داستان یک موفقیت: شرکت کیان الماس الموت

شرکت کیان الماس الموت، واقع درکیلومتر ۲۵ جاده قزوین – کرج و در مساحتی مجتمع بر۳۰۰ هزارمترمربع در صنعت چاپ و بسته بندی کشور مرتبط با صنعت ورق و کارتن، مشغول به فعالیت است. این شرکت در سال ۱۳۸۶ تاسیس شده اما با توجه به وقفه ای که در بحث تولید و راه اندازی دستگاه ها بوده، تقریبا ۷-۸ سال تعطیل بود و از سال ۱۳۹۷ با تصمیمی که در بخش خصوصی صورت گرفت بار دیگر در صنعت کشور اعلام حضور کرد و این حضور با قدرت و صلابت اتفاق افتاد.

موفقیت فزاینده «کیان الماس الموت» در کوتاه مدت، سبب شد تا تولیدات آن به کیفیتی فراتر از حد تصور برسد و امروز نیز دورنمای مدیران این مجموعه رسیدن به اوج قله است.

به بهانه این اوج گیری و به سبب همکاری «کیان الماس الموت» با «تراز پویش»، با «مهندس رضا عبائی‌نیا» مدیرعامل این شرکت گفت و گویی را ترتیب دادیم که متن آن را در ادامه می خوانید:

لطفا خودتان معرفی بفرمایید.

بنده رضا عبائی‌نیا هستم و حدود ۲۳ سال است که در صنعت سلولوزی کشور مشغول به کار هستم و تقریبا در تمام صنایع مرتبط با صنعت چوب، کاغذ، کارتن و ورق سابقه فعالیت دارم.

ایده ی نام کیان الماس الموت از کجا آمد؟

برند الموت از قبل وجود داشت اما بعد از آنکه ما ورود کردیم و تغییر مالکیت و مدیریت صورت گرفت به نام کیان الماس الموت تغییرش دادیم و تا ان‌شالله همانطور که از اسمش برداشت می شود مثل الماس بدرخشد.

تا کنون چقدر به آن دورنمایی که در ذهن دارید نزدیک  شده اید؟

ما تازه فعالیت‌مان را شروع کردخ ایم  با توجه به مزیت های رقابتی شرکت ها در این  موضوع  نمی توان گفت صد در صد به هدف رسیده ایم؛ اما از روندمان رضایت داریم. متاسفانه عرضه، رقابت و تقاضا در صنعت بسته بندی و کارتن به دلیل سرمایه گذاری هایی که غیر هدفمند انجام شده؛ متعادل نیست. برنامه و استراتژی سال پیش رو این است که  ما بتوانیم با پروژه ادغام، شرکت ها را  با هم در یک گروه قرار دهیم که فعالیت های بازاریابی و بازرگانی خود را با همدیگر انجام دهند. این پروژه و استراتژی کمک می‌کند که ما بتوانیم  فعالیت اقتصادی بهتری را در جهت ارائه خدمات چه از جهت محصولات و چه از جهت قیمت به مشتری هایمان داشته باشیم.

ما پشتوانه ورق سازی و کاغذ سازی را با یکدیگر داریم و توان تکنولوژیکی ماشین هایمان به گونه ای است که می توانند  مقوای ۷ لایه تولید کنند که شرکت های محدودی در ایران  این پتانسیل را دارند. این می تواند یک محصول جدید  باشد که انتظار ما این است بتوانیم این وجه تمایز را برقرارکنیم .

در این مدت کوتاه چند درصد از خواسته های شما برآورده شده؟

در این مدت ما جلوتر از برنامه بوده ایم. یعنی ما برنامه ای کوتاه مدت برای شش ماهه داشتیم  و ماه به ماه برنامه ریزی کردیم که چه بازار هایی را هدف داشته باشیم و چه سطحی از تولید را بتوانیم پوشش دهیم. حال با توجه به گذشت تنها دو ماه از این برنامه ریزی، ما عملاً توانسته ایم جلوتر از برنامه باشیم و به آن چیزی که مد نظرمان است برسیم. انتظارمان این است که بتوانیم به ۳هزار کارتن تا پایان امسال از لحاظ ظرفیت تولید و فروش برسیم.  این نکته را عرض کنم که با توجه به اینکه بالاترین میزان تولید در کشور شاید  به عنوان یک رکورد  شش هزارتن بوده، تولید ما در این مدت کوتاه بسیار رضایتبخش است. برنامه ما این است که سال آتی بتوانیم به ظرفیت ۵ هزار تنی در ماه برسیم.

رمز و راز این موفقیت را چه چیز می دانید؟

به هر حال پارامترهای مختلفی می‌تواند باشد. ما با برنامه حرکت کردیم، استراتژی داشتیم، و بدون هدف وارد بازار نشدیم. از قبل یک سری برنامه ریزی داشتیم که اکثراً صورت گرفته است. متناسب با توان تکنولوژیک و پتانسیل و ظرفیت هایی که در  مجموعه داشتیم توانستیم سرعت پیشرفت را بالاتر ببریم. همگرایی که در گروه به وجود آمده مهم است. مسلماً برای موفق شدن شما باید از تمام عناصر استفاده کنید.

به عنوان مدیر عامل این مجموعه از چه زمانی با «ترازپویش» آشنا شدید؟

قبل از اینکه با شرکت تراز پویش آشنا شویم با مدیران شرکت تراز پویش دوست و آشنا بودیم و به نوعی  با توجه به فعالیت های موفقی که این دوستان یعنی آقای احمدی و آقای حسن‌پور در مجموعه های کشور مخصوصا در بخش صنعت کارتن و ورق داشتند آشنا شدیم. ترازپویش خدماتی را در مجموعه کارتن ایران ارائه داده بود و به خوبی این بخش را می شناخت.

چون با مشخصات فردی و توان تخصصی دوستان آشنا بودیم  مسلماً از راهنمایی هایی که می‌کردند در جهت سیستم ها استفاده می‌کردیم.

ترازپویش شاید مهمترین نقطه قوتش از لحاظ انتخابی که صورت گرفته، این باشد که به اندازه خود ما  با صنعت کارتن و تولید کارتن آشناست. به جرات می توانم بگویم هیچ مجموعه ای در ایران به این اندازه از حوزه کاری ما شناخت ندارد و برگ برنده ترازپویش همین شناخت است.

در حال حاضر ترازپویش چه خدماتی را به شما ارائه می‌دهد؟

هم از لحاظ پشتیبانی و هم از لحاظ نرم افزار های تخصصی به ما خدمات ارائه می دهند. شما دیگر نیاز نیست برای یک سری از موضوعات گزارش سازی دستی کنید؛ چون نرم افزار ترازپویش این کار را انجام می دهد. مبحث دوم اینکه می توانیم مونیتورینگ تولید را به همراه یک داشبورد روی تلفن همراه داشته باشیم که این یک خدمت جدید است که  از سوی ترازپویش انجام می شود.

همین نوآوری ها ما را به ادامه همکاری با آنها راغب می کند. مجموعه تراز پویش به نظر من وزنه قابل اتکایی است که در بحث صنعت ورق و کارتن می تواند حرف اول را بزند.

با این تفاسیر، از این همکاری رضایت کامل دارید؟

بله، به طور کامل. به هر حال  شاید ما بیشتر ترازپویش را اذیت کردیم تا آنها ما را! با توجه به اینکه یکسری سخت گیری ها داشتیم آن ها تمام خواسته های ما را اجابت کردند.

آن ها با این صنعت واقعاً به صورت عمقی آشنا  هستند و خود من شاهد بودم که زمان زیادی را صرف کردند تا کار ما پیش برود و امروز هم در این موفقیت سهیم هستند.

ما فارغ از بحث دوستی ای که با مدیران ترازپویش داریم از همکاری آن ها در این صنعت سخت و پیچیده نیز راضی هستیم. ترازپویش در صنعت ورق و کارتن تخصص بالایی دارد و این یک حسن بزرگ به حساب می آید. خیال ما راحت است که فقط با یک نرم افزار مالی طرف نیستیم. سابقه وجودی نرم افزارها در مباحث مالی است اما داستان ترازپویش اینگونه نیست. آنها یک نرم افزار برنامه ریزی کامل در اختیار ما گذاشته اند.

این ارتباط دو سویه تا چه اندازه شما را به اهداف‌تان نزدیک کرده است؟

 

باید بگویم خیلی زیاد. انعطاف پذیری ترازپویش و احترام به خواسته های مشتری قابل توجه و تقدیر است. البته شما کمتر با این انعطاف مواجه می شوید چون خودشان پیش بینی های لازم را انجام داده اند. فکر نمی کنم اشکالی در این کار و این همکاری وجود داشته باشد. من خودم چون آدم سخت گیری  هستم تمام جوانب را در نظر می گیرم و امروز هم اعلام می کنم این همکاری رضایت بخش است. ترازپویش یک نرم افزار متخصص است و باگ ندارد.

و کلام آخر

از شما و همکارانتان بابت این مصاحبه تشکر می کنم و برایتان آرزوی موفقیت دارم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *