جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

طرح اخذ مالیات از مجموع درآمد اشخاص

طرح اخذ مالیات از مجموع درآمد اشخاص

معاون وزیر اقتصاد ضمن تشریح طرحهای مالیاتی ۳ گانه وزارت اقتصاد، سازمان مالیاتی و سازمان برنامه و بودجه گفت: برای مالیات ستانی از فعالیتهای اختلالزای اقتصادی بایستی ابتدا یکسری تغییرات ساختاری در اقتصاد اجرا شود.

طرح اخذ مالیات از مجموع درآمد اشخاص

محمدعلی دهقان دهنوی، معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه، برای تصویب و تدوین یک قانون مالیاتی جدید با توجه به شرایط اقتصادی کشور بایستی جوانب و حیطه اثرگذاری آن به دقت بررسی شود، گفـت: سازوکارهای مختلف پیاده سازی قوانین مالیاتی برای اجرای یک پایه جدید مالیاتی بایستی بررسی و از نگاه کارشناسی تایید شود.

 

از مرحله شوک ارزی عبور کردیم

به گفته معاون وزیر اقتصاد، یکی از نکات مهم در حوزه مالیات بر عایدی سرمایه و یا مالیات ستانی از فعالیتهای اختلال زای اقتصادی این است که این قانون در زمان شوکهای ارزی که با افزایش قابل توجه ارزش داراییها مواجه می‌شویم کارکرد دارد، در حال حاضر از مرحله شوک ارزی و افزایش جهش وار قیمتها عبور کرده‌ایم.وی افزود، با توجه به شرایط نسبتا آرام و غیر بحرانی اقتصاد کشور فضای لازم برای بررسی با آرامشِ پیشنهادِ مالیات ستانی از فعالیتهای اختلال زای اقتصادی ایجاد شده است.دهقان دهنوی گفت: در حال حاضر همانطور که وزیر محترم اقتصاد تاکید کرد، پیشنهاد اولیه وزارت اقتصاد برای ایجاد این پایه مالیاتی در حوزه فعالیتهای اختلال‌زا به کمیسیون اقتصادی دولت ارسال شده تا بعد از بررسیهای نهایی در هیئت دولت تصویب شود.

 

ابراز امیدواری برای تصویب پرسرعت لایحه پیشنهادی وزارت اقتصاد

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه، زمان مشخصی برای ارسال لایحه از دولت به مجلس وجود ندارد، گفت: مسائلی که با اقبال و پیگیری فضای عمومی و رسانه‌ها مواجه می‌شود، معمولا با سرعت بالاتری رسیدگی می‌شوند. لایحه مالیات بر فعالیتهای اختلال‌زای اقتصادی نیز از این قاعده مستثنی نیست و امیدواریم بازه بررسی این لایحه در دولت طولانی نشود.وی با بیان اینکه، ممکن است جزییات این پیشنهاد مالیاتی در دولت با تغییراتی مواجه شود، گفت: بر این اساس مطرح کردن جزییات لایحه مد نظر وزارت اقتصاد به این معنا که این لایحه قرار است بر کدام بخشهای اقتصادی تاکید داشته باشد خیلی منطقی نیست.

 

لزوم اجرای تغییرات ساختاری در اقتصاد برای پیاده سازی قانون مالیات بر فعالیتهای اختلال‌زا

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد با بیان اینکه، برای رسیدن به فضای مطلوب جهت پیاده سازی قانون مالیات بر فعالیتهای مختلف اقتصادی باید یکسری پیش زمینه‌ها مهیا شود، گفت: اگر یکسری تغییرات ساختاری در محیط اقتصاد کلان کشور ایجاد نشود اجرای طرح مالیات ستانی از فعالیتهای اقتصادی می تواند اثرات نامطلوب داشته باشد.

 

احتمال خروج سرمایه از تولید بدون رعایت پیش نیازهای مالیات ستانی

دهقان ادامه داد، اگر بخواهیم بدون ایجاد زیرساخت لازم از فعالیتهای مرتبط با تولید مثل مسکن مالیات وصول شود، در حالی که سایر بازارهای موازی کاذب تحت پوشش مالیاتی قرار نگرفته‌اند به راحتی شاهد خروج سرمایه از فضای تولید خواهیم بود که چنین موضوعی به هیچ عنوان قابل قبول نیست.معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه، در گام اول باید بازدهی فعالیتهای کاذب اقتصادی کاهش یابد گفت: کنترل بازدهی غیر متعارف از فعالیتهای غیر مولد یک اولویت محسوب می‌شود که بایستی برای آن طرح جداگانه داشت و طرح مالیات بر فعالیتهای اختلال زا چنین رویکردی را دنبال می کند.

 

جزییات طرح جدید سازمان مالیاتی برای افزایش درامدهای مالیاتی

این مقام مسئول در وزارت اقتصاد با اشاره به طرح سازمان امور مالیاتی برای ایجاد یک پایه مالیاتی جدید گفت: سازمان امور مالیاتی طرح مالیات بر مجموع درامد اشخاص را پیگیری می کند که در صورت تهیه این طرح شاهد یک تحول در حوزه مالیات ستانی خواهیم بود.دهقان ادامه داد، در طرح سازمان امور مالیاتی نوعی تجمیع در فعالیتهایی که در طی آن یک شخص باید مالیات پرداخت کند ایجاد می شود و کل درامد یک شخص مشمول مالیات خواهد شد. همچنین عملیاتی نمودن و اجرای قانون موجود درباره مالیات بر خانه های خالی نیز توسط این سازمان در حال پیگیری است.

 

طرح مالیاتی سازمان برنامه و بودجه در قالب یک پروژه به وزارت اقتصاد اعلام خواهد شد

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به طرح سازمان برنامه و بودجه برای اصلاح ساختار بودجه و اصلاح نظام مالیاتی گفت: سازمان برنامه یک طرح برای چارچوب کلی اصلاح ساختار بودجه را بدون جزییات زیاد ارائه کرده است. فعلا باید منتظر تصویب این طرح در شورای هماهنگی سران قوا باشیم در مرحله بعد بخش های مرتبط با وزارت اقتصاد طرح مذکور در قالب یک پروژه به وزارت اقتصاد ارائه خواهد شد.به گفته دهقان، طرح سازمان برنامه برای تکمیل پروژه اصلاح ساختار بودجه با رویکرد قطع وابستگی به نفت به موضوع اصلاح نظام مالیاتی نیز اشاره کرده است. اجرای این پروژه بر عهده وزارت اقتصاد خواهد بود و به نظر می‌رسد تا زمان تصویب این برنامه طرح وزارت اقتصاد نیز به مرحله قابل قبولی رسیده باشد.

مرجع : تسنیم

 

شرکت مهندسی مشاور ترازپویش

l w w w . T P – C O . C O M l

همچنین بخوانید : 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به روز ترین راهکارهای مدیریت کسب و کار