داستان یک موفقیت: شرکت جهان گستر پرنیان

در صنعت کارتن سازی ایران یکی از نام هایی که همواره درخشیده و فعال و پویا به جلو حرکت می کند، «جهان گستر پرنیان» است. مجموعه ای که با اتکا به اهرم کیفیت و مشتری مداری موفق شده تا در این بازار بزرگ برای خود اعتباری کسب کند.

همکاری «جهان گستر پرنیان» و «ترازپویش»، بهانه ای شد برای سراغ گرفتن از آقای محمد واحدی قائم مقام «جهان گستر پرنیان».

لطفا خودتان را معرفی و درباره فعالیت های جهان گستر پرنیان توضیح بفرمایید.

بنده محمد واحدی هستم، قائم مقام شرکت جهان گستر پرنیان. زمینه فعالیت ما تولید انواع کارتن و ورق است، ما درمنطقه صنعتی اشتهارد با دو دستگاه ورق سازی وپنج ماشین چاپ به صورت ۲۴ساعته درحال کارهستیم. چشم انداز ما دراین صنعت این است که بتوانیم جزو ده برند برترایران باشیم و ماموریت اصلی ما می تواند ارائه کیفیت خوب با قیمت مناسب و خدمات خوب به مشتری باشد. خدمات خوب ارائه کردن  به مشتری، امروزه بسیار اهمیت دارد، ما دردنیایی کارمی کنیم که رقبای بسیارزیادی داریم و فعالیت های بسیار زیادی در این زمینه انجام می شود. تمایز ما علاوه برکیفیت، بایدنوع خدمات، سرویس دهی خوب، برخورد مناسب، اولویت دادن به مشتری، تامین نیازها و خواسته های مشتری باشد. من فکرمی کنم یکی از رازهای موفقیت ما، کیفیت وسرویس دهی مطلوب و مناسب به مشتری است.

از چه سالی به این حوزه ورود کردید و درباره دامنه فعالیت‌هایتان نیز صحبت کنید.

بنده از سال ۱۳۸۱ وارد صنعت بسته بندی شدم و این صنعت را بسیار دوست دارم و از همان سال تاکنون از این صنعت خارج نشدم وکار خود را با صنایع بسته بندی اصفهان شروع کردم، سپس به مجموعه کاغذسازی کهریزک پیوستم و بعد از آن هم به شرکت جهان گستر پرنیان آمدم وحدود ۷ سال است که دراین شرکت فعالیت می کنم. در این ۷ سال، یک دستگاه دور دوز ویک ماشین چاپ اضافه کرده ایم و با نظم وکیفیت درکار، سعی شده همیشه شرایطی تثبیت شودکه مشتری بتواند روی ما حساب کند و فعالیت کارخانه به صورت ۲۴ ساعته می باشد.

درباره چگونگی ایجاد این کارخانه صحبت کنید.

کارخانه جهان گسترپرنیان زیرمجموعه هلدینگی  است به نام ایران چوگل که شامل مجتمع بستنی و لبنیات به تک ،آیا تای پلاستیک، نان بستنی به تک ،سلفون کشی و چاپ سلفون به تک و کارتن سازی جهان گسترپرنیان می شود که این شرکت های تابع هر کدام شخصیت حقوقی مستقل و مدیریت مستقل دارند . شرکت جهان گستر پرنیان از سال ۱۳۸۵به بهره برداری رسیده و تا امروز درمنطقه صنعتی اشتهارد به مدیریت جناب آقای مرجانی مشغول به کار است.

چه تعداد نیرو دراین مجموعه مشغول به کار هستند؟

۱۷۰نیروی شاغل داریم که به صورت مستقیم کار می کنند.

در این حوزه برگ برنده خود را چه می دانید؟

دو نکته را می توانم بگویم، تداوم کیفیت مناسب و سرویس دهی وخدمات مناسب به مشتری

به هر حال موانع و سختی هایی هم در این مسیر بر سر راه شما بوده که از آن عبورکردید؟

بله، همینطوراست.

چگونه از این موانع عبور کردیدو با استفاده از چه اهرمی به این مرحله رسیدید؟

ما چند چیز را دراولویت قراردادیم، سعی کردیم خرید هایی که انجام می دهیم ثابت باشد و سعی کردیم در خرید مواد اولیه زیاد بالا و پایین نداشته باشیم، بحث دوم آموزش نیروی انسانی برای برخورد درست و سوم یکپارچگی نیروهای کاردرعملکرد بود، یکی از چیزهایی که دربخش سوم به ما کمک کرد، این بود که ما یک نرم افزاری را تهیه کردیم که آن نرم افزار به صورت یکپارچه کل مجموعه را در بردارد؛ از خرید گرفته تا فروش و همچنین  سرویس دهی مناسب به مشتری را دربردارد. واقعا نرم افزارتراز پویش یک نرم افزارتخصصی برای شرکت کارتن سازی می باشد و بنده با سابقه نزدیک به۲۰ سال ،نرم افزارهای مختلف را دیده ام و این نرم افزار به ما در این زمینه بسیارکمک کرده است.

با توجه به وضعیت اقتصادی کشورشما چگونه از گلوگاه‌های دشوار عبور کردید؟

سعی کردیم با موانع با محاسبات و علمی برخوردکنیم و بحث خرید و بحث کیفیت را محاسبه وکاملا علمی پیش ببریم تا یک خرید مناسب داشته باشیم ،بسیار بر روی تولید کارکردیم که بتوانیم یک کیفیت مناسب داشته باشیم و بتوانیم مناسب کار کنیم و با کیفیت بالا تولید کنیم .هزینه ها را مدیریت کردیم . نکته آخر که بسیار حائز اهمیت است ، نحوه سرویس دهی به مشتری است، جوری به مشتری سرویس دهی کردیم که مشتری بسیار راحت باشد وبا کارمندان بتواند بسیار خوب ارتباط برقرار کند و سرویس راحتی را ازما دریافت کند. تمام این موارد بستگی به این دارد که ما بتوانیم یک تصمیم استراتژیک و یک تصمیم بنیادی درروند کارمان بگیریم .تک تک را زیر ذربین قراردادیم، تک تک را بررسی کردیم، و به بهترین وجه ممکن توانستیم ازآن استفاده کنیم. اما این کامل نیست و ما از این هم هرروز باید بهترشویم .

رازموفقیت خود را در چه دیده اید و اساسا چه تعریفی از موفقیت دارید؟

دوام کیفیت، احترام به حقوق مشتری

درمورد مقوله احترام به حقوق مشتری، لطفا بیشتر توضیح دهید؟

اگر بخواهم خیلی صریح دراین مورد صحبت کنم ،ما درفرهنگمان به مشتری ارباب رجوع می گوییم ،من اعتقاد دارم این اصطلاح زیبا نیست، این بایدتغییرپیداکند،مشتری همه چیز ما است.ما درعصرارتباطات زندگی می کنیم همه مشغله دارند ،مشتری ما خودش یک تولیدکننده است.دنیایی مشغله کاری دارد، من بایدطوری به این مشتری سرویس دهم و طوری باید برخورد کنم که این مشتری با کمترین زمان و با کمترین استرس و با خیال راحت بتواند خدمات را از من بگیرد. نباید  مشتری من دچار دغدغه فکری شود که این جنس من آیا درست است یا معیوب است؟ یا زمان زیادی بگذارد که بخواهد این جنس را از من دریافت کند.مشتری باید من را همیشه درکنارخود به عنوان یک شریک تجاری بداند .با خود بگوید: «شرکت جهان گستر کارتن های من را چقدرخوب و ساده و راحت تامین می کند و من هیچ مشکل و دغدغه ای ندارم. یک تامین کننده خوب و یک دوست خوب ویک شریک تجاری خوب دارم. هوای کار من را دارد.»

آشنایی شما با تراز پویش از چه زمان و به چه صورت بوده است؟

حدود ۵ سال پیش آقای مهندس احمدی به شرکت ما مراجعه کردند و و نرم افزار ترازپویش را به ما معرفی کردند. در آن زمان نیروی انسانی ما درحال شکل گیری بود. بعد از اینکه نیروی انسانی ما به شرایط بالقوه رسید، شروع کردیم به تحقیق در مورد خریداری یک نرم افزار، به جز تراز پویش که به ما مراجعه کرده بودند، چند سیستم دیگر هم بررسی شد و در نهایت دیدم که توانمندی ترازپویش و نوع کیفیتش بهتر از بقیه است و با این شرکت قرار داد بستیم و حدود سه سال است که با این شرکت همکاری می کنیم.

در ابتدا ترازپویش به شما چه خدماتی ارائه می داد و اکنون که دامنه فعالیت تان گسترش پیدا کرده به کجا رسیده اید؟

خواسته ما یک پارچگی سیستم بود، به طوریکه بخش های مالی، فروش، انبار، بهای تمام شده، تولید وکارگزینی همه به طور یکپارچه باشد و نقطه شروع ما فروش بود. چون ما نمی‌توانستیم درکار فروش به مشتری بگوییم کارش عقب افتاده، با این قسمت استارت زدیم و سپس شروع کردیم به نظم دهی در بخش انبار و تولید و به سرعت همه جاهای کارخانه رسیدیم. با توجه به آموزشی که قبلا داده بودیم نیروها به راحتی کار را فرا گرفتند. قبل از اینکه کار با ترازپویش را شروع کنیم، من فرم هایی را آماده کرده بودم که نیروی انسانی ما اطلاعاتی را درآن فرم ها برای همدیگر می فرستادند، حالا همان فرم ها را درسیستم ترازپویش یکسان سازی کرده ایم. امروز ما به جایی رسیده ایم که دیگرقسمت تولید چیزی را به صورت کتبی برای واحد فروش انبار یا واحد های دیگرنمی نویسد و خود نرم افزارترازپویش این کارها را انجام می دهد.

این همکاری چقدر به کارتان سرعت داده است؟

در شروع قطعا سخت بود. نیروها با سیستم ناآشنا بودند. اما من از آنها حمایت و پشتیبانی می کردم و طولی نکشید که همه با این نرم افزار هماهنگ شدند.

از روزهای ابتدایی همکاری با ترازپویش برایمان بگوئید!

ترازپویش در شروع بسیار کمک کرد. با این حال که فاصله ما با آنها حدود ۱۲۰  کیلومتر است (ما در اشتهارد هستیم و آنها دردل تهران هستند) همکاران تراز پویش به ما مراجعه حضوری می کردند و آموزش می دادند و واقعا وقت گذاشتند. مهندسین ترازپویش و خود مهندس احمدی واقعا پیگیرکار هستند و این خیلی مهم است.

این همکاری چه میزان درسود دهی به شما کمک کرده و چقدردرکیفیت کارتان پیشرفت داشته اید؟

قطعا کیفیت و خدماتی که به مشتری می دهیم را بالا برده و واقعا به خاطر اینکه ما یک سیستم یکپارچه خوب داریم، اطلاعات به خوبی می چرخد. امروزه با ترازپویش به جایی رسیده ایم که آخرهر ماه، سود و زیان ماهانه خود را به صورت دقیق در دست داریم، یعنی می دانیم درماه گذشته چقدر سوددهی داشته ایم. با آگاهی از وضعیت سود و ضرر می توانیم برای آینده تصمیم گیری کنیم. این نکته بسیار مهمی است چون در صنعت ما کمی این مسئله با تاخیر و به صورت ۶ ماه یا یک ساله اتفاق می افتد. ما نمی توانیم صبرکنیم و ۶ ماه و یک سال منتظربمانیم که ببینیم شش ماه قبل یا یک سال قبل  چه کاری کرده ایم، بلکه هرماه باید بدانیم ماه قبل چه کاری کردیم،که برایمان تصویر درست تر ایجادکند.

الان اگر به خیلی ها در همین صنعت بگویید من گزارش سود و زیان دقیق ماهانه را دارم واقعا شگفت زده می شوند. ما هم از این موضوع در روزهای اول شگفت زده شدیم و امروز هم رضایت کامل داریم.

اکنون تراز پویش به شما چه خدماتی ارائه می دهد؟

به قدری با تراز کارهایمان روتین وخوب به سمت جلورفته که واقعا ما پشتیبانی زیادی نیاز نداریم. مگر اینکه واقعا بخواهیم تغییری ایجاد کنیم. ما امروز فقط با ترازپویش رو به جلو می رویم و می خواهیم  اپلیکیشن هایی داشته باشیم که به مشتری ارسال کنیم. ما به شکلی پیش می رویم که بتوانیم روی موبایل هایمان گزارشات خاص را به لحظه ببینیم و مجوزهای خاصی را برای خرید و قرار دادها در هرجای دنیا باشیم برای مشتریان ارسال کنیم.

در زمینه طرح ایده های نو، این همکاری چه آورده ای برای شما داشته است؟

صادقانه بخواهم بگویم واقعا ایده های اپلیکیشن را مهندسین ترازپویش به ما دادند و خودشان دارند روی این مسئله کار می کنند. من هم ناآشنا نبودم و مواردی را به آنها می گفتم که دوست دارم خیلی به جلو برویم و روی  این مسئله  کار کنیم و کار متوقف نشود. آنها هم بسیار فعال بودند و قطعا به نتیجه می رسند.

اگر بخواهید چند ویژگی مثبت این مجموعه را بگویید به چه مواردی اشاره می کنید؟

اگر چند چیز را بخواهم بگویم، اول مدیریت سیستم است. مدیریت ترازپویش خودش در بطن کار است و این بسیار اهمیت دارد وخودش دقیقا می داند چه اتفاقاتی درحال رخ دادن است و تصمیمات قاطع وخیلی سریع می گیرد، دوم اینکه این شرکت هر روز درحال نوآوری است و به روز رفتار می کند، آنها نمی گویند یک سیستمی را داریم و فقط می خواهیم بفروشیم ، یعنی برای آنها رضایت مشتری و کیفیت کار اهمیت دارد.

ممنون از این مصاحبت؛ سخن پایانی‌تان را می شنویم.

مطلب خاصی نیست که بگویم. واقعا من از این سیستم و این همکاری رضایت دارم و تا حالا سیستمی را ندیدم که بتواند بهتر از ترازپویش درصنعت ما سرویس دهد. از شما هم بابت این گفت و گو تشکر می کنم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *