کنترل تولید چیست؟

با پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی، روشهای اداره نمودن فعالیت های تولیدی تغییر یافته است و استفاده از مجموعه­ای از تکنیک ­ها، مدل­ ها و روش ­های عملی جهت برنامه ریزی و کنترل تولید کالاها و خدمات دارای اهمیت ویژه ­ای می ­باشد.

با توجه به اینکه تولید بخشی از سازمان است که وظیفه آن تبدیل مجموعه ای از ورودی ها به خروجی های مورد نیاز(محصولات) است به طوری که از سطح کیفی مطلوبی برخوردار باشند. کنترل تولید برنامه­ریزی، سازماندهی، هدایت و کنترل فعالیت های فرآیند تولید در جهت ارائه کالا و خدمات با کمترین هزینه می­باشد.

نزدیک به یک قرن از به کارگیری دانش کنترل تولید در سازمان­ها سپری شده است و سیستم ­های تولید صنعتی، به هنگام و چابک رشد فزاینده­ای را در سازمان­های تولیدی داشته ­اند.

با استفاده از کنترل تولید کلیه فعالیت های تولیدی از ابتدای تولید تا خروج محصول نهایی از انبار و کارخانه تحت کنترل خواهد بود و تعداد مواد اولیه و محصول موجود در هر واحد تولیدی و انبار محصول مشخص می­ باشد و دست‌اندرکاران تولید می‌توانند پس از انجام کار، اطلاعات واقعی تولید از قبیل مقدار واقعی مصرف مواد، مقدار دقیق تولید محصولات و ضایعات، زمان واقعی صرف شده توسط هریک از نیروها را در این قسمت گزارش کنند.

اگر فرآیندهای تولید به خوبی مدیریت نشوند می­توانند هزینه های تولید و انبارداری را افزایش داده و در نهایت منجر به زیان مجموعه تولیدی گردند. لذا وجود سیستم های نظارتی بر فرآیند تولید می تواند به مدیران در جهت تصمیم گیری بهتر یاری رساند.

از دیدگاه نظری کنترل تولید شامل روش ها و مفاهیمی است که به وسیله آنها برنامه­ ها و طرح­ های ساخت تعیین گشته، دستورات جهت اجرای آنها صادر شده و اطلاعات در رابطه با کنترل ساخت و انطباق آن با برنامه تولید جمع آوری و ثبت گردد.

در حقیقت این سیستم اطلاعات جامع و لحظه ای متنوعی از عملکرد تولید و مقایسه آن با استانداردهای مهندسی ساخت و وضعیت کالای در جریان ساخت در اختیار مدیران قرار می­دهد. این سیستم به همراه سیستم برنامه­ریزی مواد و سیستم برنامه­ریزی تولید کل پروسه خط تولید را تحت کنترل در می­ آورد.

 نرم افزار کنترل تولید شرکت مهندسی تراز پویش

هنگامی که تولید بصورت متداول انجام شود وهمه چیز برطبق برنامه باشد، کنترل تولید یک فرایند ثابت ومعین خواهد بود، ولی چالش اصلی ازآنجایی آغاز می گردد که تولید ازبرنامه عقب بیفتد وبرنامه‌های جبرانی وتجدید نظر وارد کار گردند؛ دراین زمان است که وجود یک راهکار کنترل تولید برای عدم رخداد اتفاقات پیش‌بینی نشده خودرا بیش ازپیش نمایان می­سازد.

نرم افزار کنترل تولید درحقیقت پایش پروسه تولید بوده و اطلاعات ارزشمندی را دراختیار مدیران تولید خواهد گذاشت که تاثیر مستقیم در ظرفیتها، برنامه‌ریزی ­ها وهمچنین بهای تمام شده می­گذارد. یک سیستم کنترل تولید مکانیزه و یکپارچه با دیگر سیستمهای تولیدی، متضمن کمترین انحراف از برنامه تولید خواهد بود.

در حقیقت سیستم کنترل تولید با هدف کنترل عوامل تولید (مواد اولیه، ماشین و نیروی انسانی)، ثبت وقایع تولید و تهیه گزارشات تحلیلی برای مدیران ارشد و دیگر بخشهای سازمان تهیه شده است.

با کمک نرم افزار کنترل تولید می­توان وقایع خط تولید را بصورت آن لاین ثبت نمود و با استفاده از گزارشات دقیق و بروز تولید به نحو مناسبی فرآیند تولید را هدایت نمود. این سیستم می ­تواند بخش عمده اطلاعات لازم برای بهای تمام شده را فراهم آورد و قیمت تمام شده را برای هر بچ و در هر عملیات محاسبه نماید.

نرم افزار کنترل تولید شرکت مهندسی تراز پویش با رویکرد یکپارچگی و با توجه به سهولت کاربری عملکرد تولید را به موقع ثبت و با ارائه گزارشات دقیق و به موقع در خصوص میزان موجودی پای کار به تفکیک ایستگاه‌های کاری، برگه‌های کار صادره، راندمان ماشین آلات و پرسنل تولید و دیگر شاخص‌های عملکردی تولید، وظیفه­ حفظ و کنترل فرایند تولید را دارد.

در چه سازمان‌هایی کاربرد دارد؟

نرم افزار کنترل تولید شرکت مهندسی تراز پویش در کلیه سازمان­ها و موسسات بازرگانی، خدماتی، تولیدی، پیمانکاری اعم از خصوصی و دولتی قابل اجراست.

چه کمکی به مدیران می‌کند؟

نرم افزار کنترل تولید شرکت مهندسی تراز پویش که یک ابزار بسیار مهم به منظور ثبت عملکرد تولید محصولات و نیمه ساخته­ ها و نیز ایجاد قابلیت ثبت و نگهداری تمامی اطلاعات مربوط به تولید پس از طی مراحل تولید محصول می ­باشد و  به مدیران تولید کمک می‌کند تا با استفاده از اطلاعات حاصل از عملکرد پرسنل تولید و ماشین‌آلات، میزان تولید محصولات و ضایعات، مقدار واقعی مصرف مواد و وضعیت برگه‌های تولید بتوانند بهای تمام شده هر بچ در هر عملیات را محاسبه نموده و به راحتی تصمیم­گیری نمایند.

در چه محیطی قابل اجرا می­باشد؟

نرم افزار کنترل تولید شرکت مهندسی تراز پویش در محیط سیستم عامل ویندوز با رابط کاربری قوی ابزاری صحیح برای یاری مدیران تولید در جهت کنترل بخش­های مختلف تولید و عملکرد آن طراحی و پیاده‌سازی شده است.

با چه سیستم ­هایی در ارتباط است؟

سیستم کنترل تولید شرکت مهندسی تراز پویش به صورت یکپارچه با سیستم‌های کنترل تحویل مواد، انبار، کنترل کیفیت، بهای تمام شده، نگهداری و تعمیرات و … در ارتباط است.

ویژگی ­ها و امکانات آن چیست؟

محاسبات نرم افزار کنترل تولید چگونه است؟

گزارشات نرم افزار کنترل تولید چیست؟