انتخاب بهترین نرم افزار بهای تمام شده

امروزه با افزایش رقابت مثبت و پیشرفت های اقتصادی، استفاده از روش ها و ابزار محاسبه بهای تمام شده مورد توجه سازمان های تولیدی و صنعتی قرار گرفته است.

دلیل آن از دست دادن سرمایه های کلان در تولید به علت عدم آگاهی از بهای تمام شده محصول می باشد و مدیران برای تصمیم گیری درباره تولیدات خود با توجه به گزارشات و تعریف بهای تمام شده برای عملیات سازمان برنامه ریزی می کنند.

از آن جایی که دسترسی به موقع و دقیق به اطلاعات و فعالیت های تولیدی سازمان ارزیابی مدیریتی را بهینه می کند، به جرات می توان نرم افزار بهای تمام شده محصول را نرم افزاری استراتژیک برای موسسات و سازمان های تولیدی دانست.

چالش مدیران ارشد

یکی از چالش ‌های مدیران ارشد، شناسایی بهای تمام شده کالاها یا خدمات ارائه شده توسط آن واحد است. به نحوی که بتواند او را در تصمیم گیری‌ های حیاتی سازمان یاری دهد.

رقابت بین شرکت های تولیدی همواره باعث شده است تا مدیران در جهت کاهش هزینه تولید و یا کاهش قیمت تمام شده محصولات گام بردارند.

در گذشته کنترل فعالیت ‌ها و هزینه ‌ها به شکل کاملا سنتی صورت می گرفت و قیمت دقیق ساخت یک کالا نا مشخص بود، اما امروزه سازمان‌ ها بیشتر از گذشته به خاطر مشکلات مالی تحت فشار هستند و روش­ های سنتی دیگر پاسخگوی نیازهای مدیران نیست.

در رابطه با بهای تمام شده یکی از نیاز های مدیران، قابلیت پیش بینی و اندازه گیری بهینه ظرفیت است. با در نظر گرفتن پیش نیاز های لازم در فرآیند کاری واحد تجاری و به کارگیری روش های جدید محاسبه بهای تمام شده مانند هزینه یابی، دستیابی و محاسبه اطلاعات با نرم افزار بهای تمام شده امکان پذیر است.

یکی دیگر از چالش هایی که در این زمینه باعث نگرانی مدیران می شود، سطوح دسترسی کاربران است که در محدودیت سطح دسترسی باعث می شود فقط تعدادی کارشناس بتوانند از نرم افزار استفاده و محاسبه به کندی انجام شود، اما این نرم افزار با ایجاد سطوح دسترسی نامحدود و مدیریت شده به کاربر امکان جمع آوری و تهیه اطلاعات با سرعت را می دهد.

حسابداری بهای تمام شده چیست؟

حسابداری بهای تمام شده یک ابزار بسیار مهم در اختیار مدیریت می ‌باشد تا مدیران با استفاده از حسابداری صنعتی، بهای تمام شده تولیدات خود را محاسبه و کنترل را بر روی هزینه ‌های مواد، دستمزد و سایر هزینه ‌های تولید اعمال نموده و با داشتن گزارشات دقیق و صحیح از عوامل هزینه، تصمیمات لازم در جهت افزایش تولید، افزایش بهره وری، کاهش بهای تمام شده و در نهایت افزایش سود را اتخاذ نمایند.

 حسابداری بهای تمام شده در کنار حسابداری مالی گزارشاتی از جزئیات تولید و مراکز ایجاد هزینه ارائه می دهد و به صورت دقیق مقدار مصرف مواد، میزان تولید، ساعات کار انجام شده و هزینه های سایر عوامل تولید را در اختیار مدیریت قرار می دهد.

تصمیمات مدیریت نیازمند پایه های اطلاعاتی است که بهای تمام شده یکی از مهم ترین این اطلاعات است که جزئیات مرتبط با هزینه ها را براى استفاده در سیستم حسابدارى مدیریت و حسابدارى مالى گردآورى، انباشت و ارائه می کند.

در حقیقت حسابداری بهای تمام شده به زبان ساده مجموع هرینه های مستقیم و غیر مستقیم کالا های تولیدی است که در نتیجه پیشرفت‌‌ های اقتصادی کشور و افزایش رقابت مثبت و دستیابی به بلوغ صنعتی در صنایع و سازمان ‌‌های مختلف ایجاد شده است.

 اجزای بهای تمام شده

۱ – مواد اولیه : مواد اولیه رکن اصلی تولید کالا و محصول می باشد.

مواد اولیه به دو بخش تقسیم می شود:

الف) مواد مستقیم : آن بخش از مواد مصرفی که از کالای ساخته شده جدائی ناپذیر است و مستقیماً در ساخت کالا نقش دارد.

ب) مواد غیرمستقیم : آن بخش از مواد مصرفی که بـرای تکمیل کالا ضـروری می باشد ولیکن به علت مصرف ناچیز آن نتوان آن را به عنوان مواد مستقیم مصرفی تولید طبقه بندی کرد مواد غیرمستقیم محسوب می شود.

۲ – دستمزد : حقوق و حق الزحمه ای که در جریان تولید و ساخت برای تبدیل مواد به کالا به کارگران پرداخت می شود را به عنوان دستمزد شناسایی می کنند. دستمزد نیز به دو بخش زیر تقسیم خواهد شد:

الف) دستمزد مستقیم : دستمزدی است که بابت کاری پرداخته می شود که مستقیم صرف تبدیل مواداولیه به کالای ساخته شده انجام می شود.

ب) دستمزد غیرمستقیم : دستمزدی است که بابت کاری پرداخت می شود که مستقیماً در ساخت و ترکیب کالای ساخته شده نقش نداشته است.

۳ – هزینه های سربار : کلیه هزینه هایی که در جریان تولید اتفاق می افتد ولیکن نمی توان آن ها را به طور مستقیم و مشخص به اقلامی از تولید یا محصولی خاص اختصاص داد به عنوان سربار کارخانه یا سایر هزینه ها شناسایی می‎شوند.

نمونه های مشخص این هزینه ها، مواد غیر مستقیم تولید، دستمزد غیر مستقیم، هزینه تعمیرات و هزینه های استهلاک ماشین آلات، هزینه بیمه و

 

چرا نرم افزار بهای تمام شده ( نرم افزار قیمت تمام شده ) شرکت مهندسی مشاور ترازپویش را انتخاب کنیم؟

نرم افزار بهای تمام شده شرکت مهندسی نرم افزار ترازپویش با یکپارچگی کامل با نرم افزار حسابداری، نرم افزار اموال و… شما را در رسیدن به بهای تمام شده کالای تولید شده یاری می ‌نماید.

این سیستم وظیفه شناسایی، ثبت، اندازه گیری، طبقه بندی و گزارش اطلاعات مرتبط با هزینه های تولید را دارد و برای مدیرانی است که تمایل دارند هزینه یابی محصولات خود را با سرعت و دقت بالا انجام دهند.

نرم افزار  بهای تمام شده تراز پویش بهای تمام شده محصولات را به دقت و به صورت کاملا اجرایی و عملیاتی محاسبه و اجرا می نماید و انحرافات پیش ‌آمده را با استاندارد ها به صورتی صحیح و مقبول گزارش گیری می کند.

از آن جا که این نرم افزار براساس خواسته مشتریان قابلیت پیاده سازی و اجرا دارد، کلیه مشتریان از کاربردهای این نرم افزار رضایت داشته و تمامی سوابق و نتایج اجرای این نرم افزار در شرکت های موجود، مثبت می باشد.

همچنین برای تعیین بهای تمام شده محصولات تولید شده در یک بنگاه اقتصادی، اطلاعات هزینه های زیادی تولید می شود که به کمک نرم افزار بهای تمام شده ترازپویش می توان با پیش بینی هزینه ها و درآمد ها و همچنین ارزیابی عملکرد تولید، صورت های مالی را تهیه و پشتیبانی از تصمیم گیرندگان و مدیران را ادامه داد.

این نرم افزار در چه سازمان‌ هایی کاربرد دارد؟

کاربرد نرم افزار بهای تمام شده شرکت مهندسی ترازپویش تنها محدود به کارخانجات و صنایع تولیدی نمی ‌باشد و سایر مؤسسات و شرکت ها (اعم از دولتی و خصوصی) نیز می توانند در جهت کارایی بیشتر از این نرم افزار استفاده نمایند.

نرم افزار بهای تمام شده شرکت مهندسی مشاور ترازپویش در چه محیطی قابل اجرا می باشد؟

نرم افزار بهای تمام شده تراز پویش در سیستم عامل ویندوز با رابط کاربری قوی ابزاری صحیح برای یاری مدیران در برنامه ریزی و تصمیم گیری ها می باشد.

این نرم افزار با چه سیستم هایی در ارتباط است؟

سیستم بهای تمام شده به صورت یکپارچه با سایر سیستم ها نظیر انبارداری، خرید و فروش، تولید، حسابداری و… در ارتباط است.

نرم افزار بهای تمام شده چه کمکی به مدیران می ‌کند؟

همانطور که گفته شد؛ این سیستم یک ابزار بسیار مهم در اختیار مدیریت می ‌باشد تا مدیران با استفاده از آن بهای تمام شده تولیدات خود را محاسبه کرده و هزینه ‌های مواد، دستمزد و سایر هزینه‌ های تولید را به صورت کاملاً دقیق کنترل نمایند.

گزارشات بهای تمام شده بدون کوچک ترین مغایرتی با گزارشات حسابداری، فروش و انبار مطابقت دارد و مدیران سازمان را در استفاده بهینه از امکانات بالقوه، ایجاد فرصت ‌های جدید و پیش ‌بینی دقیق ‌تر آینده فعالیت ‌ها یاری می ‌کند.

 

نرم افزار قیمت تمام شده

 

ویژگی ها و امکانات نرم افزار بهای تمام شده

 • کاربری آسان، کاربرد حرفه ای محاسبه بهای تمام شده در سطح برنامه های تولید کالا و سفارشات
 • ریالی کردن محصولات بر اساس بهای تمام شده کالا ساخته شده
 • تعیین عوامل هزینه تشکیل‌ دهنده بهای تمام ‌شده از جمله مواد، دستمزد، سربار، استهلاک و …
 • ارائه اطلاعات شفاف از هزینه های هر کالا در هر مرحله از تولید و کمک به اتخاذ تصمیمات مدیریتی مناسب و به موقع برای کاهش هزینه ها

محاسبات نرم افزار بهای تمام شده

محاسبه نرخ مواد، دستمزد و سربار به تفکیک محصولات

 • محاسبه بهای تمام شده به روش های استاندارد، واقعی و نرمال
 • محاسبه ضایعات تولید
 • محاسبه بهای تمام‌ شده به صورت مرحله ‌ای
 • محاسبه هزینه ‌های جذب‌ نشده تولید به تفکیک عوامل هزینه

 گزارشات این سیستم

گزارش‌ گردش ریالی و مقداری کالای در حال ساخت طی دوره

 • گزارش هزینه ها به تفکیک مراکز هزینه، پروژه ها و …
 • گزارش عملکرد مراکز هزینه
 • گزارش‌ های مقایسه ‌ای قیمت بهای تمام شده واقعی محصولات با قیمت بهای تمام شده استاندارد در زمان های مختلف
 • گزارش ‌های قیمت بهای تمام شده واقعی و استاندارد محصولات به تفکیک دستمزد، سربار و مواد بر اساس عملکرد دوره ای
 • گزارش‌ های انحرافات نرخ مواد، دستمزد و سربار
 • گزارش نقطه سر به سری محصولات و هزینه‌ های جذب نشده

 

 

شرکت مهندسی مشاور ترازپویش

| W W W . T P – C O . C O M |

| T a r a z A c a d e m y . T P – C O . C O M |