راهکارهای بازرگانی آهن و فولاد

صنعت آهن و فولاد کشورمان یکی از صنایع موفق و در حال توسعه و پیشرفت است.

در دهه‌های اخیر تحولات اساسی در این صنعت رخ داده است. یعنی این صنایع با وارد کردن تجهیزات و دستگاه‌های صنعتی پیشرفته و همچنین دانش فنی ملی توانسته‌اند جایگاه بسیار ویژه‌ای در خاورمیانه کسب کنند.

امروزه بخش عظیمی از صادرات کشور مربوط به صنایع آهن و فولاد است. حتی این صنعت در بازار سرمایه هم جایگاه ویژه‌ای داشته و هر ساله سهامداران بسیار زیادی را به سمت خودش جذب می‌کند. چرا که اکثر مردم می‌دانند این صنعت جای سرمایه‌گذاری بوده و فرصت پیشرفت‌های بسیار زیادی دارد.

اما تحولات چند دهه‌ی اخیر در صنعت آهن و فولاد موجب گشته تا ابعاد این کسب و کار گسترش پیدا کرده و وارد فاز بسیار جدیدی شود.

یعنی این صنعت به دلیل افزایش در امر عرضه و تقاضا مجبور به تغییر رویه خود شده و وارد فاز نوین فعالیت گشت. فاز جدیدی که بتواند این کسب و کار را از چالش‌ها و دردسرهای زیادش نجات بدهد.

مشکلات صنعت بازرگانی آهن و فولاد

همان‌طور که گفتیم در دهه‌های اخیر تغییر و تحولات اساسی در این صنعت به وجود آمد. در نظر داشته باشید که کار اصلی بازرگانی آهن و فولاد تولید ورق‌های گالوانیزه و روغنی، ورق‌های فولادی، تیرآهن، ورق‌های رنگی و استیل، میلگرد، پروفیل و لوله و… در حجم بسیار زیاد است. از طرفی تمامی این محصولات به خارج از کشور هم صادر می‌شوند.

بدیهیست فعال نگه داشتن خط تولید تمامی مواردی که شرح داده شد بعلاوه مدیریت دقیق و درست امور انجام شده و همچنین مسئولیت صادرات آن‌ها بسیار کار سخت و پردردسری بود. تولیدکنندگان صنایع آهن و فولاد در گذشته بنا به چالش‌های زیادی که این صنعت داشت همیشه با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شدند.

به عبارتی دیگر، همیشه در بحث مدیریت خط تولید، خرید مواد اولیه، فروش، صادرات و… مشکلات تمام‌نشدنیِ بی‌پایانی وجود داشت. از طرفی دیگر مدیریت مالی و حسابداری این صنایع تبدیل به یک کابوس تمام عیار برای مدیران ارشد این کسب و کار می‌شد. چرا که همیشه در آخر ماه و یا سال حساب‌ و کتاب کارها ارقام درستی را نشان نمی‌دادند.

ماژول بهای تمام شده | TarazPouyesh

بازرگانی آهن و فولاد چگونه با مشکلات کنار آمدند؟

هر چقدر در هر زمینه‌ای امور کاری پیشرفته‌تر شود، به همان مقدار کنترل کار از دست افراد خارج می‌شود. بدین معنا که بدون کمک هوش مصنوعی و یک سیستم قوی هرگز نمی‌توان کارهای پیچیده و گسترده را مدیریت کرد. از این روی، با پیشرفته‌تر شدن فناوری و روی کار آمدن نرم‌افزارهای قوی مدیریت و کسب و کار مشکلات این صنایع هم کمتر شد.

مدیران ارشد و صاحبان صنایع آهن و فولاد به وضوح دریافتند که برای مدیریت کسب و کار خود باید روش‌های متفاوت‌تر و هوشمندانه‌تری را انتخاب کنند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که استفاده از این روش‌ها می‌تواند کسب و کارشان را به طور کلی متحول کرده و پیشرفت‌های چشمگیری را برایشان رقم بزند.

بنابراین این مدیران با تغییر در روند کسب و کار خود همه چیز را به طور کلی متحول کردند. سیستم‌های قوی اتوماسیون به همراه نرم‌افزارهای هوشمند وارد عمل شدند و دردسرها و مشکلات این صنایع هم به حداقل رسید. تا جایی که امروزه بهترین تولیدکنندگان و کسب و کارهای بازرگانی آهن و فولاد بدون استثنا از چنین سیستم‌های بهره می‌برند.

از چه گزینه‌هایی می‌توان استفاده کرد؟

همان‌طور که در بالا خواندیم، استفاده از سیستم‌های هوشمند می‌تواند مانند یک ناجی کسب و کار صنایع بزرگ را از دست مشکلات و دردسرهای کاری و همچنین ضررهای آتی و ورشکسته شدن نجات بدهد. چرا که مدیریت با چنین سیستمی دقیق، روش، واضح و کاملا کاربردیست و دست مدیران صنایع را برای مدیریت بهینه‌تر کاملا باز می‌گذارد.

به همین دلیل هم ما در این مقاله سعی داریم یکی از بهترین روش‌ها و راهکارهای مفید صنعت بازرگانی آهن و فولاد را به شما معرفی کنیم. چرا که حتم داریم اگر در حال خواندن این محتوا هستید، شما هم یکی از فعالان موفق بازرگانی آهن و فولاد هستید و قصد دارید کسب و کارتان را به طور کلی متحول کنید.

اگر چنین است، به شما تبریک می‌گوییم! چرا که شما بهترین جا و به عبارتی بهترین وب‌سایت را برای این کار انتخاب کرده‌اید. در ادامه این مطلب، ما چند راهکار اساسی و راهبردی برای مدیریت کسب و کارتان معرفی خواهیم کرد که با استفاده از آن‌ها قادر خواهید بود مشکلات و چالش‌های زیادی را در کسب و کارتان از میان بردارد.

ماژول فروش ترازپویش برای صنایع بازرگانی آهن و فولاد

اولین و مهم‌ترین اولویت صنایع آهن و فولاد فروش محصولات است. محصولاتی که در بالا اشاره کردیم تنها بخشی از مواردی بود که در این صنایع تولید می‌شود. بلکه موارد دیگری نیز وجود دارند که تعداد و تنوع آن‌ها بسیار زیاد است. طبیعیست که مدیریت فروش این محصولات متنوع کار بسیار سخت و حساسی به شمار می‌آید.

در این میان، تنها استفاده از سیستم‌های قوی و هوشمند می‌تواند بهترین راهکار مناسب برای رفع چنین مشکلاتی باشد. با استفاده از ماژول فروش شرکت مهندسی نرم‌افزار ترازپویش شما قادر خواهید بود بسیاری از دغدغه‌های واحد فروشتان را به طور کلی رفع کنید.

بدون شک با پیشرفت در بحث فروش، میزان بهره‌وری و سودآوری کل مجموعه‌تان هم افزایش خواهد یافت. بنابراین استفاده از چنین ماژول قدرتمندی می‌تواند کمک بسیار زیادی در روند پیشرفت کسب و کارتان بکند. اما امکانات کلی ماژول فروش ترازپویش، در یک نگاه به شرح ذیل است:

سیستم کنترل موجودی قابل فروش

با این سیستم شما قادر خواهید بود به طور دقیق بحث موجودی کالاها و محصولاتی که دارید را به طور لحظه‌ای رصد کنید. همان‌طور که در بالا توضیح دادیم، زمانی که بحث یک کسب و کار بزرگ می‌شود تعداد و تنوع محصولات آن هم بیشتر می‌شود. بنابراین نیاز به استعلام دقیق و درست از موجودی تمام کالاها هم در اولویت اول قرار می‌گیرید.

در بسیاری از موارد ممکن است برخی از کسب و کارهای بزرگ، به خاطر ارائه آمار اشتباه از موجودی کالاهایشان به مشتریان باعث از دست رفتن اعتبارشان شوند. این موضوع نه برای مشتریان قابل قبول است و نه برای خود صاحبان صنایع بزرگ. در نتیجه باید مدیریت و نظارت دقیق‌تری روی چنین مورد مهمی انجام شود.

راهکارهای بازرگانی داخلی ترازپویش

با استفاده از سیستم کنترل موجودی قابل فروش ترازپویش، شما نیازی به صرف زمان و انرژی زیاد برای این کار نخواهید داشت. بلکه با یک جست و جوی ساده، آخرین موجودی کالاهایتان را به همراه قیمت‌های به‌روزشان به مشتری ارائه خواهید کرد. این یکی از بهترین امکانات ماژول فروش شرکت مهندسی نرم‌افزار ترازپویش به شمار می‌آید.

امکان گزارش دوره‌ای و فصلی میزان خرید مشتریان

مدیران موفق کسانی هستند که با آمار و ارقام کسب و کار خود و همچنین اعداد مهم سر و کار دارند. این بدان معناست که شما تنها هنگامی می‌توانید پیشرفت‌های بزرگ را تجربه کنید که از دلایل پیشرفت و پسرفت مجموعه خود به طور کامل مطلع باشید. یعنی اگر هیچ اطلاعی از دلایل افزایش و کاهش خرید مشتریان نداشته باشید قادر به پیشرفت نخواهید بود.

در ماژول فروش شرکت مهندسی نرم‌افزار ترازپویش شما می‌توانید به خوبی از میزان خرید و فروش فصلی مشتریانتان آگاه شوید. مهم‌تر از همه این که می‌توانید گزارشی از میزان خرید مشتریانتان به صورت دوره‌ای و یا فصلی تهیه کنید. با استفاده از این گزارش‌ها اطلاعات بسیار دقیقی در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

برای مثال قادر خواهید بود دلایل افت فروش و یا موفقیت در افزایش میزان فروش در یک دوره و یا فصل خاصی را کاملا بررسی کنید. پس از آن می‌توانید نقاط ضعف و قوت مجموعه‌تان را به طور کامل شناسایی کرده و تحولات عظیمی را در بحث فروش ایجاد کنید.

امکان گروه‌بندی مشتریان بازرگانی آهن و فولاد

مطمئنم شما هم قبول دارید که هر چقدر امور یک کسب و کاری شسته و رفته‌تر باشد، همان‌قدر پیشرفت در آن کار هم بیشتر می‌شود. برای مثال شما اگر به طور دقیق ندانید که تعداد مشتریانتان چقدر است و آن‌ها دقیقا چه کسانی هستند، بدون شک قادر نخواهید بود به امور مشتریانتان به خوبی رسیدگی کنید.

همگی می‌دانیم که مشتریان نقش بسیار مهم و اساسی را در کسب و کارمان ایفا می‌کنند. پس منطق حکم می‌کند در بحث مدیریت امور مشتریانمان هم دقت لازم را به خرج بدهیم. با استفاده از گروه‌بندی مشتریان که در ماژول فروش شرکت مهندسی نرم‌افزار ترازپویش وجود دارد، امکانات بسیار زیادی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

راهکارهای امور بازرگانی داخلی

شما می‌توانید با توجه به اولویت‌های متعددی که دارید مشتریانتان را گروه‌بندی کنید. در چنین مواردی کار کردن با مشتریانتان بسیار راحت‌تر از قبل می‌شود. چرا که شما این بار به راحتی می‌توانید محصول مورد نیاز آن‌ها، سفارش‌های آتی، خریدهای بعدی و… را به خوبی پیش‌بینی کرده و برای دفعات بعد سریع‌تر و دقیق‌تر این موارد را انجام بدهید.

امکان پشتیبانی از فروش عمده، فروشگاهی و سفارشی

قطعا نوع فروش محصولات شما کاملا متفاوت‌تر از کسب و کارهای دیگر است. چرا که وقتی بحث آهن و فولاد می‌شود، ممکن است یک کارخانه قصد خرید عمده از شما را داشته باشد. از طرفی دیگر هم ممکن است سفارش‌های دیگری در مقادیر کمتر داشته باشید و یا فروشگاه‌های مجموعه‌تان محصولات شما را به فروش برسانند.

ماژول فروش شرکت مهندسی نرم‌افزار ترازپویش با امکان پشتیبانی از فروش عمده، فروشگاهی و سفارشی تمامی این مشکلات را حل می‌کند. چرا که با استفاده از این ماژول هوشمند شما اگر مشتری داشته باشید که قصد خرید عمده از شما را داشته باشید و یا بخواهد از فروشگاه‌های شما خرید کند، سفارشاتش را به راحتی ثبت کنید.

تمامی سفارشات مشتریانتان چه به صورت عمده و چه فروشگاهی و… در این ماژول ثبت و ذخیره می‌شوند. تمامی اطلاعات مهم فروش و سفارشات مشتریانتان در این ماژول ذخیره شده و بعدها می‌تواند مجددا در اختیار شما قرار بگیرد. یکی از این موارد امکان تهیه گزارشات فصلی و دوره‌ای بود که در بالا به آن اشاره کردیم.

صنعت بازرگانی آهن و فولاد

ماژول مدیریت تولید ترازپویش برای بازرگانی آهن و فولاد

تولید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازرگانی آهن و فولاد به شمار می‌آید. به عبارتی دیگر، تولید قلب تپنده‌ی این کسب و کار بزرگ است. چرا که بدون در نظر گرفتن تولید، عملا هیچ محصولی در میان نبوده و فروش هم معنایی نخواهد داشت. پس در نتیجه، توجه کردن به بحث تولید هم از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است.

کسب و کار بازرگانی آهن و فولاد، علاوه بر موارد و مشکلاتی که در بالا اشاره کردیم، با مسائل چالش برانگیز بسیاری هم در بخش تولید روبه‌رو می‌شوند. به همین دلیل ممکن است ادامه فرآیند کاری برای چنین کسب و کاری سخت‌تر شده و دردسرهای زیادی را به وجود بیاورد.

ماژول مدیریت تولید شرکت مهندسی نرم‌افزار ترازپویش چنین مشکلاتی را به راحتی حل کرده و گزینه‌های متنوعی را در اختیار شما قرار می‌دهد. با استفاده از این امکانات امور تولیدتان را بهتر از قبل مدیریت خواهید کرد. امکانات ماژول مدیریت تولید ترازپویش به شرح ذیل است:

  • برنامه‌ریزی تولید بر مبنای سفارشت و تولید انبوه
  • کنترل کیفی مواد اولیه خریداری شده و محصولات تولید شده در حین فرآیند
  • برنامه‌ریزی تولید بر مبنای MRP II
  • ثبت عملکرد واقعی تولید
  • برنامه‌ریزی مواد و ارائه زمان‌بندی و درخواست خرید به واحد تدارکات

با استفاده از امکانات فوق، بحث تولید و چالش‌های آن به طور کلی کاهش خواهد یافت. با کاهش یافتن این مشکلات بدون شک کیفیت محصولات بالاتر رفته و دقت و سرعت تولید هم افزایش می‌یابد. این امر موجب می‌شود کل شرکت در درازمدت پیشرفت‌ها و سودهای زیادی را تجربه کند.

کلام آخر

همان‌طور که در این مطلب خواندیم، بازرگانی آهن و فولاد بدون بهره بردن از روش‌های نوین می‌تواند با مشکلات زیادی روبه‌رو شود. ما در این مطلب سعی کردیم به طور مختصر و مفید درباره راهکاری صنایع بازرگانی آهن و فولاد توضیح بدهیم و بهترین روش‌ها را برای مدیریت بهینه این کسب و کار و رفع مشکلاتش معرفی کنیم.

البته ناگفته نماند که روش‌ها راهکارهای اساسی و مفید زیادی برای کسب و کار آهن و فولاد وجود دارد. ما سعی کردیم در این مطلب به چند مورد از آن‌ها به طور مختصر اشاره کنیم. اما در صورت تمایل و اطلاعات بیشتر می‌توانید سوالات خود را با واحد پشتیبانی ترازپویش در میان بگذارید. همکاران ما در اولین فرصت پاسخ سوالاتتان را خواهند داد.

اگر از خواندن این مقاله لذت بردید و مطالب آن برایتان کاربردی بود، حتما ما را به سایر دوستان و همکارانتان هم معرفی کنید. اگر در مورد هر کدام از مواردی که در بالا ذکر شد سوال و یا نظر خاصی داشتید، می‌توانید آن را در بخش دیدگاه، با ما در میان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به روز ترین راهکارهای مدیریت کسب و کار