راهکارهای صنعت رنگ و رزین

راهکارهای صنعت رنگ و رزین

صنعت رنگ سازی در ایران سابقه ای دیرین دارد. از ساخت رنگ و چسب توسط استاد کاران پای کار با استفاده از مواد گیاهی و معدنی با روش های سنتی برای رنگ آمیزی کاخ ها و ابنیه حکومتی تا تاسیس نخستین کارخانه در سال ۱۳۱۸ و تاسیس شرکت سرو با هدف تولید و عرضه رنگ روغنی کارخانه ای. از آن زمان تا مدت طولانی رنگ روغن کارخانه ای با استفاده از روغن های گیاهی و پودرهای معدنی تولید می شد تا این که سر انجام در سال ۱۳۴۱ نخستین محصول رنگ روغنی با استفاده از رزین الکید توسط شرکت پلاسکار به بازار عرضه شد. رنگ در دنیای امروز نقش بسیار مهمی در پرورش ذوق و قرایح بشری و نیاز های زیبا شناختی وی ایفا می کند. بدین جهت است که احساس رنگ را به تعبیری حس هفتم می‌ گویند.

در پهنه تولید تزئین خانه‌ ها، پوشاک، نقاشی، صنایع مختلف و امور ارتباطات محصولات مصرفی، همه و همه با رنگ سر و کار دارند. به طور کلی، از رنگ علاوه بر ایجاد زیبایی محیط، جهت حفاظت اشیا در مقابل عوامل طبیعی و غیره استفاده می‌ شود. در سال ۱۳۸۱، اولین واحد رنگ سازی امروزی به نام رنگ سازی ایران اقدام به تولید و عرضه رنگ روغنی کارخانه‌ ای نمود و پس از آن شرکت های رنگ سرو و رنگ شمس فعالیت رنگسازی خود را آغاز نمودند. از اواخر دهه ۵۰ تعداد واحد های تولید کننده رنگ افزایش یافت و امروز صنعت رنگ کشور با بیـش از ۳۵۰ واحد صنعتی مجاز با مجموع ظرفیت ۹۰۰ هزار تن در سال تولید انواع رنگ های ساختمانی و صنعتی و همچنین صد ها واحد غیر مجاز مشغول به فعالیت می باشد.

صنعت تولید رزین های مورد مصرف در رنگ سازی نیز در کشور سابقه ای طولانی دارد. برای بررسی تاریخچه این صنعت به سال ۱۳۴۴ باز می‌ گردیم که برای اولین بار رزین الکید به وسیله رنگ سازی ایران و رزیـن پلی‌ وینیل‌ استات نیز توسط پلاسکار تولید گردید و پس از آن شرکت های پارس سادولین، دیروپ ایران اقدام به تولید رزین الکید و هو خست ایران به تولید رزین پلی‌ وینیل‌ استات همت گماردند. و امروز صنعت رزین کشور با بیش از ۱۲۰ واحد صنعتی و مجموع ظرفیت ۷۵۰ هزار تن در سال قادر است انواع رزین های پلی‌ وینیل‌ استات و کوپلیمر های آن، انواع رزین های الکید و اصلاح شده آن، آمینو رزین ها، انواع پلی‌ استر غیر اشباع، رزین های اکریلیک و رزین فنولیک را تولید نماید.

با توجه به اهمیت صنعت رنگ در زیر ساختهای توسعه کشور و نیز تفاوت های محسوس آن با صنایع دیگر شرکت شرکت ترازپویش بر تخصص کارشناسان فنی و تجارب ارزنده مدیران تولید و مالی این صنایع اقدام به تهیه نرم افزار جامع برای صنعت رنگ گردید. شرکت مهندسی مشاور ترازپویش به عنوان یک شریک تجاری برای شرکت‌ های فعال در صنعت رنگ و رزین با هدف تامین نیازهای خاص این صنعت، راهکاری مبتنی بر فناوری اطلاعات را برای این صنعت ارائه کرده است. تنوع بسیار زیاد محصولات و تولید بر اساس نقشه محصولات امری است که شرکت های فعال در این حوزه را مجاب می کند تا به سمت فناوری رفته و بخش های مختلف واحد خود را سیستماتیک کنند. نرم افزار شرکت ترازپویش می تواند تمامی بخش های مدیریتی این صنعت را به صورت یکپارچه با سایر سیستم ها، در اختیار شما بگذارد. تهیه بهای تمام شده محصولات و مدیریت هزینه‌ها، فعالیت به صورت تولید انبوه و عدم امکان نگهداری موجودی در انبارها، کنترل کیفی فوق العاده قوی جهت جلوگیری از ایجاد ضایعات بالا، کنترل محصولات خط تلید بر اساس ردیابی و دیگر موارد از جمله امکانات این نرم افزار بزرگ می باشد. از آنجا که در صنایع رنگ پارامتر های متعددی در تعیین بهای تمام شده محصولات نقش دارند، به دست آوردن بهای تمام شده دارای ظرافت‌ ها و ملاحظات تخصصی خاص این صنعت است. راهکار شرکت ترازپویش امکان کنترل فعالیت‌ ها و هزینه‌ ها را در اختیار مدیران و برنامه‌ ریزان قرار می دهد و بستر مناسبی را برای پیاده‌ سازی حسابداری سنجش مسئولیت فراهم می آورد. گزارش‌ های این نرم‌ افزار می تواند مدیریت را در استفاده بهینه از امکانات بالقوه، کسب فرصت‌ های جدید، بهبود وضعیت موجود، برقراری کنترل‌ های عملیاتی و پیش‌ بینی دقیق‌ تر آینده‌ فعالیت‌ ها یاری کند و فرآیند مدیریت را از طریق ارزیابی عینی اطلاعات به دست آمده بهینه سازد.

فرآیند مدیریت، تولید و فروش رنگ، به عنوان محصولی که نقش استراتژیک در زیر ساخت‌ های توسعه کشور و اجرای طرح‌ ها دارد، متفاوت با بسیاری محصولات صنایع دیگر است و بر این اساس مدیریت این فرآیند نیز از ویژگی ها و ظرافت‌ های خاصی برخوردار است. از این رو، ضرورت ارائه راهکاری که بتواند کارایی صنایع رنگ را در مدیریت، تولید و فروش رنگ افزایش دهد، به خوبی احساس می شود. اینک، شرکت مهندسی مشاور ترازپویش با سوابقی درخشان در صنعت فناوری اطلاعات و اجرای پروژه‌ های مدیریت منابع سازمانی، با بررسی مشکلات موجود در این صنعت و بهره گیری از کارشناسان و متخصصان این حرفه، راهکار نرم‌ افزاری صنعت رنگ را تولید کرده است. این شرکت اطمینان دارد با استقرار این سیستم‌ ها در سازمان شما تحولی قابل توجه در جهت تسریع فعالیت‌ ها و ارتقا بازدهی آن مجموعه محقق می گردد. افتخار ما، شرکت‌ های رنگسازی متعددی هستند که به طور عملیاتی از این راهکار استفاده کرده و آن ها را محک زده و از مزایای آن بهره مند شده اند.

نرم افزار شرکت مهندسی مشاور ترازپویش با ساختاری یکپارچه دارای ماژول های نرم افزاری مختلف از جمله حسابداری، انبار، خزانه، حقوق و دستمزد، بازرگانی، مدیریت ارتباط با مشتری، تولید و دیگر ماژول ها می باشد که با یک دیگر در تعامل هستند و در قالب یک نرم افزار یکپارچه، نیاز مدیران شرکت ها و سازمان های بزرگ را در بخش های مختلف کسب و کار بر طرف می سازد. کاهش هزینه های عملیاتی، بهبود هماهنگی میان واحد ها، دسترسی سریع و راحت به داده ها، کاهش وقفه های کاری و صرفه جویی در زمان، همه و همه از ویژگی های نرم افزار ترازپویش است. تجربه موفق پیاده سازی این نرم افزار در مجموعه های بزرگ چاپ در کشور، افتخار دیگری است که کیفیت نرم افزار های ترازپویش را تضمین می کند.

 

l w w w . T P – C O . C O M l