دولتی قابل اجراست.

چه کمکی به مدیران می‌کند؟

نرم افزار حقوق و دستمزد شرکت مهندسی تراز پویش یک ابزار بسیار مهم در اختیار مدیران حسابداری می‌باشد که علاوه بر ثبت و­ بایگانی اطلاعات کارکنان می­تواند دستمزد آنها را به صورتی منظم و با رویه‌ای یکسان محاسبه و پرداخت نماید و گزارش­های متنوعی از آن‌ها تهیه و همچنین تعامل خود را با مراکز و سازمان‌های مرتبط (مانند بیمه، دارایی و…) تسهیل نماید.

در چه محیطی قابل اجرا می­باشد؟

نرم افزار حقوق و دستمزد شرکت مهندسی تراز پویش در محیط سیستم عامل ویندوز با رابط کاربری قوی ابزاری صحیح برای یاری مدیران حسابداری در محاسبه و پرداخت منظم و سریع حقوق کارکنان می ­باشد.

با چه سیستم­هایی در ارتباط است؟

نرم افزار حقوق و دستمزد شرکت مهندسی تراز پویش به صورت یکپارچه با سایر سیستم ­ها نظیر کارگزینی، ثبت اوقات کار (کنترل ورود وخروج پرسنل) اموال، سهام و خزانه‌داری و … درارتباط است.

ویژگی ­ها و امکانات نرم افزار حقوق و دستمزد چیست؟

محاسبات آن چگونه است؟

گزارشات آن چیست؟

 

 

.